1 / 9

Best Turkish Male Belly Dancer: Erhan Ay


Ne oldu da Erhan Ay oryantal olmaya karar verdi?
Annem de güzel dans eden bir kadındı, profesyonel olarak dans etmedi tabi, hobi olarak. Onun üzerimde etkisi çok olmuştur ve sadece dans anlamında değil hayatımla ilgili bir çok konuda. Küçükken de dans ediyordum, dansa yatkın bir çocukmuşum. Ben ayrılmış bir anne babanın çocuğuyum, annem, anneannem ve dedemle büyüdüm. Onlar dar görüşlü insanlardı, belli endişeleri vardı; nasıl para kazanırsın, nasıl yaparsın diye ama ben bir yaşa geldikten sonra ne istediğimi biliyordum ve tepkiler ne olursa olsun dans eğitimi almaya kararlıydım. Modern dans eğitimi aldım, bale de yaptım ama oryantale özel bir yeteneğim var ve bu dansı gerçekten çok seviyorum. İlerde çok zengin biri bile olsam oryantal yapmaya devam edeceğim. Bildiğim, eğitimini aldığım diğer dans türlerini kanalize ederek kendime has bir oryantal dans stili yarattım. Koreografilerden kostümlerime kadar sahne şovlarımı her zaman kendim hazırlıyorum. Genellikle dinlediğim müzikten esinlenirim ve eğer dinlediğim müzikten çok etkilenmişsem bütün gece uyku tutmaz ve sabah Yataktan kalktığımda kostümüyle koreografik öğeleriyle her şey kafamda bellidir artık. Geriye sadece noktaları birleştirmek kalır.

Bu mesleği seçmenle birlikte etrafından bir sürü tepki, olumlu olumsuz eleştiri almışsındır. Seni etkiledi mi bunlar?
Elbette eleştiriler aldım ama ben hep bana ve kararlarıma saygı duyan insanları hayatımda tuttum. Ben eleştirilmeyi severim ama beni eleştirebileceğini düşündüğüm insanlar tarafından. Ne istediğimin farkındaydım, her zaman da bu yolda ilerledim. Ayrıca kendime en sert eleştirileri bizzat kendim yapıyorum. ben bu işi para kazanmak için yapmıyorum sadece. insanların hobi olarak gördükleri bir şeyi ben mesleğe çevirdim. Cem Yılmaz’ın çok sevdiğim bir lafı var: “Ben para kazanmak için bir şey yapmadım, bir şeyler yaptım ve onlar para etti.” Benim için de durum böyle. Sahnedeyken elbette rahatsız edici bakışlar görüyorum ya da 'erkek adam dans eder mi' gibi saçma sapan ve hadsiz yorumlar alıyorum. Fikirleri sorulmadan eleştiri yapan insanlar bana çok anlamsız gelmiştir her zaman. Ayrıca böyle takıntılı insanlara çok üzülüyorum. Çocukluklarından itibaren bir kalıba sokulmuş ve bu kalıbın dışına hiç çıkamamış acınası insanlar. Ha, bir de bunun dışında homofobik insanlar var ki onların durumu daha acınası. Bastırılmış duyguları o kadar yoğun ki onlarda olmayan rahatlığa sahip insanlara her zaman aşırı tepkililer. Biraz kıskançlık, biraz kendini inkar etme… Aslında biz erkekler kadınlara göre dünyaya bir sıfır önde geliyoruz hele de bizim gibi ataerkil ve dini temelli ülkelerde. Ama toplum bizden bir sürü görevler bekliyor. Biz reddedip başka şeçimler yapınca da biraz tecrid ediliyoruz. Ama ben mutsuz çoğunlukta olmaktansa mutlu azınlıkta olmayı tercih ettim her zaman. 

2 / 9
3 / 9

Best Turkish Male Belly Dancer: Erhan Ay


Sence aynı toplumda ve aynı topraklarda doğduğun erkeklerle sen hayatın hangi noktasında ayrıldın, ve onlar seni eleştiren diğer grupta kaldılar?
Cesaretimin etkili olduğunu düşünüyorum. Zaten bizim başımıza ne geliyorsa 'elalem ne der' lafından geliyor. Ben buna hiç kulak asmadım. Elalem denilen tür, her şeye karışan ama kendi gizli dünyasında her şeyi 'gizli' olarak yapan canlılar topluluğudur. O yüzden umarsamamı gerektirmiyorlar. 

