1 / 6

Mulholland Dr.


Mulholland Drive filmini tarif etmek, tavsiye etmek; bu filme şaşırmak limitlerinin çok aşağısında olur. Bu film resmen bir sonraki seviye. Anlaşılamaz, anlatılamaz olaylarla birlikte sisli bir zerafet hakim filmin tümüne. 

Kaliforniya'nın çıkmaz caddesi Mulholland Drive'da meydana gelen bir trafik kazasıyla başlıyor her şey. Bu kazadan kurtulan tek kişi kim olduğunu bilmediğimiz güzel bir kadın oluyor. Kaza yerine kimse gelmeden çalılıkların arasından kaçarak şehre ulaşıyor ve bir yerlerde uyuyakalıyor. Ertesi gün uyandığında önünde uyandığı evlerden birinin sahibesinin bir yerlere gittiğini görüyor. Sinsice bu eve giriyor.

Oyuncu olma hayalleri ve ayarladığı seçmeler için yaz boyunca kalmak üzere Los Angeles gelen hevesli Betty, uçakta tanıştığı yaşlı ve mutlu çiftle çıkıyor havaalanındanın kapısından. Yaz boyunca evini ona bırakan teyzesinin evine gidiyor büyük bir sevinçle. Şöyle bir evi gezerken banyoda o sırada duş almakta olan bir yabancı görüyor. Betty, bu yabancıyı teyzesinin bir arkadaşı sanıyor ve utanarak banyodan çıkıyor. Betty'nin önümüzdeki günlerde teyzesiyle yapacağı bir telefon görüşmesinden sonra çıkıyor gerçek ortaya; bu kadını kimse tanımıyor. Kendisi bile...

Betty, bu tanrı misafirine kim olduğunu bulmasında yardım etmeye başlıyor. Aynen rüya ve gerçeğin birbirine karışmaya başlayacağı gibi.

Mulholland Drive, erotik sahnelerinin zerafetiyle de bir başyapıt. David Lynch'in önünde artistlerin günümüzdeki eserlerini bu filmlerle çoktan yapmış olduğu ve diğer tüm özellikleri için saygıyla eğiliyorum.

Not: Son sayfadaki video filmden bir sahne. Mutlaka seyretmenizi öneririm.


2 / 6
3 / 6
4 / 6
Mulholland Dr.

Burcu Kuru

Yönetmen: David Lynch
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
6 / 6
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.