1 / 16

Refik Anadol


Kimdir Refik Anadol? Bugün şu saniyeye kadar neler oldu hayatında?
1985 yılında İstanbul’da doğudum. Kadıköy Anadolu Lisesi yıllarında sinema ve fotoğraf ile tasarım ve sanata dair ilk adımlarımı attım. Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünde hem lisans hem de yüksek lisans derecelerini kazanıp akademik hayatta ticari hayattan izole bir süre geçirdim. Bu sürede Avrupa’da bir çok yeni medya sanatı proje, sergi ve performansında yer aldım. Hatta bir tanesi Türkiye’de ilki olan bir çalışmaydı. Bir çok kişi ve kuruma ilham oldu, hala da oluyor. Akabinde en yakın dostlarımla Anitlop isimli yeni medya tasarım ajansını kurduk. Neredeyse son 4 yıldır ciddi ve hırsla çalışıp alanında ilk olan bir yaklaşımla kurumsal yaklaşımı sanat ve tasarımla melezleştirdik. Yine bir çok benzer kurum ve grupların oluştuğunu bizleri yakından takip ettiğini gördük, sevindik , gurur duyduk. İlk üniversite yıllarımdan beri aklımda yer edinen derin ve kapsamlı araştırma projesini hayata geçirmek üzere Amerika’da yeni medya sanatları üzerine ‘gerçek’ bir yüksek lisans deneyimi için yola çıktım. Fulbright bursu dahil olmak üzere MIT, UCLA ve NYU gibi okullardan tam bursla davet aldım. Seçimimi UCLA’den yana yapıp hem akademik kariyerime hem de sanatsal araştırma ve üretimime devam ettim. Micorosft Research En İyi Vizyon Ödülü, UC Regant, Moss Awards gibi bir çok ödül ile araştırmalarıma devam etme fırsatı buldum. Geçtiğimiz yaz birincilikle ‘mimarinin kanvas, ışığın materyal olması’ üzerine bir tez ile bölümden mezun oldum. Bu sabah yine aynı bölümde ders vermek üzere fakültenin teklifini kabul ettim. Son 6 yılım çok çalışmakla ve bolca seyahatle geçti.2 / 16
3 / 16

Refik Anadol


Nerede yaşıyorsun?
Şuan Los Angeles’ta yaşıyorum. Ayrıca kendi stüdyomu açtım bir çok yeni sanat projesi ile boğuşuyorum.

Sanatın dünyanın birçok ülkesine ulaşmış. Artık dünyalı diyebilir miyiz?
Diyebiliriz sanırım. Sonuçta sosyal ağ ve medyanın gerçekliğini kabullenen her tasarımcı, araştırmacı ve sanatçı gibi.

Sence bir sanatçının işlerine doğduğu yerin mi yaşadığı yerin mi etkileri görülür?
Her ikisi de. Hatta üçüncü olarak olmak istediği yeri de ekleyebiliriz.

Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın açılışını yaptın. Nasıl bir video hazırladın burası için? (solda)
Edgar Varese’in Amerika’ya ilk geldiğinde ürettiği eserin görselleşmesi projesi idi. Geçen yıl bitirme projeme LA Phiil’in çok ilgi göstermesi ve mekanın mimari Frank Gehry’nin projeye destek vermesi ile alanında ilk defa gerçekleşen bir proje ortaya çıktı. Bu performansta ilk defa denene bir çok metod vardı. Hikayenin anlaşılması için önceden hazırlanmış bir video yerine o an, orada, projeye özel yazılım ile geliştirilmiş görselleri, yine yapının mimarisine tam uyacak şekilde oluşan bir sistem geliştirdim. Ve son olarak şefin vücut hareketleri Microsoft’un yeni piyasaya çıkardığı 3 boyutlu derinlik algılayabilen kamerası için bir program yazıp şefin orkestra üyleri ile arasındaki diyalog hikayenin bir parçası oldu. 4 / 16

Refik Anadol


Gerçekten gurur ve ilham verici bir iş. Bu videoyu hazırlama süreci nasıldı?
Yaklaşık 2 ay yoğun bir çalışma sonucu ortaya çıktı. İlk defa bu kadar uzun bir performans ürettim. Hem izleyici için detayları düşünmek hem de performansın tam olarak mekanı kanvas olarak kullanması açısından bir hayli zorlu animatik teknikler geliştirmek gerekti. Ayrıca yepyeni bir yazılım oluşturuyor olmak, araştırma ve geliştirme süreci, opera ve sahne kültürü gibi bir çok detayı da düşünmeyi yanında getirdi.

