Burcu Kuru

Orphic Trilogy I: The Blood of a Poet

Şair, romancı, oyun yazarı ve ressam Jean Cocteau'nun yönetmenliğini yaptığı film, ''Orpheus Üçlemesi'' adı verilen bir film serisinin ilk filmi olma özelliğini de taşır. Karmaşık ve sembollerle dolu bu zamansız film David Lynch gibi yönetmenlerin sinemasına ilham vermiştir. 

Filmin kostümlerini Coco Chanel yapmıştır. Filmin son bölümünde balkon sahnelerinde oynayan yapımcı Vikont Charles Noailles, ailesi ve dostları, montajla bir intiharı alkışladığını farkedince itiraz etmişyerlerine Cocteau’nın yakın arkadaşı travesti şovmen Barbette rol almıştır.

Vikont filmin hristiyanlık karşıtı mesajlar içerdiğine dair söylentiler yaygınlaşınca katolik kilisesinden aforoz edilme tehdidi almış, bu nedenle film bir yıl gecikmeyle gösterime girebilmiştir.

Bu orta metrajlı filmin kurgusunu da bizzat
 Cocteau yapmış, filmin müzikleri için ise Georges Auric'in kapısı çalınmıştır.
1 / 4
2 / 4
3 / 4
Orphic Trilogy I: The Blood of a Poet

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
4 / 4
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.