1 / 10

Barbaros Cangürgel


Merhaba Barbaros, nerelisin? Kaç yaşındasın?

Merhaba Kein, İzmirliyim, 22 yaşındayım.

Ne zaman bir fotoğrafçı olmaya karar verdin?

‘Fotoğrafçı’ olma düşüncesi, benim için oldukça boğucu ve klostrofobik bi durum. Bu yüzden dert edindiğim şeylerin görsellerini fotoğraf ile sonuçlandıramayacağımı düşündüğüm zaman farklı disiplinlerede yönelmeye başladım. Video-art ve fotoğraf enstalasyonu bunlar arasında. Bu yüzden bu hiç bir zaman karar verdiğim birşey olmadı. Böyle olması gerekiyordu ve böyle oldu.

Hangi olay sana ben artık bir fotoğrafçıyım/video-artistim dedirtti?

Örnek verebileceğim bir olay yaşamadım. Öğreneceğim ve tecrübe edineceğim önümde daha uzun bir zaman olduğunu düşünüyorum. Ancak ufak bir örnek vermek gerekirse, 17 yaşımda İzmir'deki bir moda tasarım ofisine yaptığım kreasyon işi, beni hayli gaza getirmişti 
2 / 10
3 / 10
4 / 10

Barbaros Cangürgel


İlham her formda gelebilir, sana hangi formlarda geliyor?

İnsan ve insanın ulaşabildiği bütün uç noktalara kadar bütün form ve aynı zamanda kavramları buna dahil edebilirim.

İşlerini nasıl tarif edersin? 

Karanlık ve biricikliğini kaybetmiş yapıdalar. Bu hem canlı organizmalar, hemde nesneler sistemini kapsıyor. Mutlaka aralarında bir ilişki olmalı. Ancak bu etkileşimin sonuçları hem nesne hemde canlı için büyük ve geri dönüşü zor olan negatif bir durum. İşte bu noktada işler karanlık bir hal alıyor ve kaosa dönüşüyor. Ama bunu yaparken yalınlık ve sadelikten uzaklaşmamak en dikkat ettiğim estetik unsurlardan.

Fotoğraflarınla ne anlatmak istiyorsun?

Bok-fanzin okurdum bi aralar, sanırım şuanda artık yazmıyorlar. Manifestolarında söyledikleri bir şey vardı; ‘’İnsan boktur! Fakat bu gerçeği unutmuştur!’’

Insan canlısı varolduğu ilk günden bugüne değin her zaman geriye gitmiştir. Bu bir yıkımdır. Bunu görmek için sayfalarca kuram okumayada gerek yoktur. Sokağa çıkıp gerçekleri görmeye başladığınız zaman net bir fotoğraf yakalamak hiçte zor olmasa gerek. Her şeyin ortada, gözler önünde olduğunu düşünüyorum. Üretimlerimde de bu gerçekliği yansıtmaya çalışıyorum. 
5 / 10
6 / 10

Barbaros Cangürgel


Her gece uyumadan önce.... sabah ofise giderken götüreceğim nefis bol hardallı soğuk sandviçimi hazırlarım

Satın aldığım en son şey….. Vogue Türkiye ,eylül

Peki son olarak, gelecek projeler ve yapmak istediklerin neler? 

Çok şey var. Uzun bir süredir nesneleri daha farklı bir gözle izliyorum. Bu özel olarak yaptığım bir şey de değil. Yolda yürürken, bir cafede otururken vs.. Her birini fiziksel olarak hiç bozmadan, farklı yeni görevler biçiyorum. Dinamik olarak üzerine çalışmak istediğim işlerden birisi bu.

Yeni video yapmak istiyorum. Bunaltı (2013) , Negentropi (2014) videolarında birlikte çalıştığımız arkadaşım Özge Eren ile birlikte hep doğadaydık... Artık kente inmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ses ve performansa dayalı yaptığımız videoların arasında en farklı konumda ve estetik yapıda olan bir anlatımı olacak.

Ve tabiki de moda fotoğrafı.Ben görsel sanatlara moda fotoğrafı ile başladım. Şuanda kendimi bu alanda geliştiriyorum. Moda üzerine hiç bir projem yok uzun bir sürede olmayacak. Ancak ileride yapacağım işlerin en başında moda geliyor.
7 / 10
Barbaros Cangürgel

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
10 / 10
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.