1 / 9

Aslı Yılmaztürk


Bilmeyenler de öğrensin, kimdir Aslı Yılmaztürk?
İstanbul doğumluyum. Robert Kolej’in ardından Sabancı Üniversitesi’nde ekonomi öğrencisiyken görsel iletişim tasarımı okumaya karar verdim. Sonrasında Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir dönem okuyup Londra Central Saint Martins’te fotoğraf ve grafik tasarım üzerine programlara katıldım. Kısacası bir ekonomist ya da trader olacakken kendimi sanat ve tasarıma dair işler yaparken buldum.

Bugüne kadar sana yön veren, duyduğun ya da okuduğun en iyi tavsiye neydi?
Bu konuda liseme teşekkür etmeliyim, hep özel olduğumuz ve normlara uymasalar bile fikirlerimizin, kendimizin arkasında durmamız gerektiği vurgulanarak yetiştirildik.

Neler yapıyorsun bugünlerde?
Lucca’nın çıkacak 10. yıl kitabı için çekim süreci devam ediyor. Bir yandan da gelen art direction ve kurumsal kimlik projeleriyle ilgileniyorum. Onun dışında görüşmelerini hala sürdürdüğümüz bir otel projesi var, eğer anlaşma sağlanırsa bir sürprizim olabilir.

Kendini bir fotoğrafçı olarak nasıl bir yerde görüyorsun?
Kendisine bir alan açmış halde, özgür.
2 / 9

Aslı Yılmaztürk


Kendi instagram hesabınla da tanımladığın çok güzel bir fotoğraf tarzın var, gözün gördüğünü kadraja aktarmak nasıl bir süreç sence?
Teşekkür ederim. Bilinçli ve aynı zamanda bilinçaltımın hakim olduğunu düşündüğüm bir süreç bu. Küçük yaştan itibaren 5 derece miyop görme bozukluğum var. Kendimi bildim bileli eğer lenslerim gözümde değilse bir şeyi iyi görebilmek için ona yaklaşmam gerekiyor. Fotoğraflarda da nesneye bu kadar yaklaşmamın sebebi gördüğüm alana istediğim şekilde hükmetmek ve kontrolü tamamiyle ele almak. Bütün bunların dışında nesnelerin normalde nasıl göründükleri beni pek ilgilendirmiyor, güzel ya da çirkin farketmez tasarım altyapısı ve estetik algımı kullanarak her görüntüyü gerçekte olduğundan daha iyi ve anlamlı gösterebileceğimi düşünüyorum. Kısacası hakimiyeti elimde tutarak fotoğrafı ve vereceği mesajı kendi istediğim şekle sokuyorum.

Şimdi de görsel zevkini başka sanatçılarla yansıttığın Artsxdesign hesabın var. Nasıl çıktı bu fikir?
2008 yılında sanat, moda ve tasarıma dair bir websitesi olarak başlamıştı Artsxdesign. Şimdiyse yeniden başka bir formatta devam ettiriyorum. Oldukça geniş bir kitle tarafından ilgi gördü ve kendine özel çizgisinde şekillenmeyi sürdürerek ilerliyor.

Nereye taşımayı planlıyorsun Artsxdesign’ı?
Bugünlerde projelendirme aşamasındayım.
3 / 9
Helmut Newton, Black & White Series - Artsxdesign
4 / 9

Aslı Yılmaztürk


Bugüne kadar Artsxdesign üzerinde paylaştığın fotoğraflar arasındaki favorin?
Tek bir favori söyleyemem, aklımda tutamayacağım kadar fazla var. Ancak örnek vermem gerekirse Irving Penn, Guy Bourdin, Helmut Newton, Martin Parr, Jack Vettriano, Rafal Olbinski, Alain Fleischer, Salvador Dali, René Magritte, Marcel Duchamp, Man Ray, Shoji Ueda, Maurizio Cattelan&Pierpaolo Ferrari, Jürgen Klauke, Helena Almeida sıklıkla yayınladığım isimlerden bazıları.

Lucca 10. yılını kutlamak üzere senin Lucca için çektiğin fotoğrafların sergisini yaptı. Nasıl gelişti?
Aslında gayet hızlı gelişti. Bir gün Cem’den (Mirap) bir telefon aldım, buluştuk ve başladık.

Nasıl tepkiler aldın?
Lucca’nın kendi çalışanlarından sanat koleksiyonerlerine kadar geniş bir skalada şimdiye kadar hep çok güzel tepkiler aldım.

Başka bir sergi projesi var mı görünürlerde?
Çok yakın gelecekte değil ancak bir süre sonra tekrar kişisel bir sergi düşünüyorum.

Tüm bunlar dışında, yapmaktan en keyif aldığın şey nedir?
Seyahat etmek.
5 / 9
Lucca 10th Year Exhibition, Aslı Yılmaztürk
6 / 9

Aslı Yılmaztürk


En sevdiğin sanat eseri?
René Magritte - "Les Amants", "La Clairvoyance" ve "La Reproduction Interdite" favorilerimden.

Sanat dünyası ile ilgili en sevmediğin şey?
Bireysellikten uzak, komünler halinde yer edinmeye çalışan kesim.

Hangi yemek, içki, şarkılar ilham verici?
Henüz denenmemiş olanlar, Consensus kırmızı şarap, bu aralar müzikten ilham almıyorum.

Favori 3 şehrin?
New York, Venedik, Paris.

En sevdiğin quote?
Yok.
7 / 9
8 / 9
Aslı Yılmaztürk

Burcu Kuru

Daha fazlası için:

ID photo credit: Onur Dağ
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
9 / 9
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.