1 / 8

Before Google


Google, 2013 verilerine göre günde ortalama 5,922,000,000 soru yanıtlıyormuş. Ancak insanlar Google'ın varlığından önce de tuhaf şeyleri merak ediyorlardı.

Bir süre önce New York Halk Kütüphanesinin tozlu raflarındaki bir kutuda, üzerinde çeşitli sorular yazılı kartlar bulunmuş. Kartların üzerinde, 1940-1980 yılları arasında aklına çeşitli sorular takılan insanların kütüphaneyi arayarak ya da telgraf yöntemiyle sorduğu sorular yazılı. Kütüphaneye bırakılan soruların yanıtları yaklaşık 1 ay içerisinde merak edene postalanıyor ya da telefonla arayarak haber veriliyormuş. Merak etmeye devam eden insanlar da bu yanıtları sabır ve ısrarla bekliyorlarmış.

Bu kartlarda yazan sorular, Amerikan kültürüne ayna tuttuğu kadar dünya tarininde de sıradan insanların meraklılığını, araştırma ve öğrenme arzusunu hiç yitirmediğini en masum haliyle kanıtlıyor. Yaklaşık 60 yıl öncesine ait olsa da zamansızlığını koruyan soruların yazılı olduğu orjinal kartlar şimdilerde New York Public Library tarafından paylaşılarak insanlığa hediye ediliyor. Her pazartesi yeni bir soru kartı yayınlanan nypl instagram hesabını, buradan takip edebilirsiniz. 


2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
Before Google

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
8 / 8
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.