1 / 10

Mert Tugen


Mert, hayli takipçili bir illüstratörsün, bunu neye bağlıyorsun?

Aslında illüstrasyon işleriyle uğraşan biçok kişiye nazaran öyle çok fazla takipçiye sahip olduğumu düşünmüyorum ama varolan takipçi sayısına nasıl ulaştığıma gelirsek, sanırım bunun sebebi düzenli olarak iş üretip, paylaşmaktır diye düşünüyorum ve bunu da elimden geldiğince bir mecrayla sınırlı tutmamaya çalışıyorum. Çünkü benim gibi freelance çalışan birisi için internetin önemi yadsınamayacak ölçüde büyük. Herhangi bi işi paylaştığımda çok farklı,uzak yerlerden aldığım geri dönüşler çok sevindirici ve motive edici.

Çocuk kitapları için çizmek, bir nevi sorumluluk gibi geliyor bana; onların hayallerini şekillendirmek senin ellerinde. Ne düşünüyorsun?

Kesinlikle öyle ve kitabın hitap ettiği yaş kitlesi küçüldükçe daha titiz,daha hassas ve dikkatli olmak gerekiyor. Ben aslında çocuk kitabı resimleme işinde başlangıç seviyesinde görüyorum kendimi. Dolayısıyla bu gibi durumlarda çok fazla geri dönüş yapıp, aldığım revizelere göre düzeltmelere gidebiliyorum. Okul öncesi yaş grubunu bir kenarda tutarsak, diğer yaş gruplarına hitap eden kitaplara çizdiğimde çok daha rahat hissediyorum ve bence bu işlerime de yansıyor. Kitabı resimlerken klişe çizgilerden ve tiplemelerden uzak durmaya çalışıyorum. Çünkü burada üretilen çocuk kitaplarının bir çoğunun resimlerinin tekdüze ve yaratıcılıktan nasibini almamış olduklarını düşünüyorum. O klişelerle beslenen çocuğun kafasında beliren sıradan imgeleri kırmak ve hayalgücünü daha farklı yerlere yönlendirmeye yardımcı olmak düşüncesiyle yola çıkıyorum denilebilir.
2 / 10
3 / 10

Mert Tugen


Bir yandan da illüstrasyon-çocuk kitabı kombinasyonu var. Sence böyle olmak zorunda mı?

Tabi ki böyle olmak zorunda değil. İllüstrasyon çok geniş bi dal. Yanlızca çocuk kitaplarıyla anılması yanlış olur. Sadece kitap içinde değil, kitap dışında da çok geniş ve farklı dallara sahip. Örnek vermek gerekirse botanik ya da medikal illüstrasyon gibi kolları bile mevcut.

Aslında geçmişte de yapılan ve bugüne kadar süregelen bir iş çocuk kitapları için çizmek, neden yeni yeni ‘sanat’ olarak algınlanmaya başlandı illüstrasyon sence?

Çünkü önceden işlevselliği ön planda olduğu ve hep bir metinle birlikte algılanması zorunlu bir şey olarak görüldüğü için böyle olduğunu düşünüyorum. Oysa ki yalnızca illüstrasyon başlı başına bir metin saklayabilir içerisinde. Dolayısıyla zaman içinde sadece kitap içindeki yardımcı resimlerden veya kapak görseli olmaktan çıkıp başlı başına bi sanat haline gelmiş olmasına şaşırmamak gerek.

Peki ne zaman başladın çizim yapmaya?

Ben de tabi birçokları gibi çocukluğumdan beri birşeyler karalarım ama benim için dönüm noktası Gaziantep'te yaşarken yeni açıldığını öğrendiğim güzel sanatlar lisesinin sınavına girmeye karar vermemle başlar.
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10

Mert Tugen


Çizimler dışında neler yapıyorsun?

Gerek kendim gerekse iş için illüstrasyon yapmak dışında animasyon üretmeye çalışıyorum. Nadiren de olsa duvarlara bişeyler çiziyorum ama malesef henüz Eskişehir dışına çıkamadım. Onun dışında bisiklet süren, arada dışarı çıkan ve okula gitmek zorunda olan bi insanım.

Neyden asla ilham almazsın?

Asla ilham almam diyeceğim bişey yok sanırım. Çünkü nereden ne zaman geleceği hiç belli olmuyor.

Gelecek projelerin neler?

Şuan için bitirmem gereken iki kısa animasyon filmim var. Zira mezun olmam onları bitirmeme bakıyor. Onun dışında ufak tefek illüstrasyon işleri zaten rutinim haline geldi, boş vaktim oldukça onlara devam ediyorum ve şu sıralar en çok içine girmek istediğim şeylerden biri olan street art
olayıyla biraz daha haşır neşir olup işlerimi duvarlara taşımak istiyorum. 
8 / 10
9 / 10
Mert Tugen

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
10 / 10
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.