Burcu Kuru

VOLVOX

VOLVOX, 1988 yılında Şebnem Ferah tarafından kurulan, elektro gitar ve vokalde Şebnem Ferah, gitarda Duygu Karpuz, bas gitarda Ebru Bank, davulda Gül Ağırca davul ve 92'de gruba dahil olan klavyeyle birlikte geri vokalde Özlem Tekin'den oluşan Bursalı bir hard rock grubudur.

Volvox, ilk İstanbul konserini Pangaltı'da İnci Sineması’nda verdi Konser biletleri 20.000 TL’di. İlk konserlerindeki performansları hem kendilerini hem de Volvox’u dinlemeye gelenleri memnun etmişti. O yıllarda toplumun bilinçsiz olması nedeniyle rock yapan kızları sahneden indirip karakola götürürlerdi. Volvox zor şartlara rağmen ayakta durmaya çalışıyordu. Haftanın 5 günü Rock barlarda sahne alıyorlar; kazandıkları parayla ev kiralarını ödüyorlar, enstrümanlarını yeniliyorlardı. Grubun söz ve beste işlerini Şebnem Ferah yapıyordu.

91 yılında gruba katılan Özlem Tekin klavye çalıyor ve Şebnem’e back vokal yapıyordu. Özlem’in gruba kattığı en büyük farklılık, konser performansı dinleyicileri coşturuyor olması ve bazen Şebnem’in sesi yorulduğunda imdadına yetişmesiydi. İstanbul’un vazgeçilmez mekanları olan Kemancı ve Sis barda çalıyorlardı. Volvox’un sahne aldığı yerler dolup taşıyordu.
1 / 5

VOLVOX


Volvox artık ünlü kendini kabul ettirmiş, kendilerine özgü tarzları olan kadınlardan oluşan bir Türk Rock grubuydu. Volvox en kısa zamanda kaset yapmayı planlıyordu, bunun için imkanları vardı ve tanınıyorlardı. Ama zaman her şeyi değiştirdi. Grubun klavyecisi Özlem tekin solo albüm yapma isteğiyle gruptan ayrıldı. Şebnem artık kenara çekilmiş, olacakları izliyordu. Albüm aşamasına gelen grup 1994 yılında tamamen dağıldı.

İşte Volvox grubu Şebnem’in pek fazla insanın farkında olmadığı bir özelliğini çıkarıyor aslında. O da ileri görüşlülüğü. Bugün Aylin Aslım, Nil Karaibrahimgil gibi rock veya alternatif müzik yapmak isteyen kadın şarkıcılar başarılı oluyor; Vega, Egoist gibi rock gruplarında Deniz Özbey, Meltem Taşkıran gibi bayanlar solist olabiliyorsa; bunda Volvox’un, dolayısıyla Volvox’un kurucusu Şebnem Ferah’ın katkısı vardır. İşte bu yüzden rock müziğin kraliçe tahtına Şebnem Ferah’tan başkası oturmuyor.
2 / 5
VOLVOX

Burcu Kuru

Kaynaklar:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
5 / 5
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.