1 / 6

Hayal Pozanti


Dazed Digital İstanbul’u gidilmesi gereken yeni ‘art-hub’ olarak tanımlamış. Sen ne düşünüyorsun İstanbul’un sanata artan yönelimi ile ilgili?
Çok olumlu buluyorum. Toplumlar kültürleri ile tanımlanırlar. Görsel sanatın bu anlamda öncülük etmesi çok sevindirici.

Bu yazı İstanbul’un neden yeni sanat merkezi haline geldiğini senin de işlerini göstererek açıklıyor. Resimlerinin doğduğun ülkenin etkilerini taşıdığını düşünüyor musun?
Soyut şekilleri incelerken, eski Anadolu medeniyetleri de dahil olmak üzere çok çeşitli kültürlerin soyut eserlerini inceledim. Türk kilimleri ve Sümer alfabesi bu alanda eşi benzeri olmayan çok özel örnekler.

Nerelerde sergilerin oldu bugüne kadar?
İstanbul, New York, Berlin, Los Angeles, Chicago ve San Francisco’da kişisel sergilerim oldu. Londra, Milano, Mallorca, Stockholm, Rotterdam, Miami ve New Orleans’da grup sergilerine katıldım.

2009’da İstanbul’u bırakıp New York’a taşınmışsın. Nedeni neydi bunun?
2009 yılında Yale University'de master yapmaya geldim. Masterim bitince, 2011 yılında New York'a taşındım.
2 / 6

Hayal Pozanti


Peki başka bir şehre taşınmanın ne gibi etkileri oldu senin üzerinde?
New York'ta insanlar akıntıya karşı yüzen somon balıkları gibiler. Rekabet çok yoğun. Eğer bir dakika bile yavaş yüzerek geride kalırsan, toparlanman çok güç olabilir. Bu nedenle burada yaşamak stresli ama bir yandan da çok heyecan verici bir deneyim. Beni kişisel olarak çok dirayetli ve disiplinli bir insan haline getirdi. Bunların yanısıra, belki çok klişe olacak ama, New York gerçekten de kozmopolit bir dünya şehri. Yüzde yüz değil elbette ama, bu anlamda dünyada ideale en yakın şehir diyebilirim. İnsan metroda oturduğunda her ırktan, milletten ve dinden insanın bir arada huzurla beraber yaşayabildiğini gördüğü zaman, insanlığın geleceğine dair umut doluyor. Dünyanın tüm şehirleri böyle olsun istiyor. Burada yaşamak bana o umudu veriyor.

Şimdi en başa dönelim, nasıl ve neden başladın resim yapmaya?
Çocukluğumdan beri çiziyorum ve boyuyorum. Ailem bu eğilimimi farkedip beni bu alana doğru yönlendirdiler. Doğal olarak gelişen bir süreç oldu, çok planlamadım.

3 / 6

Hayal Pozanti


Resimlerin subjektif imgelerden oluşuyor. Nasıl oluşuyor bu imgeler kafanda?
İnternetteki imaj bombardımanına alternatif olacak görsel bir dil geliştirmek istedim. Bunu yapabilmek için de, sıfırdan başlamayı planladım. Bir şekil nasıl icad edilebilir, dunaydaki diğer şekillere benzemeyen şekiller nasıl oluşturabilirim diye düşündüm. Başka hiç bir şeye benzemeyen ve sıfırdan üretilmiş bir sistem icad edilebilir mi bunu incelemek istedm. Bu düşünceyi baz alarak, yüzlerce eskiz, çizim ve resim yaptım. Bu şekillerin bazıları birbirine benzemeye başladığında, eleme yöntemi ile 31 karaktere indirdim. Şimdi bu 31 karakter ile kendi alfabemi baz alan çalışmalar yapıyorum.

Resim dışında sanatın başka hangi alanları ile ilgileniyorsun?
Heykel, animasyon ve ses projeleri de yapıyorum. Ses için, kendi alfabeme tanımladığım sesleri kullanarak kelimeler ürettim. Bunları okuyarak bir LP yayınladım. Bilgisayarda, hareketli resimler olarak da tanımlayabileceğimiz animasyonlar yapıyorum. Heykel ise, resimlerde yeni yeni çalışmaya başladığım üç boyutlu şekillerin hayata geçmesi.
4 / 6

Hayal Pozanti


Tüm bunların dışında yapmaktan en keyif aldığın şeyler?
Seyahat etmek, kitap/dergi/makale okumak, müzik dinlemek, stüdyoda çalışırken dans etmek ve yemek yapmak.

Çalışırken müzik dinler misin? Playlistinden birkaç şarkı istesek?
Evet sürekli dinlerim. Stüdyoya gelir gelmez ilk yaptığım şey müziği açmak. Takip ettiğim online radyo istasyonları, DJler ve record labellar var, genellikle onları dinliyorum. Oralardan beğendiğim şarkıları seçerek, kendimce playlistler de yapıyorum. 
En son hiphop ağırlıklı yaptığım bir playlistten seçmece: Skepta feat. Young Lord (A$AP Bari) - İt Ain’t Safe, Jeremih featuring YG - Don’t Tell ‘Em, Fekky X Dizzee Rascal - Still Sittin Here, Sasha Gö Hard - Why They Mad, Freddie Gibbs - Eastside Moonwalker, Randomer - Ruffa, Mary Velo - Syntax, Yung Lean - Hurt

Son olarak, bu aralar…
Okuyorum: Chromatic Algorithms - Synthetic Color, Computer Art, and Aesthetics after Code by Carolyn L.Kane ve My Brilliant Friend by Elena Ferrante
Seyrediyorum. Belgesel bağımlısıyım. Neredeyse her gece bir belgesel izliyorum. Dün akşam Stephen Hawking’in hayatını anlatan bir PBS belgeseli izledim.
Takip ediyorum. Attack on Titan diye bir anime serisi ve Şerial diye bir radyo dizisi
Gülüyorum. Son zamanlarda Vine vortexinde kayboldum. Vine applicationini kullanmıyorum ama takip ettiğim bazı tumblr’lardan ulaştığım ücra bazı japon genci vine’lerina dadandım. Bana çok komik geliyorlar.
5 / 6
Hayal Pozanti

Burcu Kuru

Cover photo credit: Mark Sengbusch
Images courtesy of Hayal Pozanti & Jessica Silverman Gallery
Daha fazlası için:
Enstelasyon hpinstall.tumblr.com
Resim hppaintings.tumblr.com
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
6 / 6
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.