2 / 11
3 / 11

Başak Ağaoğlu


İllüstrasyonlarıyla eylül ayının en eğlenceli günlerini birlikte kutladığımız Başak Ağaoğlu'nun hınzır espriler barındıran illüstrasyonlarının Instagram'da büyük bir takipçi kitlesi var. Gel zaman git zaman çizdiği tatlı çizgilere yalnızca bakmaktan sıkılan insanlar Başak'a sorup durmuş; artık çizgilerine dokunmak da istiyoruz demişler. Başak da bunun üzerine çizimlerini defterlere ve kartlara çizerek Etsy'de 'A Tiny Place' adını verdiği sanal dükkanda satmaya başlayınca soralım istedik, sırada neler var?

Öncelikle, Başak Ağaoğlu kimdir? Neler yaptı bugün bu saate kadar?

Çocukluğumu Adana’nin taştan yollarında, portakal ağaçlarının arasında geçirdim. New York’ta moda tasarımı eğitimi aldım. Kariyerimde çizim hep sağ kolum oldu. Zac Posen, Alice + Olivia, Alexander Wang, Elie Tahari gibi bir cok marka icin calistim. Daha sonra Roald Dahl, Eric Carle, Tomi Ungerer, Oliver Jeffers gibi sanatçilarin dünyalarını keşfettim ve uzun bir yolculuğun ardından evime varmiş gibi hissettim. 

Çizimler ne zaman ortaya çıkmaya başladı? 

Çizimler kendimi bildim bileli vardı. Ne kadar az çizgiyle ne kadar çok eğlenebileceğimi farkettiğim zaman hayatımın başrol oyuncularından biri haline geldi. 
4 / 11
5 / 11

Başak Ağaoğlu


İlk ne çizdiğini hatırlıyor musun?

Boynu çok uzun olduğu için vücudu dünyada, kafasi uzayda yaşamak zorunda kalan mavi bir zürafa gibi daha beklenmedik bir cevap verebilmek isterdim ama hatirladigim kadariyla ilk çizdiğim şey annemin çöp adam versiyonu.

Bence çizimlerin insanları gülümsetiyor. Sen de işlerini böyle mi tanımlıyorsun?

Aslında en büyük önceliğim beni mutlu edecek, kendimin bakmaktan zevk alacağı çizimler yapmak. Kendi duygularımı ilk sıraya koyduğumda çok daha özgür olabiliyorum. Bu şekilde çalıştığımda ortaya çıkan işler sadece beni değil, başkalarını da gülümsetiyorsa amacıma ulaşmışım gibi hissediyorum.
6 / 11
7 / 11

Başak Ağaoğlu


Artık çizimlerini dümdüz defterlerin, kartların üzerine yaparak onları Etsy’den satıyorsun. Bu fikir nasıl ortaya çıktı? 

Bir çok kişiden illüstrasyonlarımı ve kullandığım defterleri nereden satın alabileceklerini soran emailler alıyordum. Bunun sonucunda bir Etsy mağzasi açarak yaptiklarimi herkesle paylaşabilmenin keyifli olacağina karar verdim. 

Başka nelerin üzerinde göreceğiz peki çizimleri?

Kitaplar, dergiler, kumaşlar. 

Yeni planların neler? Yapmayı çok istediğin bir proje var mı?

Evet, beni heyecanlandıran plan ve proje listesi uzun. En üst sıralarda, şu an üzerinde çalıştığım çocuk kitabını hayata geçirebilmek ve bu yaz tanişma firsati yakaladığım Oliver Jeffers’a sıradaki bazı projelerinde yardım etmek var.
8 / 11
9 / 11
10 / 11
Başak Ağaoğlu

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
11 / 11
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.