1 / 5

No


Şili, Agusto Pinolet'in yarattığı diktatörlükten 88 yılında, hazırlanan alışılmışın dışında bir kampanya ile kurtuldu. Uluslararası baskı yüzünden gidilen (gidilmek zorunda kalınan) referandumda halk aynı başkan için 8 yıl daha EVET ya da HAYIR oylayacaktı.

No, bu referandumda kazanan kampanyanın ismi. Bu kampanyanın yaratıcıları ise faşizmin yarattığı etkilerin insanların gözüne kırkbirinci kez sokulmasının kimseye bir faydası olmayacağını düşünebilen, onca karanlığın ortasında gökkuşağı logosu ve tuhaf derecede mutlu şarkılarını söylemeye cesaret edebilen bir grup insan.

Rene Saavedra (Gael Garcia Bernal), referandum gündeme gelene kadar bir reklam ajansında çalışan sıradan bir reklamcıyken bu kampanyanın yaratıcısı olunca, arkadaşlarıyla birlikte diktatör hükümetin uğraşmaktan hiç bıkmayacağı baş düşmanı haline geliyor. Yakın tarihe ışık tutan bu film, Rene'yi canlandıran Gael Garcia olmasa etkisi aynı olur muydu bilinmez ama üniversitelerin reklam-iletişim bölümlerine ders olarak okutulacak derecede başarılı. Sanki filmi çekerken, bir film çektiklerini unutmuşlar gibi; diyalogların doğallığı, beyin fırtınaları, sabahlamalar, planlar, suya düşen hayaller, oyunlar, kötü adamlar...

No, ders olarak seyrettirilmediyseniz mutlaka görmeniz gereken bir film.
2 / 5
3 / 5
4 / 5
No

Burcu Kuru

Yönetmen: Pablo Larrain
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
5 / 5
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.