Burcu Kuru

Christmas Films

We Are The Best! (Vi är bäst!)

IMDB: 7,2

Listemize Lukas Moodysson'un yazıp yönettiği 2013 İsveç-Danimarka yapımı bir filmle başlıyoruz. Film, yönetmenin eşi Coco Moodysson'un yazdığı grafik roman Never Goodnight baz alınarak ortaya çıkmış. Film ülkemizde herhangi bir festivalde gösterilmediği gibi kısa vadede öyle bir planı varmış gibi de gözükmüyor.

1982: Stockholm. Aileleri tarafından dışlanan ve toplum tarafından da kabul görmeyen Bobo, Klara ve Hedvig erkek gibi kızlardır. Punk'ın öldüğü düşünülen o dönemde üç minik kızımız bir punk grubu kurmaya karar verirler.

PUNK IS NOT DEAD!
1 / 9

Christmas Films


The Skin I Live In (La Piel Que Habito)

IMDB: 7,6

Listemize ülkemizde iyi bir başarıya ulaşmış farklı bir filmle devam ediyoruz: The Skin I live In. Bu filmi bugüne kadar seyretmediyseniz ya da seyretmeye doyamadıysanız, Christmas veya yeni yıl iyi bir bahane olabilir.

Atlattığı travmalar sonrası vücuttaki tüm hasarları kapatabilecek sentetik bir cilt yaratan başarılı cerrah Robert Ledgard (Antonio Banderas) kendisine gizemli bir deneme tahtası bulur. İntikam hırsıyla çakışan takıntılar Pedro Almodóvar'ın muhteşem anlatımıyla muhakkak seyredilmesi gereken filmler arasına giriyor.
2 / 9

Christmas Films


The Intouchables

IMDB: 8,6

Muhteşem bir film! Tam Christmas'ın ruhuna uyan, kalbinizi ısıtacak, deliler gibi güldürecek, biraz da gözlerinizi yaşartacak nefis bir film!

Olivier Nakache ve Eric Toledano'nun yönettiği 2011 yapımı film özellikle Driss rolündeki Omar Sy'ın muhteşem performansıyla arşivinizdeki yerini alacak. Elim bir kaza sonucu boynundan aşağısı tutmayan ve özel ilgiye muhtaç olan Phillipe (François Cluzet) saray gibi evine ve sınırsız parasına rağmen yalnızdır. Kendisine yardım edecek, kuvvetli ve bilgili birini aramaktadır. Seçmelere başka bir sebeple gelen Driss'in işe girmekle yakından uzaktan alakası yoktur. Ama Philippe onu seçer...

Bu filmin en güzel yanı, yaşanmış bir hikayeyi anlatıyor olması. Mutlaka seyredin!
3 / 9

Christmas Films


Sons Of Norway (Sønner av Norge)

IMDB: 6,5

Kim babası onunla partilere gelsin, asi punk grubunda baterist olsun ister? Kimse!

Seyrederken kendinizi kuzeyin kendine özgü büyülü atmosferinde hissedebileceğiniz, muz konseptli bir Christmas ağacının yanında yenen bir akşam yemeğiyle başlayan ebeveynler, çocuklar, ölüm ve punk konulu güzel bir İskandinav filmi Sons Of Norway.

Jens Lien'in yönettiği 2011 Norveç yapımı film 1979 yılında geçiyor. Hippi ailesiyle birlikte mutlu mesut yaşayan Nikola (Åsmund Høeg) annesinin ani ölümü ve babasının derin yasından dolayı kendini isyana ve punk müziğe veriyor. Bir buçuk saat boyunca punk'la soluk alacağınız bu filmle Avrupa'nın tarihi derinlikleri, muhteşemliği ve kültürlerinin çeşitliliğini en derinlerinizde hissedeceksiniz
4 / 9

Christmas Films


THE MAN WHO WASN'T THERE

IMDB: 7,6

Dümdüz bir adamın heyecan dolu hikayesi!

2001 Cannes Festivali'nde Coen kardeşlere en iyi yönetmen ödülünü kazandıran siyah-beyaz, her yanından absürdizm akan ve buram bura sigara kokan nefis film. Berber Ed Crane'in, bir gece o bulunduğu yerde gerçekten var olduğunu kanıtlayacak tek bir kanıt bile olmadığı için sebep olduğu olaylar silsilesi. Ed'i kendi ağzından, bir erkek dergisine kelimesi 5 cente yazdıklarından dinliyoruz.

5 / 9

Christmas Films


Mommy

IMDB: 8,4

Şiddete eğilimli oğlunu yalnız yetiştirmeye çalışan dul anne ile bir kadının neden bir oğlu olması gerektiğini ve neden bir oğlu olmaması gerektiğini anlatan sarsıcı bir film. Küçücük yaşına rağmen adeta bir yetenek bankası Xavier Dolan oğlanın yazıp yönettiği takıntısı anne-oğul ilişkilerine alternatif güzel bir örnek. Filmekimi'nde kaçırdıysanız yeniyılda mutlaka seyredin.
6 / 9

Christmas Films


Predestination

IMDB: 7,5

Hafif bir beyin yangını, filmin belli bir yarısına kadar 'Noluyoruz?', sonra 'Aaaa..' efektleri eşliğinde güzel kotarılmış bir Spierig kardeşler filmi Predestination. Christmas'ın ruhuna da tam uyuyor. Şunu söylemek gerekiyor ki bu filmle ilgili bir şeyler söylemek ya da olay örgüsünden örnek vermekle filmi afişe etmek arasında çok ince bir çizgi var!

Bir pubda, bir kadın dergisine The Unmaried Mother rumuzuyla hikayeler yazan adamın barmenle girdiği sohbetin sonunda çıkılan yolculuğun birbirine zincir halkaları gibi bağlı örgüsü ve Unmarried Mother'ın muhteşem hikayesi sayesinde minik çapta bir şok garanti eden film zamanda yolculuğu, tüm  olaya yeni bir boyut kazandırarak keman kutusuna bağlıyor. Seyredin!
7 / 9

Christmas Films


Guardians Of The Galaxy

IMDB: 8,3

Marvel'in son şaheseri, 2015'e girmeden attıkları son bomba: Guardians of the Galaxy. 

Bir ağaç, hiçbir yere ait olamayan bir rakun, ailesi yok edilip şiddet görerek büyütülmüş bir kadın, ailesi yabancı işgalciler tarafından katledilmiş bir adam ve annesini kaybettiği gün uzaylıların kaçırdığı ve büyüttüğü bir çocuğun hikayesini anlatan, fantastik öğeleri çok daha yoğun olsa da şaşırtıcı biçimde yer yer bilimkurgu türüne göz kırpan, mizahi ve gösterişsiz, 70'ler/80'ler esintileriyle hatta bu dönemin retro bilimkurgu filmlerine hayranlığını sunduğu sahneleriyle bir çizgi roman uyarlamasından çok space-western havası yakalayan Guardians Of The Galaxy'den keyif almamanız için hiçbir sebep bırakılmamış.

Filmin bir de nefis soundtracklari var ki onları da buradan dinleyebilirsiniz.

8 / 9
Christmas Films

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.