2 / 8

Elif Biradlı - It's Not My Baby


Elif, bu delilikler nereden geliyor? Ürettiğin şey hiçbir zaman sadece bir fotoğraf olmuyor; kıyafetler, maskeler, neler yapıyorsun böyle? 

Eğleniyorum! Fotoğrafın tamamına hakim olmak hoşuma gidiyor. Çocukken de bebeklerime kıyafetler dikerdim. Babam tesktil sektöründe olduğu için eve bir sürü parça kumaşlar getirmesini isteyebiliyordum. Bir keresinde kürk bile dikmiştim bebeğime. Bu sayede evde tek başıma çok eğleniyordum. Sanırım hala bu sürüyor. Kumaş dükkanları çok ilgimi çekiyor. İçerideki kumaşlarla istediğimi yapabileceğimin hayalini kuruyorum. Eve dönünce de makinamın başına oturup giysiler dikiyorum ve bunlara uygun maskeler tasarlıyorum. Daha ileriye gitmeyi çok isterim.

Sanat ile ilgili herhangi bir okula gittin mi?

Evet. Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Fotoğraf ve Video Bölümü son sınıf öğrencisiyim.
3 / 8
4 / 8

Elif Biradlı - It's Not My Baby


Seni bu işi yapmaya iten nedir? Nelerden etkileniyorsun?

Karnımın içinde zaman zaman bir çark dönüyor. O hızlandığı anda bir şeyler yapmaya başlıyorum. Beni bir şeyler üretmeye iten şey bu. Sanırım nelerden etkilendiğimin farkında değilim.

Nelerden asla etkilenmiyorsun?

Belediyelerin faaliyetlerinden. Mesela yunus ve çiçek şeklinde yapılmış ankesörlü telefonlardan asla etkilenmiyorum.

It’s not my baby’nin çıkış noktası nedir?

Canlıların doğuruyor olması çok garip. Bunun kaskatı somutluğu bana çok soyut geliyor. Keşke hamilelerin göbekleri camdan olsa ve biz o an içeride ne olup bittiğini görebilsek. Bir sabah böyle şeyler düşünüp bir yandan da yumurta yerken "It's Not My Baby" doğdu.

Yaptığın işlerle insanlara ne anlatmak istiyorsun? Ne vermek istiyorsun?

İnsanlara bir şeyler anlatmak aklımın ucundan hiç geçmiyor. Sadece aklımdakinden bir an önce kurtulmak istiyorum. Fakat bazen de beynimin giderine tıpa takıp, fikirlerin içinde zaman geçiriyorum.
5 / 8
6 / 8

Elif Biradlı - It's Not My Baby


Fotoğraflar dışında hayatta yapmaktan keyif aldığın neler var? 

Daha önce gitmediğim yerlere gitmek hoşuma gidiyor. Gerçekleşmesi yakın plan değilse bile, seyahatler düşlemekten keyif alıyorum.

İyi bir fotoğraf sence nasıl olmalıdır?

Bunun belli bir kuralı olduğunu düşünmüyorum ama bana kalırsa 6 yaşında olmalıdır. Konuşmayı, yürümeyi öğrenmiştir ve zihni her türlü deneye açıktır.

Neler yapacaksın yakın gelecekte?

Şu an alternatif bir hiphop grubunun müzik klibi üzerinde çalışıyorum. Tahminim bir ay sonra yayınlanmış olacaktır. Ayrıca bundan sonraki fotoğraf serimin temellerini atıyorum.

Yapmadan ölmeyeceğim dediğin iş nedir? Ya da kimi - neyi fotoğraflamaktır?

Başka bir ülkede uzun metraj bir film çekmek istiyorum. 
7 / 8
Elif Biradlı - It's Not My Baby

Burcu Kuru

Daha fazlası için;

CLICK ON THE IMAGE TO ENLARGE
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
8 / 8
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.