1 / 11

Asya Çetin


School of Visual Arts, NY’da enstalasyon okudun. Bu okulun sana kattığı ve etkisini devamlı hissettiğin en önemli şey nedir?
Benim okuduğum bölüm kendi yazdığımız projeleri yeni teknolojiyle üretme, ilerletme ve onları yerleştirmelerimize nasıl en verimli şekilde entegre edebileceğimizi içeriyordu. Değişik içerikte dersler alma imkanım oldu. Her gün kendi alanlarında önemli akademisyen, sanatçı ve küratorlerden kendi işlerim hakkında eleştiri ve yönlendirmeler alarak sergime hazırlandım. Özellikle advisor'ım olan Jery Saltz bana çok şey öğretti. Saltz'ın ve dolayısıyla okulun bana kattığı en değerli bilgi: Kendine ve işlerine karşı mizah duygunu hiçbir zaman kaybetme! En keyifli vakti onla geçirdim.

Fotoğrafla enstalasyonu birleştirme fikrinden bahsedebilir misin bize?
Üniversitede fotoğraf ve video eğitimi aldım ve almaya devam ediyorum. Ürettiklerimin en önemli kısmı zaten yerleştirme kısmı. Üretim sürecinde hepsi birbirini tetikledi.

Yaratım süreci?
Çektiğim serilerden ogelerle enstalasyonlarimda kullandığım materyaller en çok şekil veriyor bu döneme. Gerisi pratik yaparken, üretirken oluşuyor.

İş dışında yapmaktan zevk aldığın şeyler neler?
Seyahat etmek sanırım.
2 / 11
3 / 11

Asya Çetin


İçine sinen ilk işin hangisiydi, tamam bu oldu dediğin?
Henüz tam "bu oldu" dediğim bir işim yok, bunu söylemek için çok gencim.

Fotoğraf, enstalasyon, çizim… Başka neler var?
Şimdilik hiçbirine tam zamanlı yettiğimi hissetmiyorum, zamanla bir şeyler eklenip bir şeyler çıkıyor.

New York’ta çoktan bir sergi yaptın bile, nasıl geçti? Nasıl tepkiler aldın?
Güzel geçti, çok farklı teknikte fotoğraflarımı enstalasyonlarla birleştirdim. Güzel yorumlar aldım, bazı işlerimi okul kendi galerisine almak istedi sergi sonrası. Onun devamında galeriler geldi. Beklediğimden çok daha güzel geçti. İlk sergimi NY'da açmak bir sürü sebepten zordu ama her şekilde değdiğini düşünüyorum.

Nisan ayında da İstanbul’da ilk kişisel sergini yapacaksın, hangi işlerin sergilenecek?
Karl Gallery'de olacak olan sergimde yeni entalasyonlarim ve bir oda yerleştirmem olacak.

Sana göre iki şehrin farklılıkları neler?
İki şehrin çok farklı dinamikleri var. İstanbul biraz lokal gruplar içerisinde şekillenen bir çember, Ny çok daha büyük, kişisel gelişim ve büyüme için ideal. Ve kalabalık içinde daha bireysel.
4 / 11
5 / 11

Asya Çetin


Peki iki şehrin en sevdiğin yerleri?
Sevdiğim yerler genelde sevdiğim arkadaşlarımla keyifli vakit geçirdiğim yerler oluyor. NY'da bugünlerde Williamsburg'de Mogador'da ve Nights and Weekends'de fazla vakit geçirdim. Malum kar yağıyor. İstanbul'da arkadaşım Esra Dandin'in yeni açtığı Dandin Bakery de son zamanlarda İstanbul'da en evimde gibi hissetigim yer.

Seni ne heyecanlandırır?
Aşık olma hissi.

Hangi bloglar, dergiler, şehirler, içkiler, yemekler sana ilham verir?
Bullett, Slate ve Dis Magazine, blog olarak Oculto'ya bakıyorum bu ara, New York, bu yaz gittiğim Slab City- Salvation Mountain ve Marfa beni oldukça etkiledi. Calfornia'nin doğası ve özgürlüğü bambaşka . Yemek olarak tek favorim her zaman Deniz Aşık'ın elinden çıkanlar.

Bu aralar aklına takılan “o” şarkı hangisi?
Yaz başından beri The Weeknd - Often
6 / 11
7 / 11
8 / 11
9 / 11
Asya Çetin

Burcu Kuru

Daha fazlası için:
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
11 / 11
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.