1 / 14

Murat Palta


Kimdir Murat Palta? Neler yaparsın günlük hayatında? 
27 yaşında bir illüstratörüm. Evimde çalışıyorum. Çok geç yatıp çok geç kalkıyorum ve evden dışarı çok çıkmıyorum. İstanbul kalabalığı çok yoruyor beni. O yüzden günümü evde çalışıp, film izleyip, oyunlar oynayarak geçiriyorum. Çok heyecanlı bir tarafı yok aslında. 

Bu aralar üzerine en yoğun düşündüğün mesele nedir? 
Bu aralar yaşanan kültürel yozlaşma. Unutulmadan ya da kaybolmadan bahsetmiyorum. Unutulmuyor fakat, yozlaşıyor. Hangisi daha kötü bilemedim. Ortaya çıkan arada kalmışlık çok rahatsız edici. Bazı şeyler vardır, imkanlar elvermediğinden olamamıştır. Bundan zarar gelmez. Fakat imkanlar olduğu halde yarım yamalak bir şey yapıp dünyanın en iyisiymiş gibi pazarlamak artık huy haline geldi.
2 / 14

Murat Palta


Kötü yapılmış filmleri seyretmeyi seviyormuşsun. En kötüler arasından en iyi 3 tanesi hangisi?
Bayılıyorum. Sadece filmler için değil. Kötü yapılmış hemen hemen her şey cezbediyor. Demin bahsettiğim "imkanların el vermediğinden olamamak" aslında bu. Deli gibi para harcanıp boş senaryolu filmleri izlemekten daha keyifli. Bu yüzden yerli ve yabancı en sevdiğim 3 kötü filmi sıralamak istiyorum: 

1-Hobo With A Shotgun: Bu aslında parodi ama yine de çok seviyorum 
2-Stryker: 80'lerde çekilen Mad Max çakması filmlerden bir tanesi 
3-Starcrash: Her yerden lazerlerin çıktığı bilim kurgulardan 

Yerli filmlerden: 

1-ÇÖL: Herkes Cüneyt Arkın'ın Dünyayı Kurtaran Adam'ını bilir ama bu da en az onun kadar dikkate değer. Filmin adı Çöl ama olaylar denizin ortasında kalmış bir gemide geçiyor. Sonlarda Cüneyt Arkın'ın plastik köpekbalığıyla kapışma sahnesi Tarkan'daki ahtapot kadar güzel. 
2- Korkusuz: Amerika'da RAMPAGE adıyla B-Movie hastaları için tekrar piyasaya sürüldü bu film. Kesinlikle öneriyorum. 
3- 3 Dev Adam: Kaptan Amerika Örümcek Adam'a karşı. Tarihin görebileceği en psikopat Örümcek Adam bu filmde.
3 / 14
4 / 14

Murat Palta


En uzun süredir seninle olan/kullandığın eşya nedir? 
Sıkıcı gelecek ama galiba cüzdanım. Ayrıca en çok kaybettiğim şey de o... Bence bunda güzel bir anlatım var. Tesadüf olamaz. 

Yeryüzünde bugüne kadar yaşamış veya hala yaşamakta olan herhangi biriyle bir akşam yemeği yeme şansın olsa bu kişi kim olurdu? 
Galiba Elon Musk. Dünyayı daha iyi anlamak adına ilginç bir yemek olabilirdi. Ayrıca bana bir Tesla ayarlaması için ikna etmeye çalışırdım. Ya da en azından indirim için. ÖTV ile filan çevre için masrafsız olmak çok masraflı oluyor çünkü. 

Çizdiğin karakterlerden biri olsan hangisi olurdun ya da karakterleri kendinle özdeşleştirdiğin oluyor mu? 
Bazen. En net olanı Göksu'yla çizdiğimiz duvar çalışmasındaki şu karakter (sağda)


5 / 14

Murat Palta


Minyatür çalışmaya nasıl karar verdin? Fikir kafanda nasıl ortaya çıktı? 
Geleneksel sanatlar her zaman ilgimi çekmişti. Bu sadece Türk sanatları için değil, kendi kültürünü yansıtan her şey ilgimi çeker. Eski elyazmalarında çok güzel hikayeler olur. Minyatür de aynı şekilde. İllüstrasyona daha çok yöneldikçe minyatürlerde illüstrasyonla bağdaşan çok güzel noktaları daha net görür oldum. Bu da doğal olarak çizgimi şekillendirdi. 

