1 / 4

Persona


Persona, başarılı oyuncu Elisabeth Vogler'in bir oyun esnasında bir anda sessizliğe bürünmesiyle başlar. Bu şartlar altında hastaneye yatırılan ancak hiçbir hastalığı bulunmayan Vogler, bakıcısı hemşire Alma ile yazlık bir eve giderler ve olaylar birbirini takip eder.

Kurgusu ve çekim teknikleriylebir başyapıt olan bu filmin senaryosunu
Ingmar Bergman, Bibi Anderson ve Liv Ullman'ın birlikte olduğu bir fotoğraf karesinden etkilenerek hastanede yazmıştır. Bergman'ın başarısının kanıtı şu olabilir ki David Lynch kendisinin filmlerini her zaman bir kaynak olarak kullanmıştır.

Film, yalnızca oradaki karakterin başından geçenleri değil, aslında tüm insanlığı anlatıyor. Herhangi biri olarak düşünebileceğimiz baş karakterin iç dünyasını dışa vuruyor. Kişilik yapısının aslında karşımızdaki insana göre şekillendiğini ve bazen o kişiye benzemek istemenin biraz ötesine geçtiğimizi anlatıyor.

Persona tek bir kez seyredilip bitecek bir film değil. Özellikle seyretmeden önce hakkında biraz okumanızı tavsiye ederek, ismini sinema tarihine yazdırmış yönetmenlerin feyz aldığı kaynak film niteliğindeki Persona'yı şiddetle öneriyoruz.
2 / 4
Persona

Burcu Kuru

Yönetmen: Ingmar Bergman
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
4 / 4
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.