Dans dışında genel olarak sanatla ilgilenen biri olarak kendini diğer insanlardan farklı gördün mü?
Sanatçı zaten kendine sanatçı demez. Bu yetkin insanların ona verdiği bir tanımlamadır. Ben kendime sanatçı demiyorum çünkü bizim ülkemizde bir kez televizyona çıkan insan da sanatçı, sabah 6’da kalkıp provaya giden yıllardır piyano çalan Fazıl Say da. Sanatçı demek yalnızca sanatın tek bir dalıyla ilgilenmek demek değildir. Aynı zamanda yaşadığı ülkenin ve dünyanın siyasetini, diğer sanat türlerini bilen araştıran inceleyen yorumlayan kişidir. Aktivist olmalıdır, dünyayı daha güzel bir yer haline getirme çabasında olmalıdır. Bir Japon atasözü var. 'Bir kişi kendine sanatçı diyebilmek için önce ustasını geçecek, sonra da kendisini geçebilecek bir öğrenci yetiştirecek diye.
Ben bir yandan da yazı yazıyorum. Şimdilerde 3 birbirinden alakasız kadının hikayesini anlatan bir kitap yazıyorum. Annemle büyüdüğüm için kadınları gözlemek için çok vaktim oldu, o yüzden onları çok iyi anladığımı düşünüyorum. Yazmakta olduğum bu kadın hikayelerinin feminizm ödülü almasını isterim. Beni mutlu eder çünkü kadınların yaşadığı sorunları değişik bir gözle anlatan bir kitap. Onun dışında bir de film senaryosu üzerinde çalışıyorum. Onu hem bir polisiye roman hem de bir senaryo olarak kaleme alma düşüncesindeyim. Tabi ne kadar başarılı olur bilmiyorum ama ben başarılı olacağıma inanıyorum. 
4 / 9

Best Turkish Male Belly Dancer: Erhan Ay


Senaryonun konusu nedir, biraz tüyo alabilir miyiz?
Senaryo bir seri katille hikayesi. Seri katil ve onun peşinde olan komiserin aşk ilişkisini anlatıyor. aşkın intikama dönüşümü diyebiliriz.

Sana nasıl seslenilmesini doğru buluyorsun?
Türkçede büyük bir kavram karmaşası var, insanlar erkek dansçıyı zenne zannediyorlar. Aslında zenne, Geleneksel Türk Tiyatrosunda kadın rolü oynayan erkeklere denir. Dansöz kelimesi de çok yanlış anlaşılmış bir kelimedir. Bütün dans türleri için kadın dansçıya dansöz, erkek dansçıya dansör denir. Ama ben burada durup bütün bu yanlışları düzeltebileceğime inanmıyorum ve uluslararası arenada 'belly dancer' denmesini uygun buluyorum. İngilizce terim kullanmayı da hiç sevmem aslında. Mesaj atarken bile olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaya dikkat ederim. Türkiye’de dansör denebilir.

Dans ederken giydiğin kostümleri sen mi tasarlıyorsun?
Bir dansçı olarak kostümün önemini çok iyi bilirim. Verdiğim derslerde de ilk ders anatomi anlatırım çünkü bir dansçının önce vücudunu çok iyi tanıması gerekiyor. Vücudunu iyi tanıyan kişi de ona göre giyinir ve kendisini en iyi şekilde göstermeyi bilir. Tasarım yapmayı zaten çok severim. Bedenimi de iyi tanıdığım için kendime en uygun kıyafetleri tasarlıyorum. Çizim yeteneğim hiç yoktur ama terzilerime detaylıca anlatıyorum onlar da güzel bir şekilde uyguluyorlar düşüncelerimi. İşlemeleri bazen kendim yapıyorum o konuda baya başarılıyım. Sahneye yakışırım, sahneyi kullanmayı iyi bilirim. Jüri olarak katıldığım festivallerde yarışan dansçıları yalnızca sahne performanslarına göre değil müzik ve kostüm uyumunu da dikkate alarak değerlendiririm.

Kostümlerine koyduğun isimler var mı?
Ben değil ama mesela yeni yaptırdığım siyah kostümüm için bir arkadaşım Matrix filminde Leo karakterinin filmde giydiği pelerine benziyordiye Oryantal Matrix adını taktılar. Bir diğer kostümümün tek kolu kapalı ve komple el işlemesi var ona da Spartacus diyorlar. 

5 / 9
6 / 9

Best Turkish Male Belly Dancer: Erhan Ay


Dans dışında neler yapıyorsun?
Düzenli bir şekilde spor yapıyorum. Ayrıca eski topluluğum 'çağdaş bale topluluğu'na geri döndüm. Ocak ayından itibaren orada dans edeceğim. Haliyle bale dersleri de yoğun bir şekilde hayatıma girecek. Çok okurum araştırırım. İyi de bir spor seyircisiyimdir. Fenerbahçe taraftarıyım. Bir çok spor türünü takip ederim, olimpiyatları kaçırmam mesela.

Bugüne kadar sana verilmiş en iyi tavsiye?
"Çeneni tut.” Çünkü ben aklımda ne varsa söyleyen bir insanım. Sakinim ama damarıma basıldığında da gemileri yakarım. Ben insanlardan, onlar farkında olmadan tavsiye alırım. Örneğin bir arkadaşım çok alakasız bir konuda 'potansiyelini kullanmıyorsun' demişti ve bu bende o zamanki durumum üzerinde büyük farkındalık yaratmıştı.