Sonrasında nasıl tepkiler aldın?
Böyle bir proje de en önemli yorum ilk olarak tabiki düzenli olarak konserleri takip eden LA Phil izleyicisinindi. Her üç gösterim de izleyiciden tam puan aldı. Ayrıca Los Angeles’ta ciddi bir müzik kritik kitlesi mevcut. Takip edemediğim sayıda pozitif yorumlar aldığını LA Phil ekibi de yakında takip ederek bildirdi.

Bu kadar çok gerçek alan üzerinde çalışmanın getirdiği tecrübeler neler?
Mekansal düşünmeye ilk olarak mimari fotoğraf ile başladım. Dolayısıyla iki boyuttan üç boyuta geçen düşünce ve fikirler çok daha rahat çalışmama yaradı. Her mekanın kendine özgü yaşanmışlığı yani hafızası mevcut. Bunu hep düşünüyor olmak, sadece yeni ve etkileyici olduğu için değil gerçekten de kuramsal olarak uzun vadeli hayalini kurduğum söylemleri destekleyen projeler üretmeme çok yardımcı oluyor.

Bugüne kadar aldığın-okuduğun en iyi tavsiye?
Çok fazla oldu son zamanda. Yeni tanıştığım bir çok kişiden, profesörden hatta sosyal mecradan bile çok fonksiyonel tavsiyeler aldım.


5 / 16
7 / 16

Refik Anadol


Nedir iyi bir ensteleasyon sanatçısının ustaca bilmesi gereken 3 şey?
Maker kültürüne akademik ve teknik anlamda bulaşmış olması, kendi kendine eğitime inanması ve sorgulamayı asla bırakmaması kanıma en değerli 3 etken olabilir.

Arc de Triomf’un (sağda) üzerine yaptığın ışık enstelasyonu gerçekten nefis öncelikle ellerine sağlık, bu proje nasıl gelişti?
Goethe Enstitüsü’nün bir daveti ile gerçekleşti. O dönemde Avrupa’da yayılmaya başlayan şehir ölçeğinde gerçekleşen sanat ve tasarım festivallerinden ilkiydi. Öncesinde Ars Electronica’da gerçekleştirdiğim başka benzer bir performans sayesinde yer alabildim.

İnsanların tepkileri ne oldu?
Çok çok olumluydu. Genel olarak Avrupa’da insanlar kamusal alanda bir çok sanat ve tasarım odaklı etkinliklere çok olumlu bakıyor. Ve dolayısıyla bolca festival ve etkinlik ortaya çıkıyor. En azından 3 yıl öncesinde ilk anlarına tanıklık etmek çok keyifliydi.

Favori şehrin neresi?
İstanbul.
8 / 16
9 / 16

Refik Anadol


Seni yeni bir şeyler karalamak, not almak, bir projenin ilk adımını atmak için ne motive eder?
Rüyayla karışık hayal etme süreci. Çok soyut bir süreç.

Bugün senin playlistini dinleyelim. İlk 5te hangi şarkıları duyarız?
Arvo Part, Murcof, Alva Noto, Ma Richter, Steve Reich.

Sanat ile ilgili hangi gazeteler, dergiler, siteler, bloglar?
Her gün takip ettiğim baya kalabalık bir RSS yığını mevcut.

Sabah uyandığında görüp en mutlu olacağın şey?
Uzayda hayatın bulunduğunun en somut kanıtı ve akabinde yaşanacak gerçeklik.

En son satın aldığım şey: LED aydınlatma modülü.
10 / 16
11 / 16
12 / 16
13 / 16
14 / 16
15 / 16
Refik Anadol

Burcu Kuru

Daha fazlası için: 

ID photo credit: Sezer Arıcı
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
16 / 16
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.