1 / 9

Koral Sagular


Koral Sagular kimdir, neler oldu bugüne kadar hayatında?

İstanbul doğumluyum, Bilgi Üniversitesi Moda tasarımı bölümünde tam bursla okumaktayım. Lisede güzel sanatlarda alanım resimdi. Liseye başladığım ilk yıllarda hediye gelen bir analog kamera ile fotoğrafa merak saldım, o sıralar bulduğum her fırsatta yakın çevremdeki insanları belirli konseptler dahilinde fotoğraflıyordum. Portfolyom yaptığım işlerle günden güne dolmaya başlamışken, 2012 yılının yaz ayında ‘Suretlerle Sohbet’ adlı resim, fotoğraf ve tasarım alanında yaptığım çalışmalarımı içeren ilk kişisel sergimi açtım. Şu sıralarda çekimlerime yine devam ediyorum hatta ‘Fragile’ isimli yeni polaroid serimi henüz tamamladım, okul başlamadan önce kafamdaki tüm projeleri gerçeğe dönüştürmek için çabalıyorum çünkü okul zamanında kendim için iş üretme olanağı azaldığından ‘Kış Uykusuna’ kadar ki periodu tatmin edici çalışmalarla dolduruyorum.

Neler bilmeliyiz senin hakkında, fotoğrafçılığından önce?


Üniversitede Moda tasarımı okumayı seçtim, her zaman belirli estetik biçimleri algılama konusunda yenilendiğimi hissettiğimden ötürü bu sektöre çabuk uyum sağlayabileceğimi düşünüyorum ve 6 ayda bir koleksiyon sunma işi tam da bu noktada beni cezbediyor. Fakat tek bir dal ile tatmin olan birisi olduğumu söyleyemem,  gidebileceğim en uç noktada belirli bir alan sınırlaması olmadan var olabilmeyi hedefliyorum her zaman. Bu yüzden bir çok alanla birlikte götürüyorum işlerimi.

2 / 9
3 / 9

Koral Sagular


Gelelim Fragile'e. Nedir çıkış noktan?

'Fragile' serisi aslında diğer işlerimde de etkisi görülen 'kaygısız cüretkar olma ve hiçbir sınır gözetmeksizin daha uca gidebilme' felsefesinin farklı karakterlerle sorgulanmış ve diğer bir açıdan yeniden işlenmiş hali. Bu yeni polaroidlerde kişilikler her ne kadar cesur bir tavra sahip gözükseler de derinlerde bir yerde oldukça pesimist ve hassas özellikler barındırdıklarını fark ediyorlar. 'Fragile'in anlamı bu noktada daha da belirginleşiyor, çünkü bu rahatsız edici kırılgan tavırlar pekte tanışık oldukları şeyler değil. Burada maskeler ve diğer materyaller konuyu destekler biçimde devreye giriyor ve hiç bir norma bağlı olmaksızın kişilikler daha cesur kılıflarla gün yüzüne çıkıyor. Kafamda her zaman oynadığım bu kişilik yükleme oyunu bu seriyle belkide gerçekliğe biraz daha yaklaşıyor yada bunu bir sonraki 'dirilişleri' için bir durulma dönemi olarak yorumlayabilirim. İniş-çıkışların olduğu hassas bir dönem. Bu yüzden 'Fragile' serisi diğer daha önceki çalışmalarıma kıyasla benden daha çok iz barındırıyor, gerçeğe daha yakın.

Neden polaroid?

Özellikle son serimi polaroid yapmamın nedeni, fotoğrafa dokunma hissinin dijital makinenin yapaylığı ile kıyaslanmayacak derecede hoş ve tatmin edici olduğuna inanışımdandır. İşlerimde kadrajı ve mekanı hiç bir zaman 'şu kurala uyacak, ışığın şuradan gelmesi gerek, aman kolu bacağı kesmemem lazım' kaygısıyla yapmıyorum çünkü hiç bir güzellik algısının spesifik kurallara bağlı olması gerektiğine inanmıyorum. Karakterleri mümkün olduğunca reel bir fona ve hikayeleriyle bütünleşecek bir ortamda göstermeyi amaçladığım için, polaroid in fotoğrafı somut bir objeye dönüştürmesi fikirlerimi daha anlaşılır kılıyor benim gözümde.
4 / 9
5 / 9

Koral Sagular


Birçok yarışmaya katılmışsın, nedir bu yarışmalar?

Birkaç tane yazmam gerekirse:
- ‘Analograf’ adlı fotoğrafçılık sitesinde kazandığım yarışmada; fotoğraflarım bir makinenin orijinal kutusunda yer aldı.
-‘Analograf’ ın düzenlediği ‘GelmişGeçmiş En İyi Fotoğrafım’ yarışmasında birincilik.
- Bilgi Üniversitesi ‘Santral’de bir gün’ adlı fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü.
- Okan Üniversitesi Tasarım yarışması birinciliği (Tam Burs ödülü)

2012'de de bir sergin olmuş, sergilediğin işleri ve sergi deneyimini biraz anlatır mısın?

2012 yazı benim için en yoğun dönemlerden biriydi. Her fırsatta oluşturduğum farklı temalar içerisinde yeni işler üretiyordum, o sıralar fotoğraflarımda yaratmayı amaçladığım cüretkar ruhları resme aktarmaya karar verdim ve böylece ‘Suretlerle Sohbet’ in temelleri atılmış oldu. 2011’de Kan Kan dansı, Kibele ve Matador gibi konulardan etkilenip tasarladığım 3 kostümüde sergiye dahil etme kararı aldım. Resimlerimin tamamına yakını satıldı ve sonrasında yeni taleplerde aldım. İşlerimi sattığım için pişmanım fakat hiç şüphesiz ‘Suretlerle Sohbet’ benim için çok önemli bir tecrübeydi.
6 / 9

Koral Sagular


Satın aldığın son şey?

Her gün aldığım önemsiz şeylerin dışında, kayda değer bir şey söylemek gerekirse Türkiye’ye gelmeden önce Londra’da bir vintage marketten bir kimono almıştım.

Bize olmasını en çok istediğin hayalini anlatır mısın?

Nereden başlasam bilemiyorum, çok tipik olacak ama okulumu bittiğinde, belli bir tecrübeden sonra kendi markamı oluşturmak, dünyaya açılmak isterim. Birde hayatımın sonuna dek Londra’da yaşamak!

Planlar, projeler?

Kafamda sayısız proje dönerken hangi birinden bahsetsem bilemiyorum. Şu sıralar Londra'dan aldığım bir kaç şeyle yapmaya can attığım bir çekim fikrim var. Onun dışında polaroid serilerime devam etmek istiyorum, şuanlık sadece bir fikir olsa da önümüzdeki yıllarda polaroidlerimden oluşan yeni bir sergi açmayı isterim
7 / 9
8 / 9
Koral Sagular

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.