Burcu Kuru

Orphic Trilogy II: Orpheus

Orphic Tilogy'nin ikinci filmi olan Orphée aslında serinin yönetmeni olan Jean Cocteau'nun gizli şifrelerden oluşmuş bir otobiyografisi niteliğinde. Orphée'nin, ilk film The Blood Of A Poet'ten tam 20 yıl sonra, 1950'de çıkmasının sebebi Cocteau'nun bu süre boyunca ikinci film için çalışmasından kaynaklanıyor. Film ülkemizde 19. İstanbul Film Festivali'nde gösterilmiştir.

İlk filmde olduğu gibi Orphée de rüyayı andıran imgelerden oluşuyor. Eski Yunan Mitolojisindeki Orpheus mitinden yola çıkan film ölümü irdeliyor. Filmde dünyalar arası geçiş, ilk filmde olduğu gibi bu filmde de aynalarla sağlanıyor. İhmal ettiğini düşündüğü eşini kaybedince Orphée bir aynanın içinden geçerek ölüler diyarına iner. Aynadan eşini mi yoksa tutkuyla bağlandığı prensesi mi kurtarmak için geçtiğine dair kuşkuları olan Orphée nihayet oraya vardığında başka kurallarla karşılaşır.

Filmin başrolünde aynı zamanda Cocteau'nun hayat arkadaşı olan Jean Marais oynamıştır. Zamanın ötesinde efektlerle şahlanan filmde kullanılan sürreal ögeler için Cocteau "filme çekilmiş şiir" tanımlamasını yapıyordu. 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
Orphic Trilogy II: Orpheus

Burcu Kuru

Yönetmen: Jean Cocteau
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
6 / 6
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.