Burcu Kuru

Anomali

Yonca Karakaş

Selam Yonca, bu senin ilk sergin. Neler hissediyorsun?

Aslında biraz heyecanlıyım çünkü deneyimlemediğim bir durumun içersindeyim. Fotoğraf çekip bana ait online hesaplarda paylaşan ve gelen tepkileri merak eden biri olarak şimdi bunu yaşayıp içinde olacağım. Moslow'un -hiyerarşi piramidinde- "kendini gerçekleştirme " bölümüne geçiyormuşum gibi.

Anomali’de hangi işlerin olacak? Bugüne kadar ürettiklerinin bir karışımı mı tek bir serin mi?

Sergi Anomali başlığı altında toplanan karma bir sergi olduğu için “Kingdom Of Heaven " serisinden sadece dört kare sergilenecek.

İşlerini basılı ya da dijital değil bu defa duvarlarda görecek olmak seni nasıl etkiliyor ve/veya etkileyecektir?

Önce mutlu ediyor sonra düşündürüyor. Genel olarak hepimiz iyi olmak adına uğraş veriyoruz, burada bahsedilen ‘iyi' kelimesi bugünün değer yargılarına göre şekillendirilmiş; daha hızlı, daha kusursuz, daha estetik, daha donanımlı, daha sosyal, daha üretken… Bu biraz yorucu bence ve başladığımız yoldan çıkarabilir çünkü stres tüm bedenin kimyasını alt üst edebilir yanlış kararlar ve sonrasında “Acaba beğenilir mi?" yada “Kabul görür mü?” sorusu… Tüm bunlar olmak istediğin yada zaten olduğun şeyden çıkartabilir. Bu da mutsuz eder beni…

Aslında mutlu olmak anlaşabilmek adına başlangıçta ortak bir dil oluşturduk aramızda , herşeyi belirli bir mantığa oturtma ihtiyacı duyduk böylece ilerleyebileceğimize inandık ve tabii bu durum ilk etapta bizlere yardımcı oldu da ama öğretilen her şeyde olduğu gibi bu durumda alışkanlık yarattı. İnsan olarak Anlaşabilmek adına oluşturduğumuz bu dil bizi aynı şekilde düşünmeye ve aynı mantığı kullanmak zorunda olmaya bıraktı . bugün ki sistem ise tam da bu hata üzerinden kendini yenileyerek genişletiyor, bize öğretilen tüm bu yapıyı daha kaç nesil devam ettireceğiz bilmiyorum? vazgeçmek için cesaretimizi toplayacağımız şeylere ihtiyacımız var. Ne tuhaf, bu cesareti bulmak için bile geçmiş bilgilerimize sarılıyoruz...

Durmadan üretmeye devam ediyorsun, yakında neler yaparken göreceğiz seni?

Birşeyler yapmayı ve üretmeyi bende herkes gibi seviyorum. "Kingdom of heaven" serisinde İsa’yı küçük bir kızın cennettinde görmüştük ve bize anlatılan ya da öğretilen cennettin aksine orada tekin olmayan şeyler vardı. Şimdi serinin devamı niteliğini tam olarak taşımasa da cehennem bölümünü çekmek istiyorum ve set hazırlamalarına başladım.

Bunu dışında kendimde farkettiğim bir şey oldu fotoğraflarımda sürekli mekan yaratıyorum bu bilinçli olarak tabiki konuyu desteklemek adına yaptığım birşey , ama her seride konudan modelleri çıkararak sadece mekanı çektiğim boş kareleri görünce aklıma esntalasyon fikirleri geldi belki bir gün kişisel bir sergim olduğunda fotoğrafların bulunduğu mekanı tasarlarım.
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6

Anomali


Ayşe Gül Süter

Merhaba Ayşe, bugüne kadar hangi sergilerde sergilendi işlerin?

Cogunlukla İstanbul olmak üzere, New York, Boston, Singapur'da karma sergilere katıldım. PG Art Gallery`nin sanatçısıyım. 

Hangi işlerin-serin olacak Anomali’de?

'Clouds' serisinden bir parça sergilenecek. Teknik yönden, günümüz alışılagelmiş interaktif konseptini daha ilkel yöntemlerle aktardığım, dijital çizim tekniğiyle hayalimdeki bulutları kuşbakışı sergiledigim bir eser. 

Video sanatı yapmak yakın gelecekte bugünkü fotoğrafın yerini bile sollayacak. Sence en başından beri bunu zaten yapıyor olanlar için avantaj sağlayacak mi bu durum? (teknik veya artistik yönden) 

Sanat okulundan öğrendiğim bir şey; teknik sadece bir araç, baki olan fikir. Fikirin içine duygular ve tutku da girdiğinde, sanatçı teknik olarak da kendini geliştiriyor, geliştirmek istiyor. Bir sanatçının değişik medyumlarla çalışması kendisi için heycanli bir mücadele olabilir; bu heyecan sayesinde, alışılagelmiş medyuma farklı yorumlar katabilir. Yani; en başından beri video sanatı içinde olmak, olmayanlara göre büyük bir avantaj sağlamayacaktır. 

Sence ilham bir sanatçının olmazsa olmazı mıdır?

İlham her düşünen, üreten insan için temel ateşleyicidir. İlham ve onu bir fikre dönüştürmek, büyük hazdır. 

Gelecek projeleerin neler?

Önümde bir kaç karma sergi projesi var. Daha sonra, bahar ayında New York'da katılmak istediğim workshop ve dersler var. 
5 / 6
Anomali

Burcu Kuru

PG Art Gallery 

6-25 Eylül
Boğazkesen Cad. 76/B
Tophane, İstanbul
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
6 / 6
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.