1 / 9

TOP 3 Art World Collaborations According to Quentin Jones


28 yaşındaki illüstratör, model ve filmci Quentin Jones'un, listesinin ikinci sırasında Avrupalı sanat satıcısı Bruno Bischofberger'in tanıştırdığı Andy Warhol ve Jean Michel Basquiat'in birlikte boyadıkları resimler yer alıyor.

Warhol'un meşhur 'Factory'sinde ürettikleri bu resimler, birbirlerinin resimlerinin üzerine resim yapmaları ve bu resimleri istedikleri gibi deforme edebilmeleri kuralı esas alınarak yapılmış.

Her ne kadar Warhol 'hangisini hangimizin boyadığını belirtmediğimizde ortaya da iyi bir eser çıkıyor' dese de aynı kanvasın üzerindeki resimlerden iki sanatçının farklı tarzları kolaylıkla ayırt edilebiliyordu. 1982 yılında başlayan bu ortaklık 3 yıl boyunca birlikte toplamda 200’den fazla nefis sanat eseri yaratmalarıyla sürüyor. Birlikte yaptıkları resimleri New York'ta “Warhol & Basquiat: Paintings” sergisinde Tony Shafrazi Galeri'de sergilenmiş. 2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9

TOP 3 Art World Collaborations According to Quentin Jones


1994’te bugünkü moda dünyasına ve kampanya çekimlerine ilham verecek bir fotoğraf çekimi yapıldı. Bu çekimde objektifin arkasındaki isim Cindy Sherman’dı ve Commes des Garçons için çekiyordu. 

Sherman bu çekimde Japon moda tasarımcısı Rei Kawakubo’nun zaten ortada olan sıradışı moda duygusundan esinlendi. Untitled Film Stills serisi ile çektiği portrelerle anılan Cindy Sherman, bu serilerde çektiği cilveli kişilikleri yığılmış, mutsuz ve eksik kadın kişiliği ile değiştirdi. 

Ve biz de Cindy Sherman’ın Commes des Garçons için yaptığı bu sıradışı çekim ile birden fazla yeteneği ve güzelliğiyle kendine her anlamda hayran bırakan Quentin Jones’un Nowness'a verdiği röportajda bahsettiği 3 sanat işbirliği listesinin sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Sanat dünyası bundan sonra umarız daha da iyi iş birlikleri ile buluşur ve biz de buna tanıklık edebiliriz.

7 / 9
8 / 9
TOP 3 Art World Collaborations According to Quentin Jones

Burcu Kuru

Kaynak:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.