Digital Darkroom - Jean-François Rauzier


Jean-François Rauzier, 25 yıl boyunca hayal ettiği fotoğrafları çekebilmek için gereken teknolojinin çıkmasını bekliyor. En sonunda tüm teknolojik imkanlar sağlanınca bugüne kadar yapılmamışı yapıyor, perspektifi düzleştiriyor. 

Rauzier, fotoğrafını çekmek istediği mekana gidiyor ve en küçük detayın bile fotoğrafını çekmekle işe başlıyor. İşe başlıyor diyorum çünkü asıl iş bilgisayar başında gerçekleşiyor. Çektiği kareleri üstüste koyarak onları birleştirmeye başlıyor. Ve sonuçta gözün alabileceği bir açıdan da büyük bir açıyı bir düzlemde görebiliyoruz. Bir önceki sayfada seyrettiğiniz videoda bunları gördünüz zaten.

Asıl enteresan kısım Jean-François'in websitesinde gerçekleşiyor. İçlerinde İstanbul'un tarihi camilerinin de olduğu fotoğraflardan herhangi birini seçin ve üstüne tıklayın. Daha sonra yaklaşıp uzaklaşarak, o yere gerçekten gittiğinizde bile göremeyeceğiniz detaylara ulaşacaksınız.

Örneğin canınız sıkıldıkça Candy Crush oynamak yerine bu adamın sitesinde zaman geçirebilirsiniz. 
3 / 11
4 / 11
5 / 11
6 / 11
7 / 11
8 / 11
9 / 11
10 / 11
Digital Darkroom - Jean-François Rauzier

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
11 / 11
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.