The Art Of Making Art


Bir an düşünün. Moda dünyasının kalbi sizin ellerinizde atıyor, dışarda emrinize amade olabilecek milyonlarca insan duruyor. Ve bir gün birden Chanel markasıyla bütünleşmiş bir ceketin doğuş hikayesini anlatmaya karar veriyorsunuz. "Haydi, bir film çekelim!" diyorsunuz. Evet, yanlış anlamadınız. Siz Karl Lagerfeld'siniz.

Karşınızda size istediğiniz her şeyi sunabilecek bir ekip var; para, ünlü isimler, istediğiniz basın organı ile çalışmak elinizde, istediğiniz sanatçıdan, sponsordan, mekandan, kostümden, muhteşem senaryo yazarlarından, nefis sanat yönetmenlerinden faydalanabilecek durumdasınız. Karşınızda durabilecek tek bir insan yok. Siz eşsizsiniz. Karl Lagerfeld'siniz.

Ve bu amaçla çıkmış olduğunuz yolda bir önceki sayfada seyretmiş olduğunuz, sanat anlayışından yoksun, darmadağın bir  senaryosu olan, birbirini takip etmeyen cümlelerle bezeli bu videoyu çekiyorsunuz. Tarihin sayfalarını süsleyebilecekken, unutulup gidecek bir iş yapmayı kabul ediyorsunuz. Tüm bunların yanında varolan duyguları öldürüyor, sanata dair umutların hepsini kaldırıp çöpe atıyorsunuz.

Peki siz bunları yaparken, orada bir yerlerde sanat adına başka ne gibi işler yapılıyor farkında mısınız? Bu konuya biraz eğilmek istedik.2 / 14

The Art Of Making Art


SUBJECT NO.1: SHIA LABEOUF #THE INTERVIEW

Transformers yıldızı, Nymphomaniac'ın yakışıklısı Shia Labeouf, sıradan bir oyuncu değil. Nymphomaniac'ın Berlin'de prömiyerinden bir ay önce kadar önce, HowardCantour.com adlı kısa filmi için Daniel Clowes'in bir romanından çalıntı yapmakla suçlandığı için halkla içiçe yaşamaktan emekli olduğunu açıklayıp prömiyere kafasında büyük siyah harflerle 'I'M NOT FAMOUS ANYMORE' yazan bir kese kağıdı geçirerek gelmişti Labeouf.

Buraya kadar okuduklarınıza şaşırdıysanız şimdi anlatacaklarıma bayılacaksınız: Bir multimedya artist olarak Shia LaBeouf. 

1986 doğumlu LaBeouf, meditatif tarafı güçlü bir aktör. Yalnızca bir aktör değil, aynı zamanda bir multimedya sanatçısı. Ve bu konuda sınırları tanımayacak kadar da yaratıcı. Elinizdeki fırsatları nasıl kullanabileceğiniz, neler yapabileceğinize çok güzel bir örnek Shia'nın yaptıkları. 

Şimdi bir video seyredeceksiniz. Bu videonun tamamını seyretmeye çalışmayın, ilk 10 dakikası yeterli olacaktır.3 / 14

The Art Of Making Art


Dazed & Confused Magazine editörlerinden Aime Cliff bir sabah uyandığında Shia LaBeouf'dan bir mail geldiğini görüyor. Mailde Shia şöyle diyor: 

Hello-

im shia.
if you have any interest 
we could start a dialogue
if not
no harm no foul
i like your point of view.

Şunu eklemeliyim ki Aime Cliff, bir editör olarak fazlasıyla şanslı biri.

İşte bu mail ile başlıyor her şey. Shia ve Aime böyle başlıyorlar 2 hafta süren mailleşmelerine. Londra'ya geldiğinde röportaj yapmak için buluşmak isteyen Aime, şöyle bir yanıt alıyor Shia'dan:

the #interview

I like the idea that we meet in person
with a go pro photographic record but no interview
we just look into each others eyes for an hour
connect on a soul level
and film that as the interview
and keep the words online

Biraz önce seyrettiğiniz video, tamamen Shia'nın beyin kıvrımlarından, bu cümleler eşliğinde çıkmış bir röportaj videosuydu. Olayı tamamen kurgulamıştı Shia. Her şey hazırdı onun için, projesinin başlığı bile belliydi. Şöyle devam etti projesini anlatmaya:

so I’m presented in the magazine only in words obtained digitally
and online I’m present only through a mute physical presence
and the reality of my self lies somewhere between and beyond the two

Shia tüm olaya hakimdi. Derginin hangi aylarda çıkacağına, internet dergisinde neler yayınlanabileceğine, basılı dergide neler olması gerektiğine ve neyi neden yapmak istediğine kadar her şeyden emindi. Bu onun partıydı. İşte bu iş, yeni bir adımdır. Taze ve kaliteli içeriklere açılan kocaman bir penceredir. O mailde sözlerini şöyle bitirdi Shia:

it's thoroughly metamodern I think.

