2 / 17

Kıvılcım Güngörün


Kıvılcım merhaba, nerelisin, bugün seni tanımaya başladığımız dakikaya kadar neler oldu hayatında?

Merhaba. Manisa doğumluyum ve lise eğitimim bitene kadar da orada yaşadım. Dört yılı geçkin bir süredir üniversite dolayısıyla İzmir'de yaşıyorum. Bugüne kadar tabii ki bir sürü şey oldu hayatımda ama özet olarak ilk iki yıl ablamla son iki yıldır da internetsiz bir evde tek başıma yaşıyorum.

Genelde bişeyler okuyup, izliyorum ve paramın yettiği kadarıyla farklı ülkelere gidip oralarda da fotoğraflar çekiyorum, pek lüks geziler olmuyor, genelde müzik festivallerine katılıp, müzeleri geziyorum. Çoğu sorunlu ve yalnız yolculuklar oluyor ama sayısız şey öğreniyorsun hiç tanımadığın insanlardan ve bu sana çok şey katıyor. Onun dışında en çok ziyarete gittiğim şehir İstanbul. İzmirden tanıdığım ve sevdiğim çoğu arkadaşım teker teker oraya yerleşti. Ben de onlarla vakit geçirmek için zaman buldukça İstanbul'a gidiyorum. Sergileri gezip konserleri takip ediyorum.

Sanat ile ilgili bir okula gittin mi?

Evet, şuanda Dokuz Eylül Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, fotoğraf bölümünde eğitimime devam etmekteyim. 
3 / 17
4 / 17
5 / 17

Kıvılcım Güngörün


Nasıl oldu da fotoğrafçılığa başladın?

Fotoğraf benim hayatımda ailem sayesinde her zaman vardı. Ama eğitimini alma nedenim ablamın beni teşvikiyle oldu.

Fotoğraflarının tarzını nasıl tanımlarsın?

Yaşadığım anların bellek kayıtlarını oluşturuyorum. Belirli bir tarzım var mı bilemiyorum. Fotoğraf benim için duygusal bişey, karşılaştığım durumlarla şekilleniyor. Hiç proje olarak çekimler yapmıyorum, sonradan hissel veya renksel olarak seriler yaratıyorum. Analog çekimin sponten ve tesadüfi süprizlerinden etkilendiğim için kendi çekimlerimde dijital fotoğraf makinası kullanmıyorum.
6 / 17
7 / 17

Kıvılcım Güngörün


Bugün çok güzel bir cümle okudum, "belirli durumlarda sanatçının kendi işini anlaması gerekli olmaz” diyor, katılır mısın?

Güzel bir cümleymiş, katılıyorum. Bence sanatçının eseri, kimi zamanlarda, içinde anlamlandıramadığı durum ve olayların dışavurumuyla oluşur. İçindeki sessiz anlamsızlıkların sesi olur eseri. Zaten esere baktığında da amaç onu anlaması olmamalıdır, birşeyleri anlamadığı için oluşmuş olandır o; bilinmeyenin saf olarak somutlaşmış bir hali gibidir..

Herkesçe pek bilinmeyen festivallere gitmişsin, anlatır mısın bu festivalleri?

Lost Theory ve Momento Demento geçen yıl katılabildiğim psychedelic müzik ve sanat festivalleri. İkisi de Hırvatistanda oluyor. Bir kaç yıl önce yapılmaya başlamış çok büyük olmayan festiveller. Hatta bu yıl ikisinde de ablam Kristal'in kolajlarının ve benim de fotoğraflarımın olduğu doğanın içinde bir galeride sergimiz oldu. Ama ben ne yazık ki bizzat orda değildim. Tüm işlerin asılması ve organizasyonunda Krisle arkadaşları ilgilendi. 

Bu festivaller her tarz ve yaştan insanın bulunduğu, renkli, kimi zaman çok karanlık ve susmayan müzikle beraber tamamen en doğal halinle kabul edildiğin, sayısız insanla tanışıp, sayısız hikaye biriktirdiğin yerlerdi.  
8 / 17
9 / 17
10 / 17

Kıvılcım Güngörün


İlham diye bir şeyin varlığına inanıyor musun? İnanıyorsan nasıl gelir - nasıl gelmez?

İlham herkesin içinde vardır ve ruhun bir bakışıdır ama çoğu kişi bunun farkında değildir. İlhamın gelmediği yoktur aslında, her an, her yerde sen orda olduğun sürece ordadır. Önemli olan onu içinden çıkarıp dışarıya sunmaya başlamana yardımcı olacak durumu veya nesneyi farketmektir.

Gelecekle ilgili planlar projeler yapan bir insan mısındır? 

Genelde pek plancı biri değilimdir. En önemli nedenleri ise hem çok kararsız bir insan olmam hem de bir şekilde karar verip yapmaya başladığım planların da yolunda gitmiyor oluşudur.

En çok neyi fotoğraflamayı seviyorsun?

Doğal, kendiliğinden oluşan durumları, ben olmasaydım da olacakları şekilleriyle fotoğraflamayı seviyorum. 
11 / 17
12 / 17

Kıvılcım Güngörün


Sabah kalktığında yaptığım ilk şey…….. Suya dokunmak.

Satın aldığım en son şey……. En son ne zaman yemek dışında birşey satın aldım hatırlayamıyorum. 

Sence dünyanın sonu nasıl gelecek?

Ben de bugün bu sorunla ilgili, ressam Jean Tinguely'nin güzel bir cümlesiyle karşılaştım; "Dünyanın sonunun sizin istediğiniz şekilde gerçekleşmesini bekleyemezsiniz." 
13 / 17
14 / 17
15 / 17
16 / 17
Kıvılcım Güngörün

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
17 / 17
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.