2 / 11

Felix Rodewaldt


Selam Felix, bize biraz kendinden bahseder misin?

Münihliyim, Münih güzel sanatlar akademisi’nde okuyorum.

Nublu İstanbul’un yeni yeri için tasarladığın enstalasyonu anlatabilir misin?

Spontane gelişen bir yerleştirme oldu. Siz de göreceksiniz; eski türk desenlerini yansıtmaya çalıştım.

Nublu için hangi renkleri kullandın? Neden?

Bende zaten olan renklerle Nublu’nun sahibinin istediği renkler şansa birbirini tuttu. Müziği ifade edebilmek için bir sürü renk kullanmam gerektiğini düşündüm. En iyi örneği daha önce ‘bantladığım’ ve müzisyen ve seyircinin üzerinde oluşturduğu etkileri gördüğüm Steinway piyanomdur herhalde.

Genelde hangi temaları kullanırsın?

Eğer sanat yapacaksam, beni çevreleyen şeylere bakarım. İstanbul’a gelip etrafımdaki eski geleneksel desenleri görmem ve onları bir şekilde uygulamam, ya da bir yerin tarihinden etkilenmem gibi. Bunları kendimce filtreliyor ve bantın üzerinden her türlü duruma uygun yeni bir şey üretiyorum.

İlk tasarımını hatırlıyor musun?

İlk ilk tasarımım, emin değilim, bir okul işi olabilir. Ama ilk şablonum, babamın isteği üzerine karavanının üzerine yaptığım Django Reinhardt’tı.

Hangi yemek, içki, şarkı sana ilham verir?

Galiba her türlü yemek, ses ve içki varlığım üzerinde etkili. Yeni şeyler denemeyi seviyorum ve hep yeni şeyler arıyorum çünkü her yeni şey bana yeni bir bakış açısı katıyor.

Çalışman zaman içerisinde nasıl değişti - gelişti?

Bana rastgele bir türk’ün kulübünü bantlamamı istemesiyle değişti. Sürekli yeni şeylerle meşgulüm ve bazı güzel gazeticilerin sorularını yanıtlamakla. :)

Sırada neler var? Gelecek projelerin neler?

Şuanda kalıcı bir iş için Bern’deyim. Kasım, Aralık Münih’te bir iki ufak sergi olacak gibi. Şubat 2015’te mezun oluyorum ve kolej arkadaşlarımla beraber Stuttgard’da büyük bir bant sergisi yapacağım.

Felix Rodewaldt


Hello Felix, can you tell us a bit about your background?

My background I am from Munich and I study art in „Akademie der Bildenden Künste in München“

Can you describe the installation you've prepared for Nublu İstanbul?

The installation was a really spontaneous action. I was looking for Turkish and old patterns in my sketches, you will be able to see them.

Which colors are you using for Nublu İstanbul’s new space? Why?

I was using any colors which exist in duct tape and also the owner asked me for so it was a good coincidence. I wanted to express music, therefore must be a lot of colors, best example is my Steinway Piano which I just taped and where I watched how this piano is watched by the player and by the audience.

What themes do you pursue in general?

If I spot my art I am looking for the surrounding, as I arriving in Istanbul I'm looking for old traditional patterns. When I go to a different city, I look for its history or I am just using what is there. I'm filtering it to reproduce on tape so I will create something new in any case.

Do you remember your first design?

My first first... I am not sure, might be some school work but one of my first stencils was Django Reinhardt as my good father asked me to spray on his Van.

What food, drink, song inspires you?

I think any food, sound, drinks influence my being. I love to try out and I always look for something new as everything will give me a different perspective.

How has your practice change over time?

My practices changed. All of a sudden some random turkish people asked me to design their club, I m constantly busy with some new projects and right now some beautiful journalist asks me questions. :)

What’s coming next? What are your future projects?

Right now I'm in Bern for an Artist in Residence. November and December seems like there will be some exhibitions in Munich. February 2015 I'll have my degree and we'll have a big tape exhibition with my colleagues in Stuttgart.
3 / 11
4 / 11
5 / 11
6 / 11
7 / 11
8 / 11
9 / 11
10 / 11
Felix Rodewaldt

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
11 / 11
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.