Lines Between Heaven and Earth, Sun Is God, Melisa King
1 / 10

Melisa King


Geleneksel sanatın kalbi İtalya’dan Türkiye’ye dönmüşsün. Bir sanatçı olarak bu senin için nasıl bir karardı, zor muydu, kalmayı düşünmedin mi? 

Kalmayı düşündüm ama bir Türk vatandaşı olarak Avrupa’da istediğin yerde istediğin kadar kalmanın önüne birçok engel çıkıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de de gelişmeye açık bir sanat alanı oluştuğunu düşündüm. Büyük bir geçmişi olan ve geçmişine bağlı yaşayan İtalyan sanatı aslında o eksen etrafında dönmeye ve geçmişin izlerini kaybetmemeye özen gösteriyor. Türkiye sanat konusunda gelişime açık çünkü kaybedeceği bir şey yok. 

Resimlerine bakınca doğa ve insanın oldukça dengeli ve uyumlu bir şekilde kullanıldığını görüyoruz ve bu huzur veriyor. Gerçekte de böyle biri misindir? 

Doğa ve insanın özü aslında aynı. Benim resimlerdeki derdim bu özü yakalamak, tekrar yaşamak ve izleyiciyle paylaşmak. Buna bir çeşit sessiz kutlama diyebiliriz. Bu özü birlikte yaşayabildiğimiz, paylaşabildiğimiz ve buna sahip olduğumuz için. 
Gerçekte bu huzuru yakalayan birisi miyim? (Sanırım soru buydu) Andan ana yakalayan birisiyim. Yakaladığım zamanlarda tutup onu tuvale koymak istiyorum, yakalayamadığım zamanlarda onu tuvalde bulmak istiyorum diyebilirim.
2 / 10

Melisa King


Infinite creatures serin bana Borges’in Book of Imaginary Beings’ini anımsattı. Görsel sanatlar haricindeki ilham kaynakların neler? 

Güzel bir tespit. O seriyi yapmadan önce incelediğim kaynaklardan biri oydu. Bunun yanı sıra sanat tarihinde böyle çalışılmış bir çok ‘yaratık’ bulunmakta. Görsel sanatlar haricindeki ilham kaynaklarım arasında kitaplar önemli bir yer kaplıyor. Mesela Gabriel Garcia Marquez’in kitaplarının kişisel ve resimsel gelişimimde önemli rol oynadığını düşünüyorum. Onun anlatımındaki “büyülü gerçekçilik” benim hem hayata bakışımda hem de resimlerimin rüyasal havasında önemli bir yer kaplar. 
Kitaplar dışında, bir ressam için hayatın içindeki her şey potansiyel bir ilham kaynağıdır diye düşünüyorum. Benim açımdan deniz, güneş, gökyüzü, çiçekler, hayvanlar ve insanlar bunlardan bazıları. Bazen bizim için en güzel olan, her gün ve en çok gördüğümüz şeylerdir ama onları çok gördüğümüz için değersizleştirebiliriz. Ben onları tekrar değerli ve görünür hale getirmenin peşindeyim. 

Görsel sanatlardan ilham kaynakların? 

Bu kapsamı çok büyük bir soru (çünkü hiçbir zaman buna yeterli cevabı veremeyeceğimi düşünüyorum) ama aklıma ilk gelen isimler Caspar David Friedrich, Balthus, Lucien Freud, Frida Kahlo, Georgia O’Keeffe, Rene Magritte…Bunların yanı sıra Japon baskıları, Michelangelo’nun Pieta’sı derken liste akıp gider…:)
3 / 10
4 / 10

Melisa King


En çok hangi medyayla çalışmayı seviyorsun? 

Resmi çeşitli boyalar ve malzemelerle denemeyi seviyorum ancak sanırım en büyük haz ve tatmini tuval üzerine yağlı boya çalışmalardan alıyorum. 

Farklı tarzlar denemeyi seviyor musun? Yoksa tek bir tarzda ustalaşmak mı daha önemli sence?

Sanat alanında en büyük odak noktam resim. Tarz olarak da hep içimden gelen resimleri yaptım, şimdilik kendimi belli bir tarza veya akıma ait hissetmiyorum. 

Bundan sonra kendine nasıl bir yol çizmeyi düşünüyorsun? 

Kendim için çizdiğim en belirgin yol resim yapmak ve onları insanlarla paylaşmak. Çünkü benim için resim insanoğlunun özüne dair bir paylaşım ve iletişim aracı.
5 / 10
6 / 10
Flower of the Valley, Sun Is God, Melisa King
7 / 10
Gülheran, Sun Is God, Melisa King
Eternal Flower, Sun Is God, Melisa King
8 / 10
9 / 10
Melisa King

Burcu Kuru

melisaking.com

Röportaj: Ebru Bayraktar
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
10 / 10
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.