Miramax seninle Tasvir-i Beyaz Perde çalışmaların için anlaşmak istemiş. Bu nasıl gelişti ve sonuçlandı? 
Tasvir-i Beyaz Perde, ilk kişisel sergimin adı. Bununla ilgili Miramax'la herhangi bir anlaşma olmadı. Sadece kendi yapımları olan Kill Bill ve Pulp Fiction'un sitede yayınlanmaları için bir anlaşmaydı hepi bu. Yine de bana yer vermiş olmaları harika bir şey.
6 / 14
7 / 14

Murat Palta


Uluslararası sanat festivallerinde, Italya ve Rusya’yla başlamak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığın solo sergilerde birçok insana ulaştın. İnsanlar seninle ve işlerinle ilgili en çok neyi merak ediyorlar? 
"Nereden aklına geldi" sorusu çok sık geliyor. Önceleri bunu açıklamaya çalışırdım ama bunun çok doğru bir şey olmadığını düşünmeye başladım. Yaratıcılığın bir parçası. Bu, nasıl oluyorsa öyle oluyor işte. Bunun dışında Türk kültürüyle alakalı sorular geliyor ki, bunlar hoş bir şekilde beklenmedik olabiliyor. Diğer bir tanesi de neden genel olarak şiddet içerikli şeyler barındırdığı yönünde. Bu soru sık sorulmaya başlanana kadar farkında değildim. Bunu ben de bilmiyorum. Keyifli geliyor sadece.  

Minyatür serilerine filmleri konu alarak başladın, edebiyat ile devam ettin. Sırada ne var? 
Daha güncel olaylar. İkinci soruda verdiğim cevap bunun için ipucu olabilir fakat, "işte konseptimiz bu" diye sunamam. Bunu doğru bir dille anlatmanın yolları var. Benim de kendime özgü bir dilim var. Mesela mizahi yaklaşım bunlardan biri. Bunları kullanarak bir şeyleri anlatabilmeliyim. Öteki türlü çok göze parmak olur. Sadece yapmış olmak için bir şey yapamam. Diğer tarafta; sinema, edebiyat, video oyunları, mitoloji, kültürler... Bunlar benim vazgeçemediğim şeyler. Hikayelerimde bunlar her zaman yer alacak.
8 / 14

Murat Palta


Sen kimleri takip ediyorsun? Sevdiğin sanatçılar, hep tıkladığın websiteleri, dinlediğin müzikler, okudukların neler? 
Motohiro Hayakawa'nın işlerine bayılıyorum. Aleksandar Todorovic ve Jon MacNair de tarz olarak kendime yakın bulduğum isimler. 
Site olarak önceleri Behance'de çok vakit geçiriyordum fakat bunu bıraktım. Çok dikkat dağıtıcı olabiliyor. Bütün ürünlerinin çok güzel olduğu bir mağazaya girip her şeyi almaya çalışırken eve geldiğinde birbirleriyle çok alakasız kararlar verdiğini anlarsın ya. Bunun gibi aslında. O yüzden başka yönlerden besleyecek websitelerini tercih ediyorum. Reorientmag.com 'u herkese öneririm. Editör'ü Joobin Bekhrad çok güzel bir insan. Bunun dışında; 

openculture.com
publicdomainreview.org 
dangerousminds.net
sexycodicology.net 
biodiversitylibrary.org
englishrussia.com

Çalışırken ottomanhistorypodcast.com'u dinlemek güzel oluyor. 
Müzik olarak son zamanlarda çok sık dinlediğim Babe Ruth ve Blackfeather var. Mastodon ve Metallica'nın son albümlerine bayıldım. Halo On Fire'ı günde en az beş kez dinliyorumdur.

Okuduklarımdan ise Yuval Harari'nin Homo Deus ve Brian Wood'un Northlanders 2.

9 / 14
10 / 14

Murat Palta


Önümüzdeki tarihlerde hangi sergiler var? 
Eylül ayında yer alacağım karma bir sergi var. Detayları ileride öğrenebilirsiniz. 

Senin için en fantastik iş birliği - teklifi ne olurdu? 
Dev bir alanı doldurmam için bana bırakmaları. Bu dev alan bir yat mı olur, komple bir bina mı olur, uzay mekiği mi olur bunu bilemem. Uzun bir zaman tanıyacaklar, gelip ben burayı komple dolduracağım +yol,yemek, masraflar. Özellikle bir kubbeye çizim yapmayı çok isterim. Bunun haricinde hayranı olduğum insanlar için bir iş yapmak. Bir albüm kapağı ya da bir afiş gibi. Bu da galiba her illüstratör için en fantastik iş birliği teklifidir.
11 / 14
12 / 14
13 / 14
Murat Palta

Burcu Kuru

Fotoğrafların üzerine tıklayarak tamamını görebilirsiniz.


Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Architecture in Cinema
14 / 14
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.