Burcu Kuru

Millet Eğilmez - Jerusalem Duvarı

Millet Eğilmez! İşte geçtiğimiz yerel seçim sürecinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçim videosunun ismi buydu. Videoda taksim meydanına dikilmiş bir bayrağa milletini seven on hatta yüzbinler akın ediyordu. Maksatları ise bir vatan haininin indirdiği bayrağı gökte dalgalandırmaktı tekrar.

Bu maksatla birbirlerini taşıyarak etten adeta bir kule yapan insanlar altalta üstüste, kadını erkeği elele emellerine ulaşıyorlardı. Kimsenin bir yeri ezilmiyor, burnu bile kanamıyor.

Elbette bu videonun sembolik bir anlamı var; parti, biz bu bayrağı dalgalandırmak için gerekirse insanları bile feda... Pardon, insanlarımız kendini bile feda eder demek istiyor. Vatan sevgisi ancak böyle anlatılabilirdi. Helal olsun!

Millet Eğilmez - Jerusalem Duvarı


Peki ama bu videonun ilham kaynağı neydi? Yani insanların birbirinin üzerine çıkmasının bu kadar normal olması nedendi? Bu insanlar kimlerle özdeşleştiriliyordu? Bir iş makinesi çağrılamaz mıydı?

Şimdi 2013'e dönüp insan ırkını sonlandırmak üzere yola çıkmış zombileri yok etmeye çalışan Garry Lane'in (Brad Pitt) macerasını ve onları nasıl alt ettiğini seyrettiğimiz film World War Z'yi hatırlayalım.

Ve hatta biraz daha ileri gidip İsrail'de insanların kendilerinden izole olabilmek için ördükleri duvarları etten bir kule oluşturup aşarak geçebilen zombileri de hatırlayalım. Muhteşem bir filmdi.

Vikipedi'de şöyle yazıyor:

Zombi: voodoonun Afro-Caribbean ve Creole ruhani inanç sistemlerinde ölümsüz bir insandır. Zombilerin
kendi bilinçleri ya da istekleri olmadığı için bokor ya da mambo'nun kontrolü altındadırlar.

Videoları sırasıyla 2. ve 3. sayfalarda seyredebilirsiniz. İyi seyirler Türkiye!
1 / 4




Millet Eğilmez - Jerusalem Duvarı

Burcu Kuru




Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
4 / 4
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.



Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.