İngiliz Güzeli: Benedict Cumberbatch


Selam dünyalılar.

Gerçek bir İngiliz güzeliyle karşınızdayız. Benedict Cumberbatch'in güzel bir adam olduğunu kabul etmeyenler de olacaktır ama burası yalnızca kendisini çok beğenenlere ayrılmış bir platform.

Şimdi bakalım, Cumberbatch o kulakların pasını silen aksanıyla hangi filmlerde arz-ı endam eylemiş.


2 / 13
Her ne kadar Cumberbatch Atonement'i çekene kadar bir sürü televizyon dizi ve filmlerinde oynamış olsa da Atonement'ta kötü adam olarak karşımıza çıktığında o da artık yeteneklerini fışkırtmaya hazırdı. 

Muhteşem sahnelerle bir yaz gününde başlayan Atonement, aslında Benedict Cumberbatch üzerinden anlatılacak bir film değil. Zira filmde kendisinin ufak bir rolü var. Rolü ufak olabilir ama film üzerindeki etkisi yadsınamaz. Film 1935 İngiltere'sinde geçiyor. 13 yaşındaki Brioney'nin çocukça davranışları, ablası Cecilia ve hizmetli Robbie'nin kaderinin sonsuza kadar değişmesine sebep oluyor. Bu sırada sapkın çikolata fabrikatörü Paul Marshall'ın (Cumberbatch) yaptıkları kötü adamı ne kadar iyi kıvırdığını bir kez daha kanıtlamış oluyor.

Atonement'tan sonra Benedict'in arka arkaya çektiği Tinker Tailor Soldier Spy, War Horse, Star Trek into Darkness ve tabi ki 12 Years Slave filmlerinin hepsi de senesinin en iyi filmlerindendi.
3 / 13
Tinker Tailor Soldier Spy, Cumberbatch'in Atonement'tan sonraki filmi.

Emekliliğinden geri döndürülen dedektif George Smiley'nin ekibinde güvenebileceği tek adam Peter Guillam'ın (Benedict Cumberbatch) ona yardım etmesini ister. Oldukça sakin geçen sahneler barındıran TTSS, bir romandan uyarlama. Filmde romana göre en büyük değişiklik Peter Guillam'ın gay olması. Ancak bu durum filmde hiç konuşulmuyor. Seyircinin gözlemleyerek anlayacağı şekilde bırakılmış.

Bu aşırı durgun filmden sonra Cumberbatch'i daha hareketli olan War Horse'da seyredeceğiz.
4 / 13
Bir Steven Speilberg filmi ile karşınızdayız: War Horse.

Baker Street'ten Hollywood'a uzanan bir yolculuk Cumberbatch için bu film. War Horse, savaş zamanı bir at ile askere giden bir gencin arasındaki hikayeyi anlatıyor. Benedict Cumberbatch bu filmde Major Jamie Stewart adındaki bir komutanı canlandırıyor. Filmde canlandırdığı jilet gibi komutana yakışır şekilde ata binebilmek için ders almış Cumberbatch.

Olağanüstü ata binen bir Benedict için bu filmi de önerdikten sonra biraz geleceğe doğru yolculuk yapalım ve Star Trek Into Darkness ile bu kez kötü adam Benedict'i görelim.
5 / 13
Efsane Star Trek maceralarına bu kez muhteşem kötü adam KHAN ile devam ediyoruz. 

Star Trek'in 12. filmi Star Trek Into The Darkness, klasik bir amerikan ekibe minik bir ingiliz dokunuşu ile adeta bambaşka bir havaya bürünüyor. Benedict'in bu filme kattığı çok sey olduğunu düşünen sürüyle insan olduğuna eminim. Filmin yayınlandığı dönemler, Benedict Cumberbatch oynuyorsa seyrederimciler de aslında kendisinin etkilerini gösteriyor.

John Harrison takma ismiyle Khan'ı kötülerin en güzeli olarak bilim kurgu seyretmeyecek insana bile Star Trek seyrettirebilir.


6 / 13
12 Years A Slave
7 / 13
Bir önceki sayfada seyrettiğiniz video, tahmin edebileceğiniz gibi Cumberbatch'in Hobbit filmi serileri için canlandırdığı Smaug karakterini canlandırdığı görüntüler. Evet, ejderhayı sadece seslendirmekle kalmamış, aynı zamanda 'oynamıştır' Cumberbatch. 

Yönetmen, yalnızca bir ejderhanın sesini taklit edebilecek yapay bir oyuncu değil aynı zamanda ona ruhunu da verebilecek yetenekli bir oyuncu aramış bu karakter için. Sanırım yanıt hiçbirimizi şaşırtmadı: Benedict Cumberbatch....
9 / 13
Gelmiş geçmiş en iyi dedektif Sherlock Holmes bu defa televizyonlarımıza dizi olarak geldi. Ama bu defa blog tutan, günümüzde yaşayan bir Sherlock çıktı karşımıza. En akıllı, en kıvrak zekalı, en hızlı 'göz gezdiren', en yakışıklı Sherlock, Benedict Cumberbatch'in bedeninde can buldu bu defa. 

Sherlock, her sezonu 3 bölümden oluşan ve henüz 2 sezonu olan mini bir dizi. Minik ama güçlü oyuncu kadrosu ve hali hazırda sağlam senaryolar üretilebilecek nefis bir konu olunca etkisi o kadar minik kalmıyor.

Düşünüyorum da, o dümdüz bakışlara ve sonuç odaklı yer yer tuhaf davranışlara, Cumberbatch'den daha iyi kimse can veremezdi. 
10 / 13

İngiliz Güzeli: Benedict Cumberbatch


Veee son olarak... Dünyanın en güzel aksanlarından birini konuşan Benedict Cumberbatch'e yazının başından beri övgüler yağdırdık, buradan kendisine selamlarımızı gönderdik. Ancak bütün bunlar aslında onun da yalnızca bir insan olduğunu değiştirmez. Bu kadar güzellik, yakışıklılık, bu başarı, bu yetenek bazı şeyleri doğru yapmaya yetmiyor işte. Onun da bazı kusurları var: Penguen diyemiyor. 

Evet, Benedict'in tüm filmlerini inceledik, kendisini çok daha yakından tanıdık. Bir başka oyuncunun en karanlıkta kalmış yanlarını açığa çıkarıncaya dek, hoşçakalın. 

Not: Bir sonraki sayfada Cumberbatch'in penguen diyemediği belgeselden görüntüler seyredeceksiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!

11 / 13
İngiliz Güzeli: Benedict Cumberbatch

Burcu Kuru

Uncut Video Source:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
13 / 13
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.