1 / 12

Irmak Dönmez


Neler yaptı Irmak Dönmez bugüne kadar?


Güzel Sanatlar Lisesi, lisans ve resim yüksek lisansımı Işık Üniversitesi’nde (burslu) Prof. Balkan Naci İslimyeli atölyesinde bitirdim. Kendisine asistanlık yapma fırsatım da oldu, iyi ki de öyle oldu ondan çok şey öğrendiğime inanıyorum. Yüksek Lisans tez konum 'Freud’un Düş Kuramları ve Sürrealistler’di. Doktora da yapmayı düşünüyorum.Bu foto-manipülasyon işlerin ilk nasıl ortaya çıktı?Dürüst olmak gerekirse fotografik olarak kendime inancım yoktu. Tez süresince atölye sıkıntısı yaşadığım için istediğim gibi boya yapamadım. Hiç bir şey üretemiyor olmakta epey kötü hissetiriyordu, bir gün kendi fotoğrafımın üzerine bir şeyler çizdim. Photoshop’u da iyi bilmiyorum sadece brush’larla, resim yapar gibi hissetmek istemiştim.. Sonra beklemediğim kadar ilgi gördüler ve devam ettim. Yani işin aslı öylesine bir profil fotoğrafı diye başladığım şey en son Londra’da Saatchi’de sergilendi. 

Fotoğraf işlerinin çoğunda kendini kullanmanın sebebi nedir?


Hoşuma gitmiyor dersem yalan olur ve buna kimse inanmaz. Bir kompozisyon hayal ediyorum ve ben o kompozisyonun içinde herhangi bir malzemeyim, salatanın içindeki marul gibi. O sırada elimin altında kendim oluyorum genelde. İstediğim vakit istediğim şekle girebiliyorum, birine bir şey açıklamam gerekmiyor, böyle çalışmak kolay oluyor fakat işlerimde sadece kendim olacağım diye bir kural belirlemedim. Anlattığım gibi, her şey profil fotoğrafıyla başladığı için ve biraz da “imkanlar” dahilinde şimdilik öyle devam etti. Aslında bir sürü fikrim var ve gerçekleştirmek için savaşıyorum.

Nerelerde sergilerin oldu bugüne kadar?


Katıldıklarımdan bazıları;


2014: “On Screen Project”, Saatchi, London
, Karmaşa, Teşvikiye Sanat Galerisi, 2013: Bipolar, Sanat Kliniği, Mine Sanat Galerisi, 2012: Art Colony of Galicnik, Macedoina
, Salzburg International Summer Academy of Fine Arts, Milena Dragicevic, "Form Fatale", Avusturya, Sanat Suçu, Piramid Sanat
, 2011: Art Beat, Myra Galleries, Convention & Exhibition Centre, 2010: 5.İnternational Student Trienal, İstanbul
, Ustalar ve Çıraklar, Galeri Işık, 2008: 2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi, Remo Salvodori Atölyesi, Mittelmeer Biennale Köln, Statt Museum, Almanya


2 / 12
3 / 12
4 / 12

Irmak Dönmez


Aynı zamanda yağlı boya ve çizim de yapıyorsun, resim ve fotoğraf arasından senin için hangisi daha baskın?


Pek bir şey fark etmez sonuçta salt olarak bir anın fotoğrafını çekmiyorum, sonradan oluşturulan, kompoze edilmiş bir şey söz konusu. İkisi de neticede görsel hafızanın deposundaki çarpışma ve karışıklık sonucu rafine edilmiş sonuçlar. Ben insanlara gösterebilmek üzere görüntüler oluşturuyorum. Bakmaya değer bir gariplik olduktan sonra o görüntünün nasıl yapıldığının aslında bir önemi yok. Bu yönde kendini eğiten kişilerde ister istemez görsel algı daha gelişkin ve bir çoğumuzun aklı istemsiz fotoğraf makinesi gibi çalışıyor. Hayat yaşanmaktayken bir yandan algıladığımız görüntüleri, mutlu, üzgün, aşık, korkunç anları sonra işlerimizde kullanabilmek için aklımızın bir kenarına ayırıyoruz. Ağzına kadar böyle ayrıntılarla dolu bir hafızayla yaşamak belki biraz dengesiz ve tekinsiz hissettiriyor fakat yaşadığınız/hissettiğiniz berbat şeylerin bile görüntü olarak iyi bir şeye dönüşebildiğini, hatta başka insanların da ona yakın hissedebildiğini görebilmek son derece sihirli.
Bir projeye/resme başlamak üzere seni motive eden, beslendiğin şeyler nelerdir?


