1 / 8

Great Dixter


İngilizler 18. yüzyıla kadar italyan, fransız ve hollandalıların bahçe tarzının etkisi altında kaldı. Bu döneme kadar, bahçeleri dikkatle biçimlendirilmiş ve muntazamdı. Dik açılı yollar, budanarak şekil verilmiş ağaçlar ve heykel kullanırlardı. 

18. yüzyıl İngiliz bahçesi bu anlayışa bir tepki olarak doğdu. İngiliz düşünür Francis Bacon, bu karşı çıkışın öncüsüydü. Bacon rönesans dönemi bahçelerinin yapaylığını eleştirdi; insanoğlunun doğaya müdahalesinin kısıtlı olmaması gerektiğini savundu. 

Bu fikir daha sonra ingiliz şair Alexander Pope, asimetrinin güzelliğine dikkat çeken ressam William Hogart, şair Joseph Addison ve dönemin peyzaj tasarımcılarından William Kent, Lancelot Brown ve Humphrey Repton tarafından da desteklendi. Bugünkü İngiliz bahçeleri işte bu insanların yaratıcı fikirlerinden doğdu.
2 / 8

Great Dixter


İngiltere Doğu Sussex'teki Great Dixter Bahçesi ise bu fikrin harikulade bir taşıyıcısı. Engebeli tepelerin arasındaki Great Dixter muhteşem çiçek ve bitkileriyle dünyanın en etkileyici bahçelerinden biri. 

Great Dixter'ın tarihi 1460 yıllarına kadar uzanıyor. Hikaye, buranın 1910 yılında Nathaniel ve Daisy Llyod tarafından satın alınmasıyla başlıyor. O zamanlar terk edilmiş bir çiftlik evi olan Great Dixter, yoğun çalışmalar sonucunda elden geçiriliyor ve restore ediliyor. Bu aşamada devreye ünlü ingiliz mimar Sir Edwin Lutyens girior. Lutyens, doğu kanadını Orta Çağ köşküne ilave ediyor. Ayrıca Nathaniel'ın Cantia'da yer alan aynı tarzdaki evini buraya aktarıyor ve iki evi birleştiriyor. Sonrasında evlerin çevresine bu harika bahçeyi konumlandırıyor. 

Tüm bu restorasyon işlemleri 1912 yılında bitirildiğinde Nathaniel ve Daisy Lloyd çiftine bir kır evi teslim ediliyor. Tabii ki beraberinde muhteşem bir şekilde tasarlanmış bahçesi, bahçe odaları, tuğla duvarları ve nostaljik dokusu bozulmamış çiftlik binalarıyla. Tasarlanan her bir bahçe odasının ayrı bir ruhu olmasına özen gösteriliyor. Bazılarında topiary sanatıyla yapılmış kuş figürlerine yer veriliyor. Diğerleri tipik bir birer ingiliz bahçesi olarak düzenleniyor.
3 / 8
4 / 8

Great Dixter


Bu büyüleyici bahçe çoğunlukla tutkulu bir bahçesever olan Daisy Lloyd'un etkisi var. Daisy Lloyd dekoratif çiçekleri kır çiçekleriyle harmanlıyor. Daisy'nin en küçük oğlu Christopher Lloyd'sa annesinin izinden gitmeyi tercih ediyor. Bahçecilikle ilgili iyi bir eğitim aldıktan sonra, yetenğini ve yaratıcılığını Great Dixter'da sergiliyor ve burada bitkilerle ilgili kazandığı tüm tecrübeleri haftalık olarak yazdığı makalelerine yansıtıyor. 

Daisy Lloyd 1979 yılında hayata veda ettiğinde, geride harikulade bir bahçenin yanı sıra bu bahçeyi yaşatmaya oldukça hevesli bir evlat bırakıyor. Christopher Lloyd, bahçede her ne kadar annesinin geleneğini devam ettirse de, tasarıma macera ve merak uyandıracak unsurlar ilave ediyor. Böylece Great Dixter her zamankinden çok daha vurucu bir havaya bürünüyor. Ancak Lloyd, tüm bunları yaparken renk kombinasyonlarıyla ilgili belli başlı kuralları ihmal etmemeye özen gösteriyor. Böylece Lloyd maceraperest ve kuralları yıkan bir bahçe tasarımcısı olarak ün kazanıyor ve Great Dixter yepyeni bir döneme adım atıyor. 

1992 yılında taze bir kana ihtiyaç duyan bahçeye, Fergus Garrett'ı baş bahçıvan olarak atıyor. Brighton'da doğan Garrett, diğer adıyla Barbaros, annesi Türk olduğu için İstanbul'da yetişiyor. Üniversitede bahçecilik üzerine eğitim alıyor ve fikirleri Lloyd'un coşkulu tasarım anlayışyla oldukça örtüşüyor. Lloyd ve Garrett Great Dixter için omuz omuza veriyorlar ve bahçeyi çok daha iyi bir hale taşıyorlar.
5 / 8
6 / 8

Great Dixter


Her ne kadar Garrett, Dixter'daki işler nedeniyle çok yoğun olsa da Türkiye'deki bitki örtüsüne dair merakını ve tutkusunu hiçbir zaman yitirmiyor. Her fırsatta vatanına giderek birçok bitkiyi yerinde gözlemliyor. Garrett sayesinde Christopher Lloyd'un da Türkiye'ye olan ilgisi artıyor ve ikili laleleri doğal ortamlarında gözlemlemek için 90'lı yıllarda Trkiye'yi ziyaret ediyorlar. 

Christopher Lloyd 84 yaşında hayata gözlerini yumduğunda Great Dixter yardım derneğinin yöneticiliği ve bahçenin tüm sorumluluğu artık Fergus Garrett'a teslim oluyor.
7 / 8
Great Dixter

Burcu Kuru

Kaynak: Ev Bahçe Dergi, İngiliz Bahçeleri, 2010
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
8 / 8
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.