Burcu Kuru

Laurence Anyways

Birini sevmek, her haliyle kabul etmek ve ondan hiç vazgeçmemek bu filmde o kadar ağır işleniyor ki, hatrı sayılır bir etki bırakıyor arkasından. Cinselliğin ne çok çeşit alabileceği satır satır yazıyor bu filmde. İçinde volkanlar patlayanlara, bedenine sığamayanlara ithaf ediliyor filmin 1989 doğumlu yönetmeni ve senaristi Xavier Dolan tarafından. 

Xavier Dolan geleceğe adını bugünlerde, bizlerin şahitliğinde kazıyor; filmleri aracılığıyla bunu hissetmek paha biçilemez. Film, Laurence Alia (Melvil Poupaud) adlı adamın, sevgilisi Fred (Suzanne Clement) ile olan ilişkisinde, kendisini kadın gibi hissetmeye başladıktan sonra yaşananları anlatıyor. Laurence gelişine engel olamadığı kadınsal içgüdülerini tecrübe ederken bir yandan da on senedir birlikte olduğu kadına karşı mücadele ediyor. Her ne kadar anlatılan Laurence'in hikayesi olsa da adam gibi tabir ettiğimiz kadınlığıyla Fred'i seyrediyoruz aslında. Fred'in karşı karşıya kaldığı duruma verdiği tepkilere, sırasıyla yaşadığı çıldırma - pişman olma - kabullenme duygu durumlarını en sonunda sevdiği adama her ne olursa olsun verdiği desteğe şahit oluyoruz.

Bu filmde birbiri arkasına öylesine gelen herhangi bir sahne, yanyana tesadüfen duran herhangi bir renk-obje yok. Diyalogları ve görselleriyle ayrı ayrı tad veren Laurence Anyways mutlaka görülmesi gereken filmlerden. 
1 / 3
Laurence Anyways

Burcu Kuru

Yönetmen ve Senarist 

Xavier Dolan
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
3 / 3
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.