Bilim kitaplarını ve bilim-kurgu filmlerini sevmekten öte işimin bir kısmı gibi görüyorum. Teknolojiyi ve uzay araştırmalarını takip etmeye çalışıyorum. Beyne dair her şey, nöroanatomi güncel ilgi alanlarım arasında. Fütürizm, yapay zeka, fraktallar, 3d printer’lar, kuantum bilgisayarı, cryogenics, giderek sayısı artan cyrbog’ler. Böyle şeylere çocuk gibi seviniyorum. Bir de, tezim nedeniyle uzun süredir psikoloji ve psikopatoloji ağırlıklı okumalar yaptım. 
Kendimi ve başka insanları, evreni ve en garibi de bunların birbirinin içinde nasıl çalışabildiğini anlamaya çalışıyorum. Okurken anladığım kadarının görüntüleri aklımda canlanıyor ve ilginç olanları not alıp sonra resime veya fotoğrafa dönüştürüyorum.
Aldığın en enteresan geribildirim ne oldu?


“Bunları yapmak için ne içiyorsun sen?” enteresan olmasa bile sürekli duyduğum bir şey. Cevabı adaçayı ve yeşilçay. 
5 / 12
6 / 12

Irmak Dönmez


Sevmediğin bir şey-durum-nesne?


Özellikle pembe ve sarıyı bir arada görmeye, abartılı mekanlara ve insanlara çok uzun süre dayanamıyorum. Sevmediğim durum; ön yargılara maruz kalmak. Konsantre olmuşken bölündüğümde geriliyorum ve kim tarafından olursa olsun yaptığım işin ciddiye alınmaması da korkunç olabilir.Dünya üzerinde en sevdiğin yer?


Sevdiğim insanlar, hayvanlar ve kağıt-kalem olduktan sonra bana her yer şahane. 
İşinin en keyif aldığın yanı nedir?


Orda her garipliğe imkan var. İstediğin kadar çıldırabilirsin, özgürsün. Satırlar dolusu küfürlerin resmini de yapabilirsin, hönkürebilirsin, istersen dünyayı kendi kendisinden kurtarabilirsin, fizik ve doğa kurallarının bir önemi yok, sen hepsini istediğin gibi bozup baştan uydurabilirsin ya da başına üşüşen kötüleri kovmak için yine onları çizebilirsin, çizince dertler bile senden çıkar ve artık onu gören herkesin paylaştığı bir şey olur, sen daha hafif olursun. Orda ne dilersen o olur, kimseyi çok rahatsız etmeden kendin olur, var olursun. Üstelik bu saydıklarım sadece bir kalem ve kağıtla olur, sence de harika değil mi?Sevdiğin sanatçılar ve yazarlar?Resim: Dino Valls, Giger, Giacometti, Glenn Brown. 
Sinema: Lars von Trier, Fritz Lang, David Cronenberg, Alejandro Jodorowsky. 
Müzik: Steve Reich, Philip Glass, Brad Mehldau, Prokofiev, Duke Ellington, Chilly Gonzalez, The Gil Evans Orchestra. 
Fotoğraf: Rene Maltete, Asger Carlsen.

Kitap adına son zamanlarda en çok popüler bilim kitaplarından zevk aldığım için Sagan, Hawking, Kaku ve Fenyman’ın kitaplarını önermek isterim. Raymond Tallis’in “Sonsuz Uzayın Hakimi”de insanın bedeninin nasıl inanılmaz bir makina olduğunu anlayabilmesi adına açıklayıcı ve akıcı bir kitap.Şu anda üzerine çalıştığın projeler?


Şimdilik en öncelikli planım yaratıcı fikirler zemininde resim, fotoğraf ve çizimlerden oluşan ilk kişisel sergimi hazırlamak.

7 / 12
8 / 12
9 / 12
10 / 12
11 / 12
Irmak Dönmez

Burcu Kuru

Daha fazlası için:

Instagram: @irmakdiyebiri
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
12 / 12
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.