1 / 7

KEIN ♥ Marion Peck


Marion Peck 1963 doğumlu, çocukluk hayalini gerçekleştirebilen insanlardan, Amerikalı bir ressam. Kendisi bir pop sürrealist. Bundan bahsedince bilenlerin aklına öncelikle Mark Ryden geliyor olabilir ancak zaten konumuz da bununla oldukça ilişkili. Çünkü Marion ve Mark evliler. Marion bir röportajında Mark'ın işlerini tabi ki çok beğendiğini ve ondan çok şey öğrendiğini söylüyor. Zaten ikisinin resimlerine bakında birbirleri üzerindeki etkiyi görmek hiç de zor değil. Ama bana göre tarzları birbirinden yine de çok farklı.

2 / 7
3 / 7

KEIN ♥ Marion Peck


Marion'un resimlerinin iki güzel özelliği var. Birincisi resimlerinin Rönesans döneminden izler taşıması. Resimlerinde yaptığı portrelerin neredeyse hepsi hüzünlü, acı çekiyor veya acı çekmeyi bekliyor. İşte bu, eski kuzey Rönesans döneminde resmedilen kişilerin nötrlüğünün resimlerine aktarımının ifadesi. Resimlerinde o döneme esprili bir bakış olsa da hüzünlü portreler yapması bence yine sürrealist yaklaşımının etkisi. Bir röportajında normal hayatta kendisinin de mutsuz ve asık suratlı gözüktüğünün farkında olduğunu söylüyor. Ama ressamlar bir süre sonra çizdikleri karakterlere benzerlermiş. 

Marion'la ilgili sevdiğim ikinci güzel özellik yaptığı resimlerin gördüğü rüyalardan esinlenilmiş olması. Yani uyanıyor, sadece gördüğü rüyayı düşünmeye başlıyor, normal hayata karışmadan önce bu izlenimini iyice aklına kazıyor. Eskisi kadar rüya göremiyormuş artık. Ama yine de onun için rüya görmek sadece uyku haliyle gelen bir şey olmaktan çıkmış. Sadece rüya görmek üzere yattığı da oluyormuş. Rüyaların sonsuz güzellikte ve etkileyicilikte, herkesin kendi bambaşka dünyasını yaşaması için inanılmaz bir portal olduğunu düşünüyor. Çoğunluğun bu boyutu şuan için reddediyor olması henüz rüyaları anlamıyor olmalarından ona göre. Ne boyamak istediğini bilen biri için rüyalarına yön vermek daha kolay olsa gerek. Gördüğü bir rüyayı hatırlamanın zor olduğunu düşünenler için bunun anahtarının hatırlamayı gerçekten istemekte olduğunu söylüyor Peck. 

'Landscape with Submerged Deer' yaptığı son rüya resmi; batmış bir geyiği resmediyor. Bu geyik onun rüyasına ne şekilde girdi de resme böyle yansıdı insan gerçekten merak ediyor. 
Resmi bir sonraki sayfada bulabilirsiniz.
4 / 7
5 / 7

KEIN ♥ Marion Peck


Modern sanatın niteliksiz eserlerine karşıt duruşu ve kullandığı renkler ve şekillerin yumuşaklığı, bir yandan da resimlerine yüklenebilen anlamların çeşitliliği nedeniyle Marion'un resimleri her zaman takip edebileceğiniz hatta kendi websitesi üzerinden satın da alabileceğiniz birer sanat eseri.
6 / 7
KEIN ♥ Marion Peck

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
7 / 7
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.