1 / 9

Kaan Bağcı


Selam Kaan, nasıl başladı illüstrasyon macerası?

Maceranın tamamı bu anlatacağım hikayeden ibaret olmasa da ben bu kısmını anlatmayı tercih ediyorum:

Ben ilkokulda aynı zamanda sıra arkadaşım olan bir kıza aşıktım (isim vermiyim biyerden çıkar tanır falan :) O zamanlar tek çizebildiğim şey olan Fred Çakmaktaş’ı onun defterine kaç kere çizdim sayısını hatırlamıyorum. Başka bir şey çizemediğim için çare olarak konuşma balonu ekleyip sanki her seferinde başka şey çiziyormuşum gibi konuşma balonundaki yazıyı değiştirirdim. Her neyse sonuç yine hüsran tabi. Bu yaşıma geldim illüstrasyonu kendimce geliştirdim ama bu konularda Fred Çakmaktaş çizip kızları etkilediğimi düşünmekten ileri gidemedim.


Sence illüstrasyona olan alaka gün geçtikçe artıyor mu, nasıl değerlendiriyorsun?

Artmak zorunda aslında… Kendimi ifade etme biçimim bu ve ifade edemedikçe bazı sıkıntılar yaratıyor bende. Üretebilmek, kendini ifade edebilmek güzel olduğu kadar tam tersi durumlar da büyük yıkımlara yol açabiliyor. Bu sebeple hangi alanda olursa olsun üretebilmek benim için hem gerekli hem büyük zevk aldığım bir uğraş.

‘İyi’ bir illüstrasyondan neler beklemeli illüstrasyon severler?

Benim beklediğim şey illüstrasyondaki tavrın sürdürülebilirliği ve özgünlüğü. Bence illüstrasyon fazlasıyla kişiselleştirilmiş bir alanda üretilen eserlerden oluşuyor yada oluşmalı. Bunu söylerken çok iyi anatomi çok iyi renk yada kompozisyon bilgisinden bahsetmiyorum olabildiğince kişselleşmiş yapan sanatçının resmen bir yansıması haline gelmiş yada gelmekte olan işlerden bahsediyorum. Tüm snat dallarında da olduğu gibi kişisel tavır çok önemlidir. Bunları hissedebildiğim yada anlayabildiğim bütün işler için gönül rahatlığıyla iyi diyebilirim. Ben kişisel olarak her zamn söylediğim gibi yapabildiğim kadar yapamadıklarımla da var olma niyetindeyim, bana doğru gelen bu.
2 / 9

Kaan Bağcı


Genellikle hayvanları çizmende özel bir sebep var mı?

Evet, doğa düşkünüyüm. Hayretle izliyorum olanı biteni zaten tersi de beklenemezdi bence.
Özellikle hayvanları çizmemin sebebi beni çok etkiliyor olmaları ve biraz da gizem unsuru var tabi. Ne kadar anlayabiliyoruz yada onlardan neler yansıyor bizlere gibi düşünceler içindeyken başka şeylere yönelmek zor oluyor. Doğa gibi bitmek tükenmek bilmez bir kaynak var ve ben bundan olabildiğince yararlanacağım.


Kırık / Broken serini anlatır mısın biraz?

Bir süredir deformasyon fikri üzerine işler üretme gayretindeyim. “Kırık / Broken” da bu işlerin yeni bir adımı oldu. kötü fotoğrafların referansıyla yine kötü durumdaki deformasyona uğramış ahşap paneller üzerine yaptığım karakalem portelerden oluşan bir seri bu. İzmir’de Maquis Projects’te geçtiğimz aylarda sergiledik. Bu aynı zamanda ilk kişisel sergimdi. Sergi işlerine ve sergi hakkında Tom Keogh’un yazdığı yazıya bu linkten ulaşabilirsiniz.
3 / 9
4 / 9
5 / 9

Kaan Bağcı


Çocuk kitabı konusu her illüstrasyoncunun karşılaşması gereken bir durum mu? Ne düşünüyorsun illüstrasyoncu-çocuk kitabı eşlemesi hakkında?

İllüstrasyonu konumundan dolayı çocuk kitaplarında daha çok görüyoruz o yüzden bence bu karşılaşma olmalı, gerekli bir durum. Tabi yayınevlerinin de “aşırı şirin - çok renkli” mantığının dışında işler üretilmesine zemin hazırlaması önemli. Etrafta çok az sayıda gerçekten özgün işler görebiliyoruz bu akdar iyi iş çıkartan insan varken çoğunluğun tek düze işler olması biraz da yayınevlerinin yada belki de yazarların tavrından kaynaklı. Mesela ben olsam bir kitap yazdığımda gerçekten beğendiğim bir illüstratör varsa sen nasıl biliyorsan öyle yap der eline bırakırdım. Çünkü herşeyin iyisini doğrusunu v.s. kendimiz yapamayız farklı alanlarda faaliyet gösteren insanların deneyim ve fikirlerine güvenmek ve bu tarzda birlikteliklere fırsat vermek durumundayız diye düşünüyorum.

Sana böyle bir teklif geldi mi?

Evet geldi, daha bu işlerde yeni olduğumdan bu güne kadar bir kaç tane kitap resimleyebildim ama umarım önümüzdeki zamanlar daha çok resimleme fırsatı bulacağım.

Neler yapacaksın gelecekte?

Pek fazla gelecek planı olan birisi değilim, zira şu sıralar bir yandan da sağlık problemleriyle uğraşıyorum. “Kırık - Broken” serisi için aklımda bir kaç fikir daha var onları fırsatım oldukça çizmeye çalışacağım onun dışında da bir süre şarj olmayı düşünüyorum biraz yoğun bir dönemden çıktım ve bu beni biraz tüketti. Şimdilik bu şekilde kalıcak sanırım…
6 / 9
7 / 9
8 / 9
Kaan Bağcı

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.