1 / 11

Damla Özdemir


Neden kolaj?

Bu tabii ki çok kapsamlı bir soru. 7 senedir kolaj yapıyorum. Öncesinde kendimi ifade etmek istediğim daha farklı alanlar bulmuştum. Hikayeler yazmak, koleksyonlar yapmak veya animasyonla uğraşmak gibi… Fakat beni en tatmin eden alan kolaj oldu. Çünkü kolaj kendi gerçekliğimi yaratabildiğim, rahatça kontrol edebildiğim ve içinde yaşadığımız gerçekliğe çok yakın hissettirebilen bir sanat. Gerçek olan bir çok imgeyi sürreal bir ortama yerleştirebilme imkanı sunarken, oluşmuş kompozisyonu izleyen kişiye de, gerçeklik hissi verebiliyor. Ve tabii bir de biriktirmeyi ve biriktirdiklerimden zamanları geldiğinde kurtulmayı sevdiğim için, kolaj çok işime yarıyor.

Birbirine eklediğin görsellerin kaynağı neresi?

Genel olarak internetten topluyorum görselleri. Ama kilolarca eski dergilerim, kağıtlarım da var ve biriktirmeye devam ediyorum.
2 / 11

Damla Özdemir


Kullandığın ahşap, plexiglass, ayna gibi malzemelerden en sevdiğin hangisi?

Tabii ki ahşap! Ahşap yaşayan bir malzeme, su gibi… İstediğin gibi şekle sokabiliyorsun ama kendini kaybetmiyor. Yine kendi gücünü ortaya koyabiliyor. Hem söz dinliyor hem de ödün vermiyor.

İlhamı nelerden alırsın?

Bunu kendim de hala çözebilmiş değilim. Mesela aylarca birçok kitap okusam veya film seyretsem de hiçbirşey üretemiyebiliyorum. Veya hiçbirşey okumadan, görmeden, insanlarla görüşmeden hatta uyumadan geçirdiğim ve sürekli ürettiğim uzun zamanlar da oluyor. Birikim en önemli şey sanırım. İlham değil de yaşam enerjisi diyebilirim buna, çünkü yaşamaya devam etmek için beni heyecanlandıran şeylere ihtiyaç duyuyorum; ve bunun ne olduğu her zaman değişebiliyor. O nedenle kesinlikle şunlardan ilham alırım diyemiyorum.

3 / 11
4 / 11

Damla Özdemir


Kolajlarında çokça kadın imajı kullanıyorsun ama senin kadınların yalnızca cinsellikten beslenmiyor. Nasıl kadınlar yaratıyorsun?

İnsan dediğimiz varlık zaten yeterince komplike o nedenle beslendiği bir kaç kimliği seçiyorum genelde. Kadınlar cinsellikle besleniyor. Cinsellikle beslenip, çoğalıyor. Fakat özellikle ataerkil sistemle yönetilmeye başlandığından beri, asıl dünyamızdaki cinsellik anlayışı 'kadınla' besleniyor. Kadının cinselliği ve kadın cinsi, erkek gözü, kulağı, burnu, kısaca tüm duyuları ve aklı için tüketilip yeniden üretiliyor ve yeniden tüketiliyor… Bu çok yorucu çünkü bu kadın kimliğini sürekli şekle sokuyor.

Kendini gösterebilen, bağımsız ve gücü elinde tutan kadınlar yaratıyorum. Sanırım yarattığım bu kadınlara bakanlar, taşıdıkları kadın kimliğinde hangi eksikliği hissediyorlarsa o kimliği daha yoğun farkediyorlar. Bakan kişiler derken sadece kadınlardan bahsetmiyorum. Kolektif birşey olduğunu söyleyebilirim. Kadınlar, erkekler veya gayler… farketmiyor; hepimiz, özellikle 'kendini ifade et' dünyasında çok büyük baskılar altında olduğumuz ve kendi gücümüzün farkına vardığımız için cesaret, güç ve özgürlük kavramlarının bizleri çok etkilediğini düşünüyorum. Bu tam bir varoluş savaşı…
5 / 11
6 / 11

Damla Özdemir


Takip etmekten hoşlandığın, seni kişisel fikirleriyle doyuran bloglar, dergiler, kitaplar, müzikler?

Bazı kolaj siteleri var ki, dünyanın dört bir yanındaki kolaj sanatçılarının yer aldığı siteler… Her gün takip ediyorum. İnsan haklarıyla ilgili bazı blogları sık sık takip ediyorum. Yakın bir arkadaşım sayesinde son bir kaç senedir şiire merak saldım. İkinci yeniciler en sevdiklerim. Ve tabii ki vazgeçemediğim birkaç yazar; Ursula K Le Guin, Phillip K. Dick, Asimov, Irvin Yalom, Jean Baudrillard… şeklinde gider.

Peki üzerinde çalıştığın projeler?

Şu an kişisel sergime hazırlanıyorum. Şubat ayında Galeri İlayda'da açılacak. 2015 yazında da İtalya'da veya Almanya'da bir sanatçı rezidansına katılmak gibi bir planım var. Onun araştırması içindeyim. 
7 / 11
8 / 11

Damla Özdemir


Seni ne heyecanlandırır? (İyi bir film, güzel bir insan, …)

Ben genel olarak çok heyecanlı bir tipim. Herşeyden heyecanlanabilirim. Tabii ki iyi filmlerden, güzel insanlardan etkilenip heyecanlanıyorum. Ama spesifik olarak insan elinin dokunmadığı, çok küçük şeylerden heyecanlanmam daha kalıcı oluyor. Kimsenin görmediği veya görmeyeceğini düşündüğüm için belki bilemiyorum. Küçük bir çiçek, saçma sapan bir böcek, çok çirkin bir hayvan yavrusu filan baya heyecanlandırabiliyor beni. Ama totalde hep tanımadığım şeyler, kişiler beni heyecanlandırıyor. Sürekli keşfetme arzum var…
9 / 11
10 / 11
Damla Özdemir

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
11 / 11
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.