Burcu Kuru

My first time: Nirvana

Fotoğrafçı Jason Lazarus, Kurt Cobain'i ölümünün 20. yılında anmak için harika bir yol bulmuş. 4 yıl boyunca arkadaşlarına ve tanımadığı bir sürü insana sorduğu sorunun üzerine aldığı yanıtları bir kitapta toplamaya karar veren Lazarus aslında efsanevi müzik grubu Nirvana üzerinden tüm müzisyenlerin müziğiyle insanlara ve onların yaşamlarına nasıl bambaşka şekillerde dokunduğunu anlatıyor.

İki cümleyle Nirvana'yla nasıl tanıştırıldıkları sorulan insanlardan gelen içinize dokunacak yanıtlar gerçekten görmeye değer. Lafı fazla uzatmayalım ve soruyu soralım:

"Nirvana'yla nasıl tanıştın?"
1 / 14

My first time: Nirvana


"Amcam küçükken beni uçakla LA'e götürür dururdu. The Ramones ve Joy Division'la beni tanıştıran odur. 8 yaşındayken verdiği partilerde ceketleri kontrol etmem için bana 100$ öderdi. Nevermind'ı bana ilk kez o dinletti. Amcamı 94 senesinde AIDS'den kaybettim"
2 / 14

My first time: Nirvana


"Bu beni Nirvana'yla tanıştıran arkadaşım Bob. Bob'ların evinde bodrum katında ot içerdik. Bir zaman sonra 'Chronic Persuation' adlı bir grup kurup bir ay sonra atılmıştı."
3 / 14

My first time: Nirvana


"Captain Eyeball diye bir grubun basçısı Dave'le çıkıyordum. (solda) Beni şimdi favorim olan bir sürü grupla o tanıştırdı. Bleach'i ilk ondan duymuş ve bayılmıştım."
4 / 14

My first time: Nirvana


"Beni Nevermind ile Max tanıştırdı. Ben soldayım. Max ortadaki. Bu fotoğraf çekildikten sonra '18 Dimensions of Love' diye bir grup kurmuştuk. Gürültülü gitarlarımız vardı. Bir yerlerin açılışında çalıştık. İyi bir gruptuk!"
5 / 14

My first time: Nirvana


"Dave benim lise aşkımdı. Beni Nirvana ve mantarla tanıştırdı. Ondan ayrılmaya çalıştığımda jiletle adımı koluna kazımış, telefonda bana bir aşk şiiri okumuştu."
6 / 14

My first time: Nirvana


"Grunge müzikle beni babam tanıştırdı."
7 / 14

My first time: Nirvana


"Becky benim lisede devamlı camına gelen bir stalkerı olan nevrotik arkadaşımdı. Annesinin ona aldığı şok tabancasıyla oynarken Utero'yu odasında bana ilk o dinletmişti. Sonrasında hemen ben de almıştım"
8 / 14

My first time: Nirvana


"Bekaretimi kaybettiğim kız Trinity, Kurt'un ölümüne hayranıydı ve beni Nirvana'yla kasedini odasındaki bir boombox'dan çalarak tanıştırmıştı."
9 / 14

My first time: Nirvana


"Bu benim liseden en iyi arkadaşım Lindsay. Onu Nirvana'sız düşünebileceğimi hayal edemiyorum. Lindsay'nin hem annesi hem babası alkolikti, biz de onun odasında olmamız gerekmediği zaman arabayla dolaşır ve ot içerdik."
10 / 14

My first time: Nirvana


"Kızım Caitlin beni Nirvana'yla tanıştırdı. Bu fotoğrafı 94 senesinde Karayiplerde ben çekmiştim. Bu fotoğrafı çektikten bir hafta sonra belini kırdı ve 6 ayını tedaviyle geçirmek zorunda kaldı."
11 / 14

My first time: Nirvana


"Philipp, Nirvana'yla beni odasında tanıştırdı. O benim ilk erkek arkadaşım, birbirimizin ilk sevgilisiydik. Sonrasında bana ilk sevişmemizden kalan çarşafları hala sakladığını söylemişti. Birkaç yıl önce kötü bir motor kazasında öldü"
12 / 14

My first time: Nirvana


"Jeff ve ben burada Chicago'nun varoşlarındayız. İlk sigaramı o vermişti ve bana gitarda 'Come As You Are' çalmayı öğretmişti. Grubumuzdaki asi oydu ve Cobain'e takıntılıydı. Yıllardır izini bulamıyorum."
13 / 14
My first time: Nirvana

Burcu Kuru

Kaynak: dazeddigital.com
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
14 / 14
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.