1 / 13

Sasha Kurmaz


Hello Sasha, your work tells me so much about you but I would like to know more about your background?
My background is graffiti. Also the city in which I grew up is important. Post-Soviet reality is strongly affected. 

__

Merhaba Sasha, aslında işlerin seni çok iyi anlatıyor ama geçmişin ve seni bugünlere getiren süreç hakkında daha çok şey öğrenmek isteriz.
Benim geçmişim graffiti. Büyüdüğüm şehir de beni bugünlere getiren süreçte bir o kadar önemli rol oynuyor. Post-Sovyet gerçekliğinin üzerimde etkisi büyük oldu.
2 / 13
3 / 13

Sasha Kurmaz


I understand your interest is closely related to protests - we had a similar issue last year here in İstanbul as you might know. How do you see these protests in general? And how was it in your country / your city from your perspective? 
I've been twice in Istanbul and traveled extensively in northern Turkey. I want to say that every time I visited your country I have seen demonstrations that took place in the center of Istanbul. It was amazing at the time for me. It was a year before the big protests in Taksim Square, but I felt the energy of the people. It was powerful. 

It's hard to compare, but if you talk about the situation in Ukraine, it is a bit different story. I had the experience of the first ukrainian "orange revolution" 10 years ago, when people came out to protest against the government, it was peaceful, without killing civilians and victims, but this time it was already something else. Situation that occurred Kiev and is still happening in the east of Ukraine, had a very strong influence for all people. I do not know no one who was indifferent. Ukraine has appeared in the zone of geopolitical influence of the East (Russia) and the West (the EU and US) now. It is very difficult in this situation to say something, because every day people are dying.

__

Protest kültüre ilginin olduğunu söylemek çok zor değil. Biliyorsundur, geçen yıl İstanbul da büyük bir protestoya şahit oldu. Bu gibi olaylara genel bakış açın nedir? Ve kendi ülkendeki, kendi şehrindeki protestoları nasıl değerlendiriyorsun? 
İstanbul’a iki kere gittim ve Türkiye’nin kuzeyini detaylı bir şekilde gezdim. Ve ülkenizi her ziyaret edişimde, İstanbul’un göbeğinde birtakım protestoların gerçekleştiğine tanık oldum. Bunlara tanık olmak da benim için çok etkileyiciydi. Taksim Meydanı’nda gerçekleşen o büyük çaplı protestonun bir yıl öncesinden bahsediyorum, ama insanlardaki enerjiyi hissetmiştim: Güçlüydü. 

Ukrayna’da olanlara gelince Türkiye’de olan bitenle karşılaştırma yapmak zor, çünkü durumlar oldukça farklı. Ukrayna’nın ilk “Turuncu Devrim”ine şahit olduğumda bundan 10 yıl önceydi. İnsanlar hükümeti barışçıl bir yöntemle, sivilleri ve kurbanları öldürmeden protesto ediyordu. Şu an ise durum değişeli çok oldu. Kiev’de gerçekleşen ve Ukrayna’nın doğusunda halen sürmekte olan olaylar insanlar üzerinde çok büyük etkiler bıraktı. Öyle ki olan bitene kayıtsız kalabilen kimseyi görmedim henüz. Günümüzde Ukrayna, hem Doğu’nun (Rusya’nın) hem de Batı’nın (AB ve ABD’nin) jeopolitik etki alanında kaldı. Bu durumda söyleyecek söz bulmak hayli zor; çünkü her gün insanlar ölüyor…
4 / 13

Sasha Kurmaz


How does this effect your photography?
This situation made me more politically engaged artists. I can say that before the protests in Kiev, the war was for me just an abstract concept derived from hollywood movies and books, but now when I got a personal experience of it, I fully rebooted. 

Would you describe your style as disturbing? If not, how would you describe it?  
It is difficult to give a description. It's more about conceptual view. 
__

Peki bu olanlar senin fotoğrafçılığını nasıl etkiledi? 
Bunlar beni çok daha politik bir sanatçı haline getirdi. Şundan eminim ki Kiev’deki olaylara kadar “savaş” kavramı benim için sadece Hollywood filmlerinden ve kitaplardan öğrendiklerimle şekillenen soyut bir konseptken artık ben, savaşı bizzat deneyimlemiş bir insanım. Sistemimi tamamen yeniden başlattım. 

Tarzını “rahatsız edici” olarak tanımlar mıydın? Ya da nasıl tanımlardın? 
Aslında tarzımı tanımlamak biraz zor, çünkü bu daha çok kavramsal bir görüşle ilgili…
5 / 13

Sasha Kurmaz


I loved all your work, but I do have my favorites. Firstly this work which you do not show the picture itself but a description. This work is all about a simple idea but it is so good. Can you tell a bit about how you started? 
This series shows us the power of imagination. Very simple but very exciting when you can compare reality and imagination. 

What really doesn’t inspire you? Power of money. 

The last thing I bought was... a bottle of vine. 
__

İşlerinin hepsi çok iyi ama bazı favorilerim var. Mesela bu fotoğrafın aslını değil de sadece tanımını gördüğümüz seri. Çok basit ama harika bir fikir. Biraz bahseder misin? 
Bu iş aslında çok basit bir fikirden yola çıkıyor, ama çok güzel. Bu işe nasıl başladığından biraz söz edebilir misin? Bu seri bize hayal gücünün önemini gösteriyor. Gerçeklikle hayal gücünü karşılaştırmak aslında çok basit ama çok daha heyecan verici…

Sana ne asla ilham vermez? Paranın gücü.

Satın aldığım son şey… bir şişe şarap.
6 / 13
7 / 13
8 / 13

Sasha Kurmaz


Also about this one, have you had any problems whilst creating these artwork (on the left)? Especially with the ones on the security cameras?  
These illigal things are also continuing my graffiti line. Creating works in the public space for me is very important and interesting, but I have to be very fast in order not to have problems. 

Every night before I sleep… I say "thanks" for this day in this beautiful world. 

Is there any object - scene - person etc. you desirably want to take photos of? 
I would like to take a picture of God. 

What are the upcoming projects?  
I'm preparing for the exhibition in Amsterdam. 

__

Peki sokakta yaptığın sanatla ilgili (soldaki fotoğraf) neler söylemek istersin? Bunları yaratma esnasında herhangi bir zorlukla karşılaştın mı? Özellikle güvenlik kameraları ile yaptıklarında?
Bunun gibi illegal durumlar aslında benim graffitideki çizgimi devam ettiriyor. İşlerimi halka açık alanlarda yapmak benim için çok önemli ve ilginç, ama sorun yaşamamak için çok hızlı olmak zorunda kalıyorum. 

Here gece yatmadan önce… Dünyaya bu güzel gün için “Teşekkürler,” derim. 

Fotoğrafını çekmeyi özellikle arzu ettiğin bir obje, insan, sahne vs. var mı? 
Tanrı’nın fotoğrafını çekmeyi dilerdim. 

Gelecek projelerin neler? 
Şu anda Amsterdam’da gerçekleşecek bir sergi için hazırlanıyorum.
9 / 13
10 / 13
11 / 13
12 / 13
Sasha Kurmaz

Burcu Kuru

Daha fazlası için;


Turkish words: Elçin Aksoylar

CLICK ON THE IMAGES TO SEE THE FULL VERSION
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
13 / 13
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.