Burcu Kuru

Dogville

Lars von Trier'in tüm duvarları yerle yeksan ettiği filmi Dogville, toplumumuzun ufak bir simülasyonu. 

Mafyadan kaçarken yolu kuş uçmaz kervan geçmez Elm Sokağına düşen bir kadının hikayesini seyrediyoruz. Kasaba halkı Grace Margaret Mulligan'ın (Nicole Kidman) burada saklanmasına izin veriyor vermesine ancak günler geçip kendisini aralarına almaya başlamalarıyla 'mafyaya teslim olsana kızım, çekilir mi bu çile' derken buluyorsunuz kendinizi. İşte tam da bu serzeniş her birimizden bir parçayı yansıtıyor bu filmde; seyredenlerin hayatına yeni bir bakış açısı kazandırıyor. 

Korunmasız ve çaresiz Grace'in her şeye boyun eğen naif yapısı boğuyor seyredenleri. Yapılanlara neden sesini çıkarmadığına anlam veremiyorsunuz; kendisi Elm Sokağı sakinleri tarafından hunharca kullanılıyor, taciz ediliyor, saatlerce çalıştırılıyor, gururu kırılıyor, zincire bile vuruluyor. Yine de sadece neyi isteyip neyi istemediğini belirtmekten öteye gitmiyor ifade şekli.
1 / 5
2 / 5

Dogville


Lars von Trier'in Dogville'inde, Grace'e yapılanlar kaba tabirle zıvanadan çıktıktan çok sonra anlamlanıyor.

İyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı unutuyorsunuz bu filmi seyrederken. Çünkü zaten iyi ve kötü kim oluyor ki aslında? Hayatta kimin ne sebeple var olduğunu, kimin hangi amaçla yaşamımıza hizmet ettiğini asla bilemeyecek olan insanı yani seni, beni, tanıdığın herhangi birini simgeliyor Dogville halkı. 

Seneler içerisinde klasikler arasında yerini alacak (hatta çoktan almış) bu film özellikle sonunda verdiği ufak doz Tarantino etkisi ile bu aralar seyretmeniz gereken filmler listesinde ufak bir torpille ilk sıraya çıkabilir.
3 / 5
4 / 5
Dogville

Burcu Kuru

Yönetmen

Lars von Trier
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
5 / 5
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.