Peki en başa dönelim, nasıl oldu İstanbul’a gelişin? Hayatının dönüm noktaları neler?
Ankaralıyım. 84lüyüm. Hayatımın ilk dönüm noktasının annemle babamın ben 3 yaşındayken ayrılmaları olduğunu düşünüyorum. Birbirine uymayan insanlardı, pozitif anlamda söylüyorum o yüzden bunu. Ankara’da 3 kere oyunculuk sınavlarına girip kazanamayınca büyük depresyona girdim. Sonra hocalarım İstanbul’da sınava gidebilmem için destek oldular bana. Hayatımın dönüm noktalarından biri de bu diyebilirim. Sonra gelip Yıldız Teknik Üniversitesi sınavlarına girdim ve 3.lükle kazandım. Ondan sonra annemle birlikte İstanbul’a göç ettik. Hala annem ve kedilerimle birlikte yaşıyorum. Ben Türkiye’de yaşayacaksam yalnızca İstanbul’da yaşarım ama daha önce fallarımda da çıktı benim hayatımda denizli bir şehir daha olacak. 
7 / 9

Best Turkish Male Belly Dancer: Erhan Ay


İnanır mısın fala?
Aslında fala değil falcıya inanırım. Bazı inanlar var yüzünüze bakıp okuyorlar zaten. kahve tarot vb bahane onlara. ama Astrolojiye inanırım. Başka gezegenlerde ya da güneş sistemlerinde başka yaşamlar olduğuna inanıyorum. Bilimsel gerçekler olması gerekiyor aslında; hayatımızı çok fazla inançlara göre yaşıyoruz halbuki inançlar insanları yönetmek için bulunmuş sistemlerdir. Bütün dinler Ortadoğuda ipekyolu çevresinde ortaya çıkmıştır çünkü parayı kontrol etmek için insanları korkutmak ve yönetmek gerekiyordu bunu da görünmeyen bir varlıkla yapabilirlerdi ancak. Bir zamanlar ben öldüğümde yakılmak istediğimi düşünüyordum ama sonradan fikrimi değiştirdim. Tabutla gömülmeyi saçma buluyorum, bizim inanışlarımıza göre olan gömülüş şeklini de beğenmiyorum çünkü toprakla karışmıyorsunuz. Hepimizde, yaşayan her canlıda bu dünyanın bir parçası var bu yüzden toprağa temas ederek gömülmek ve bu dünyaya geri karışmak istiyorum. Biz topraktan geldik, toprağa geri dönmeliyiz.

Senin içinde yer almak isteyeceğin ütopik projen ne olurdu?
Los Vivancos topluluğu gibi bir topluluk. 5 - 6 erkek dansçıyla sahneye çıkmak ve bir show yapmak isterdim. ama imkanız gibi.

Sevdiğin, sana ilham veren sanatçılar kimler?
Bambaşka şartlar altında tanışsaydık birbirimize danışmadan adım atmayacak bir dostluk kuracağımızı düşündüğüm ve potansiyelinin çok azını kullanmış bir şarkıcı var, Tarkan. Onunla çok iyi arkadaş olurdum bence. Buket Uzuner’i severim. Murathan Mungan’ı beğenirim ama tüm kitaplarını okuduktan sonra kendisini tanıyınca bir süre okumaya ara vermiştim. Fazıl Say’ı başarılı buluyorum. Almodovar sinemasını çok severim. Ferzan Özpetek ve Çağan Irmak’ı da beğeniyorum. Nacho Duato ve Akram Khan hayranıyım. İşini doğru yapan ve çalışan herkese saygım sonsuzdur.

Nomads’da olmak sana nasıl tecrübeler kattı?
Nomads seyirci ile iç içiçe bir mekan haliyle insanların her tepkilerini içinizde hissediyorsunuz. Giydiğim kostümleri oraya en uygun şekilde seçmeye dikkat ediyorum . Bir kaç defa daha çok festival sahnesinde giyebileceğim kostümler denedim ve anladım ki böyle mekanlarda olmuyor. Seyirci çok önemli bizim işimizde. Sirkeci Hocapaşa Kültür Merkezi’nde bazen 200 kişi olur ama inanılmaz derecede tepkisizler sanki duvara karşı dans ediyorsun. Bazen de 30 kişilik seyirciyle çok eğleniriz; oradan mutlu ayrılırım. Benim için mutlu olacağım iş olduktan sonra parasına bakmadığım bile olur. Bir keresinde Zongudak/Devrek'de bir kadınlar matinesinde sahneye çıktım. Ve tam bir saat sahnede kaldım. Gerçekten çok eğlenmiştim. 


8 / 9
Best Turkish Male Belly Dancer: Erhan Ay

Burcu Kuru

Location: Studio Kein
Teşekkürler: Dilşad Aladağ
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.