Burcu Kuru

Norveç Film Günleri

Norveç Film Günleri, kuzeyden başarı ivmesi devamlı yükselen filmlerin gelmesiyle Norveç Büyükelçiliğinin de desteğiyle İstanbul Modern Sinema'da gösteriliyor!

Norveç Film Günlerinde, Norveç Uluslararası Film Festivali'nden ödülle dönen filmlerden seçilmiş 5 film gösterilecek. Bu 5 filmi, 4 - 6 ve 7 Aralıkta 3 gün boyunca ikişer kez İstanbul Modern'de seyredebileceksiniz. Peki programda hangi gün hangi filmler var?

Okumaya devam edin.
1 / 7

Norveç Film Günleri


OPTIMISTENE (İyimserler)

4 Aralık, Perşembe / 13:00
6 Aralık, Cumartesi / 17:00
IMDB: 8,1 

Norveç Film Günleri'nin açılışını The Optimists ile yapıyoruz. Yaşları 66 ile 98 arasındaki kadın oyunculardan oluşan bir voleybol takımı, 30 yıl aradan sonra ilk maçlarına çıkmayı planlamaktadır. Rakipleri ise İsveçli emektar erkeklerden oluşan bir voleybol takımıdır. Kazanmak için ise stratejileri bellidir: Bol kahkaha, düzenli idman ve takımdaki arkadaşlık. Yaşlarına ve sağlık koşullarına rağmen yaşam dolu kadınların zafer mücadelesinin anlatıldığı bu belgesel film 2013 Norveç Uluslararası Film Festivali’nden Seyirci Ödülü aldı.
2 / 7

Norveç Film Günleri


AMNESIA (Hafıza Kaybı)

6 Aralık, Cumartesi / 13:00
7 Aralık, Pazar / 15:00
IMDB: 6,2

Yazar çift Kathrine ve Thomas, Norveç’in batı kıyısındaki bir adaya tatile giderler. Kathrine’in amacı kitabını tamamlamak iken, Thomas ise çocuk sahibi olmayı arzulamaktadır. Bu fikir ayrılığı sonucu yaşadıkları kavga sırasında Thomas başını vurur ve hafızasını kaybeder. Fırsattan yararlanmak isteyen Kathrine ise yeni bir başlangıç yapmak için elinden geleni yapacaktır. Gerilim dozu yüksek bu film, insanların değişen ilişki dinamiklerine nasıl hızla ayak uydurabildiklerini ve hayatlarına öylecene devam edebildiklerini sorguluyor.
3 / 7

Norveç Film Günleri


KRAFTIDIOTEN (Buz, Kar ve İntikam)


4 Aralık, Perşembe / 19:00
6 Aralık, Cumartesi / 15:00
IMDB: 7,5

Refah ülkesi Norveç’te Yılın Vatandaşı Ödülü’nü alan kar küreyicisi şoförü Nils, oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini alır almaz, “cinayetin” faillerini bulmak için kollarını sıvar. Kendince peşini sürdüğü izler Norveç’in sosyopat bir mafya liderine ve onun Sırp rakiplerine çıkınca, intikam almaya and içer ve kendini çete savaşlarının içinde bulur. 
4 / 7

Norveç Film Günleri


BLIND (Körlük)

4 Aralık, Perşembe / 17:00
7 Aralık, Pazar / 15:00
IMDB: 7,3

Görme yetisini yeni kaybeden yazar Ingrid, kocası ve düşünceleriyle baş başa kaldığı, kendini güvende hissettiği tek yer olan evine kapanır. Etrafını çevreleyen dünyayı her ne kadar hatırlasa da, hafızasındaki görüntüler giderek yok olmaya başlar. Bir yandan kocasına güvenini kaybederken, bir yandan da kendi iç dünyasında hayal ile gerçek arasında gidip gelmektedir. Fantezi ve arzularımızın dış dünyayı algılayış biçimimizi nasıl etkileyebileceğini anlatan, gerilim dozu yüksek bu kara komedi, prömiyerini 2014 Sundance Film Festivali’nde yaptı.   
5 / 7

Norveç Film Günleri


HEART OF LIGHTNESS (Aydınlığın Yüreği)

4 Aralık, Perşembe / 15:00
7 Aralık, Pazar / 13:00
IMDB: 7,8

İngiliz aktörler ve yönetmenden oluşan sekiz kişilik bir ekip, Henrik Ibsen’in “Denizden Gelen Kadın” adlı oyununu filme uyarlamak için Norveç’in kuzey kıyılarına giderler. Başta kolay gibi gözüken projeleri, Norveç’in hiç bitmeyen gün ışığı ve gerçeküstü doğa koşullarıyla amansız bir mücadeleye dönüşecektir. Çekim süreçleri boyunca yaşayacakları aksaklıklar, anlaşmazlıklar ve heyecan dolu anlar ise ortaya bir başyapıt çıkararak herkesin kariyerinde bir dönüm noktası oluşturacaktır.

6 / 7
Norveç Film Günleri

Burcu Kuru

İstanbul Modern Sinema
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
7 / 7
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.