1 / 10

Flashdance


Flashdance'in detaylarına girmeden önce film ve müzik dünyasında müzik videosu olgusunun nasıl geliştiğinden biraz bahsetmek daha doğru olacaktır. Çünkü bu yıllarda bazı filmler film olmaktan çok ya da beraber müzik videosu da oluyorlardı. 1950lerde müzikal filmler kısa formlu müzik videoların yolunu açtı. Bu yıllardan ve bu konudan örnek vermek gerekirse Marilyn Monroe’nun Gentlemen Prefer Blondes filminden Diamonds are A Girl’s Best Friend, yada herkesin aşina olduğu Michael Jackson’un Thriller'ından bahsedilebilir. Var olan şarkıları filmlerde kullanmaktansa filmler için müzikler yapmak müzik videoların bugünkü halini almakta geçtiği yollar. Neredeyse yarı film yarı video klip niteliği taşıyan filmler ise 80li yıllara dayanıyor. O dönemlerde elbette şimdi de olduğu gibi bir filmin müzikleri en az hikayesi kadar önem kazanmaya başlıyor. Ve filmle birlikte şarkılar da tanınır hale geliyor.

80lerin kült sayılabilecek filmi Flashdance de bu konunun çok güzel bir örneği. Flashdance,
Alexandra Owens adlı, gündüzleri kaynakçıda, geceleri ise bir striptiz kulüpte çalışan bir kadının hikayesini anlatıyor. Film Alexandra'nın müziğe ve dansa olan aşkını ve böyle bir aşkın nasıl başarılar getirebileceğini 80lerin ruhuyla tamamen harmanlıyor ve her anlamda dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Tabii böyle dansla dolu bir film için en önemli şeylerden ilki müzikleri.
2 / 10

Flashdance


Flashdance filminin baş müziği, filmin afişlerinde de sözleri yazan “Flashdance… What A Feeling” şarkısı. What a Feeling'in bestesini Giorgio Moroder yapıyor, sözlerini ise Keith Forsey ve Irene Cara yazıyor. Bu şarkı En iyi Orijinal Şarkı dalında Academy Award, bir Golden Globe ödülü ve sayısız diğer bir sürü ödül kazanıyor. Ve şarkı, 1983 yılının mayıs ayında Billboard Hot 100’de birinci sıraya yükseliyor. Şarkının bildiğimiz solisti, Irene Cara. Film için yapılan bir diğer şarkı “Maniac” de Academy Awards’a aday oluyor. Maniac'ın video klibini filmin de yönetmeni olan Adrian Lyne yapıyor. Michael Sembello ve Dennis Matkosky tarafından yazılan şarkının yine bildiğimiz solisti Michael Sembello. Bir şehir efsanesine göre şarkı aslında 1980’de çekilen korku filmi Maniac için yazılıyor ama Flashdance’de kullanılmak üzere sözleri tekrar değiştiriliyor. Bu şarkı da aynı What a Feeling gibi 1983 Eylül ayında Billboard Hot 100’de birinci sıraya çıkıyor. Filmle meşhur olan diğer şarkılar, “Lady Lady Lady”, “I’ll be There Where The Heart Is”, "Imagination"gibi halen dinlediğimiz unutulmaz şarkılar. Esas konu ise, Flashdance filminin müzikleri albümü film çıktıktan sonraki ilk iki hafta içerisinde tam 700,000 kopya satması. Toplamda kayıtlı sadece Amerika’da 6 milyon kopyası satılan bu albümden bahsedince filmin yarattığı etkiyi anlamak daha da kolaylaşıyor. Albüm 84’te “Bir Film ya da Televizyon Serisi için Yapılmış En İyi Albüm” dalında Grammy kazanıyor. 
3 / 10

Flashdance


Müziği, masum yaşam tarzı, kadınları, ilk dönem teknolojik aletleri ve aklınıza gelebilecek 80lerin her türlü detayını içerirken filmin aynı zamanda bir diğer başarısı filmin kostüm tasarımcısı Michael Kaplan’dan geliyor. Jennifer Beals’ın filmde giydiği penye üstler, bale salonuna kaynakçı işinde çalışırken üzerine giydiği militan tarzdaki erkeksi kıyafetleriyle gittiğinde, aşığı ve aynı zamanda patronuyla çıktığı yemekte giydiği sırtsız gömleği ve manşetleriyle, kısacası Alex rolünün giydiği tüm kıyafetler dönemin birçok tasarımcısına ilham olmuş ve sokak stilini bile etkilemiş. Bu filmin ardından insanlar aerobik-dans kıyafetlerini günlük hayatta da giyer olmuşlar. Özellikle Alex’in giydiği gri penye bluz zamanın resmen en popüler parçası olmuş. Ama bu tarz kıyafetlerin hepsinde olduğu gibi bu bluz de spontane bir kesim sonucu bu hale gelmiş ve insanlar aynısını hiçbir yerde bulamamış. Belki de kıyafetleri kesme biçme alışkanlığımız bizden büyüklerimizin ‘Alex’in gri bluzünden isterim’ günlerinden geliyordur.

Filmleri seyrederken senaryosu, yönetmeni, hikayesi bir yana en önce kostümlerinden bahsetmişken Alex’in “Imagination” şarkısında yaptığı dans sırasında giydiği ucube pelerin ve maskeli suratının olduğu sahneden bahsetmemek olmaz. İnanıyorum ki o zamanlarda bu yapılan dans ve ayarlanan kostümlerden makyaja, ışıkların, o dönemin disko zamanlarını yansıtsa da, fazlalığı, uyumsuzluğun uyumundan doğan kıyafetleri, muhteşem arka plan, yüzündeki maske herkesin oldukça dikkatini çekti; uzun süre konuşuldu.
4 / 10

Flashdance


Bu filmin etkilerini senelerdir müzik videolarında da görmeye devam ediyoruz. Jennifer Lopez “I’m Glad”, Geri Halliwell “It’s Raining Man” gibi kliplerde Flashdance yansımalarını (yada taklitleri) hala net bir şekilde görebilirsiniz.

Her şeyin ötesinde filmin ne kadar masum bir kızın hikayesini anlattığını Alex’in moralinin çok bozuk olduğu bir sahnede köşelere oturmuş bir paket sigara içerken görüntülenmesiyle anlayabiliriz aslında. Bunları düşününce filmin hayatından esinlenildiği Maureen Marder’in film için Paramount Pictures’a dava açması anlam verilemez bir şey oluyor. Film bugün bilinen kadarıyla 150 milyon dolar kar yapmıştır. IMDB puanı ise istediği kadar 5.8 olabilir; bu yenilikçi filme gönüllerin puanı10.
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
Flashdance

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
10 / 10
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.