Dogtooth (Kynodontas)


Uyarı: Bu filmi seyretmeden önce bugüne kadar yaşadığınız hayatı bir kenara bırakın.

Silik Yunan sinemasından çıkarak, bugüne kadar Cannes Film Festivali'nde
"Un Certain Regard" ödülü de dahil olmak üzere tam 12 ödül kazanmış, öğrendiğimiz tüm hayatı sil baştan yazmış bir filmle karşı karşıyayız.

Dogtooth, bugüne kadar her birimizin yaşadığı hayatla ilgili milyon tane şeyi sorgulatacak, çizilmiş tüm kalıpların dışına çıkacak. Zira film, bir film olmaktan çok bir deney. Ve biz de bu deneyi koltuklarımızda arkamıza yaslanmış birazdan annemizle telefonda konuşup, ertesi gün sevgilimizle ayrılacağımızı, kiramızı nasıl ödeyeceğimizi, işte yaşadığımız herhangi bir problemi düşünerek seyredeceğiz.

Dogtooth'ta kendi çocukları olup olmadığı dahi belli olmayan üç çocuğa ebeveynlik yapan ailenin böyle kalıplaşmış yaşamlara itirazı var. Evleri, etrafı arka tarafı asla göremeyeceğiniz uzun duvarlarla örülmüş bir korunaklı bölge. Onlara göre "ev"in çizilmiş sınırları dışında ölümcül kediler yaşıyor, havadan geçen uçaklar düşme ihtimali taşıyan oyuncaklar, silah sesi beyaz güzel bir kuş anlamına geliyor. Dışarı ile bağlantısı bulunan tek kişi baba karakteri ve 'oraya' ancak araba ile çıkılabiliyor. Biyolojik olarak neredeyse yetişkin olan üç çocuk birer yetişkin değil, aldıkları eğitim ve öğretilenlerin sınırlılığıyla 10 yaşlarında sabit kalmış, dev bedenlere hapis olmuş küçük çocuklar.

Çocuklardan yalnızca erkek olan seks ihtiyacının giderilmesi gereken bir birey olarak tanımlanıyor. Film ilerledikçe bunu bir ihtiyaçtan öte bir amaçla gerçekleştirmeye tutunduğunu gördüğümüz ebeveynlerin aldığı bir kararla belirli aralıklarla babanın iş yerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan kadın gözleri bağlı bir şekilde eve getiriliyor. Tüm bu düzen de yine dışarıdan gelen
Christina'nın erkek çocuktan oral seks yapmasını istemesiyle değişmeye başlıyor. Olaylar gelişiyor.

İsimleri bile olmayan çocukların robotik davranışları, evdeki kurallar, kelimelere katılan yeni anlamlar, çocuklar istikrarı ve itaati bozduklarında onlara verilen cezalar, uygulanan şiddet ve muhteşem bir son ile 94 dakikalık sürükleyici bir hikayeyle film seyredeni oturduğu yere resmen çakıyor. Dünyada sizden başka kimsenin olmadığını bildiğiniz bir hayatta rüya bile göremeyeceğinizi, birini yalayarak ondan bir şey isteyebileceğinizi ve tüm bunların filmi seyrettiğiniz süreç boyunca size bile normal gelmeye başlaması aslında bu çok enteresan filmin başarısını kanıtlıyor.

Bu filmi seyretmenizi tavsiye etmek aptallık olur çünkü hayattaki duvarları tanımadığını düşünen her kişinin bu filmi seyretmesi şart. İyi seyirler.

2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
Dogtooth (Kynodontas)

Burcu Kuru

Yönetmen:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.