1 / 3

Deep Ocean Creatures: Anglerfish


Anglerfish'lerin bazı türleri, diğer birçok canlı türünün aksine cinsiyetlerine göre değişim gösteriyorlar. Erkek Anglerfishler, dişilere oranla oldukça küçük boyutlara sahip olduğundan enerji aktarmak ve dev dişinin avladıklarından beslenmek üzere hayatlarını buldukları tek bir dişiye yapışık olarak geçirirler. Erkekler, dişinin yan tarafında geçirdikleri ömürlerinde bir tek amaca hizmet etmek üzere evrilmişlerdir: sperm aktarmak!

Dünyanın neredeyse her yerinde mevcut Anglerfish birçok türde ve denizin birçok seviyesinde yaşayabilir. Bazıları kıyıya yakın açıklarda yaşarken bazı türleri ise en derin denizlerde yaşam bulmuştur. Anglerfish denizin dibinde bulduğu her şeyi yemesiyle ünlüdür. Bu yüzden olsa gerek ağızları devamlı açık gezmekte, ağızlarından içeri bir şey girdiğini farkettiklerindeyse demir parmaklıklara benzeyen dişlerini kapatarak avlarının dışarı 'kaçmasını' engellemektedirler.

Cool facts: Dişi Anglerfishler, burunlarının üzerinden uzayan 'olta'ların ucunda ESCA denen ve ışık saçan binlerce bakterinin bulunduğu küçük bir organ geliştirmiştir.


2 / 3
Deep Ocean Creatures: Anglerfish

Burcu Kuru

Photo Credit: Edith Widder, D. Shale
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
3 / 3
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.