Sana katılmamak mümkün değil Shia.

not: 2 haftalık metrelerce süren bu mail trafiğinin tamamını thecampaignbook.com sitesinden inceleyebilirsiniz.


5 / 14

The Art Of Making Art


SUBJECT NO.2: MASKULL LASSERRE SHOES

Kanadalı tasarımcı Maskull Lasserre, karda yürüyüp izini belli etmek istemeyenler için içinizi ısıtacak tasarımlar yapmış.

Günlük hayata belirgin bir çentik atmak isteyen Lasserre, "benim sanatım tüm dünyanın bittiği yerde başlıyor" diyerek tanımlıyor yaptığı heykelimsi işleri. Dünya üzerinde bir fark yarattığı, diğer her şeyden farklı bu ayak izlerini bırakmak istemesi kendisine aynı zamanda vahşi yaşamı şehir hayatında başıboş dolaştırabilecek yetkiyi sağlıyor. 

Üstelik bu lastik tabanların yeni yapılmış derilere değil tam tersine eski püskü ayakkabıların altına yapılmış olması da Lasserre'nin hayal dünyasının nasıl bir altyapıya sahip olduğunu çok iyi açıklıyor.
6 / 14
7 / 14

The Art Of Making Art


SUBJECT NO.3: MOLLY SODA

Molly Soda, Tumblr jenerasyonunun pin-up kızı olarak anılan bir netizen, yani internet vatandaşı. Ve diğerlerinin aksine, Molly netizen sıfatından utanmıyor. Netizenliği kabullenebilmekse ona bambaşka dünyalar yaratıyor.

New York merkezli Molly Soda'nın asıl evi ise kendi yarattığı stille tanımladığı, Paris Hilton giflerinden, 90ların başlangıcındaki oyuncak bebek üreticisi temalarından, gecenin bir yarısı paylaştığı web-cam selfielerinden, ışıklı görsellerden, saçı kesilmiş Chloe Sevigny'lerden, dijital avatarlardan, fetiş modasından ve evde beslediği sıçanından oluşan tumblr hesabı. 

Herhangi biri sadece photoshoplanmış müthiş gözüktüğü fotoğraflarını paylaşırken o bizim jenerasyonumuza karşı yaptığı mastürbasyonlarla zevkin doruklarında. Yaptığı işler de yeni nesil sanatın bayrak taşıyanı.
8 / 14
9 / 14
10 / 14

The Art Of Making Art


SUBJECT NO.4: WE MAKE CARPETS X HEYNIEK

We Make Carpets, halı yapmıyor. En azından üzerinde yürüyebileceğiniz tarzda halılar yapmıyor. Buna rağmen Danimarka Tasarım Fuarı'ndaki bir fuarda bir ziyaretçi çatal halının üzerinde şöyle bir yürümüş. Planı programı olmadan, birkaç materyal toplayıp, bir mekan seçip halı yapmaya gidiyor WMC'yi kuran üçlü. Komik, çünkü bu deliler, tabi ki, kuzeyliler; Hollanda'dan katılıyorlar listemize. Aşırı derece olmasa da Kuzeyliler ve kuzey dillerinden birini konuşuyorlar. Bunu da işlerinin hepsinde göreceksiniz zaten. Bu kollektif geçen sene yeni yılı kutlamak için bir başka deliyle bir araya geliyorlar ve havai fişeklerden yaptıkları halıyı patlatırlarken muhteşem bir video çekiyorlar. 

Kim mi bu diğer deli? Video artist HEYNIEK. Birlikte 2014'ü kutlamak için o kadar güzel bir iş yapmışlar ki, birden fazla sefer seyretmek isteyeceksiniz. 

Böylece, sanat adına asıl yapılması gereken, ilham alınacak, ileri görüşlü, farklı, radikal işlerden derlemeler gördüğünüz listemizin sonuna geldik. Toplumun sanat adına neye değer vereceğini iyi seçebileceği günler dileğiyle, sizi patlayan halıyı seyretmeye davet ediyoruz...
11 / 14
12 / 14
The Art Of Making Art

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
14 / 14
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.