1 / 12

Lara Ögel


İstanbul’un ‘new go-to art hub’ olarak tanımlanması hakkında neler düşünüyorsun? Artık vakti gelmiş miydi?
Coğrafyamızda heyecan verici gelişmeler olduğu kesin, ilham katan diyalogların geliştiği de, fakat 'new do-to art hub' olabildik mi henüz ben de emin değilim.

Bu yılki Contemporary İstanbul’da işlerin sergilendi mi?
Bu yılki Contemporary Istanbul'da
Öktem&Aykut'ta birkaç kağıt iş gösterdim. Bir de Plato Sanat'ta Bir Duvar Bir Kaide proje başlığının altında ufak bir yerleştirme önerisi gösterildi. 
Contemporary Istanbul bir sanat fuarı. Belirli bir amaç ile katılınan ve gezilen bir oluşum. Hali konusunda pek bir yorum yapamayacağım, ama arkadaşlarımın işlerini ve de yeni medya bölümünü görmek için ziyaret ettim. 

İşlerinin tarzını 3 kelime ile anlatacak olsan...
Bu kelimeleri seçmekte zorlanırım. Anlatılması gerekirse özelliklerini gizlemeden obje ve görselleri başka bakışlar ve yorumlamalar altına almayı çabalayan bir tavrım var diyebilirim. 


2 / 12
3 / 12
4 / 12

Lara Ögel


The Moving Museum’da hangi işin var?
The Moving Museum Istanbul için ürettiğim iş, yerleştirmenin bulunduğu katın dominant rengi olan Turkuaz'dan ilham alıyor. The Moving Museum tarafından verilen sanatçı harcı ile satın aldığım turkuaz taşları bakır bir çanak içine yerleştirdim. Yanında ise Turkuaz ile "İyileşmek İçin Bir Kılavuz" isimli ücretsiz bir yayın bulunuyor. (Bir önceki sayfada)
Bu yerleştirme, turkuaz rengi ve taşının iyileştirme özellikleri hakkında izleyiciyi düşündürtmeyi ve bu özelliklerin gerçeği söyleyebilmek, kendi sesine hakim olabilmek vb, günümüz varolan kondisyonları üzerinde uygulamaya koyabilmek amaçlı bir diyalogu başlatmayı hedefliyor.

Yaratım sürecin nasıl işliyor?
Şu sıralar yaratım süreci ve işleyişi üzerine epeyce düşünüyorum. Eli yüzü düzgün bir çalışma alanına sahip değilim, bu yüzden işler bazen başka meşguliyetler arasında kendini belli ediyor, bazen de 'üretim' üzerine kanalize olup masa başında kafa yormaktan geçiyor. 
Merve Ünsal m-est'te üretim süreci ve işleyişi hakkında yaptığı bir lecture-performans'tan alıntı olan harika bir yazı yayınladı. Ben de bu yazıda bahsedilen dertler ve çözümlemeler ile yüz yüze buluyorum kendimi. 5 / 12
6 / 12
7 / 12

Lara Ögel


Bir projeye başlamak için seni ne motive eder?
Deadlinelar.

Kolaj son dönemin en heyecanlandırıcı olgusu. Nasıl tanımlıyorsun kolaj ile olan ilişkini?
Kolaj benim oyun alanım, işlerin ilerki okumalara geçmeden önceki bekleme odaları gibi. Biriktirdiğim görsel ve basılı malzemelerin birbirleri ile konuştuğu, başkalaştığı ve benim müdahalelerime uğradıkları tuhaf bir dünya.

Bugüne kadar katıldığın sergiler?
Son dönemden eskilere doğru isimlendirmek gerekirse, Merz 3000 Plato Sanat, The Moving Museum Istanbul Şişhane Otopark, Karaköy Külah'ta Can Boyan ile iki kişilik bir sergi, Art Barter Istanbul 5533, The Book Lab Poligon Shooting Gallery, Social Animals ALAN Istanbul 2013 - 2014 tarihleri arasında katıldığım sergilerden.

İşlerine hayran olduğun sanatçılar?
Jenny Holzer, Banu Cennetoğlu, Joseph Cornell.8 / 12

Lara Ögel


İlham kaynakların neler?
Yağmurlu ve soğuk günler.

Sana asla ilham vermeyen şeyler?
Yaz mevsimi.

Bugün diline dolanan şarkı?
Bugün Feist ile şarkı söylüyorum.

Son olarak, gelecek projeler?
Nisan ayında Bilgi Üniversitesi Kültür ve Sanat Yönetimi dersinin biraraya getirdiği bir sergi projesinde yer alacağım. Bir de PRIZMA'da bir grup sergisine katılıyorum. Şu aralar da Anadolu Masalları ile ilgili bir belgeselin sanat yönetmenliğini yapıyorum. 


9 / 12
10 / 12
11 / 12
Lara Ögel

Burcu Kuru

Lara Ögel Cover Photo Credit: Esra Özkavcı
Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
12 / 12
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.