Burcu Kuru

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS

NIGHTCRAWLER

28 Ekim 2014
IMDB: 8,2
Benzer: Drive

Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) hızlı konuşan, takıntılı, yerel bir televizyonun haber istasyonuna amatör suç sahneleri görüntüleri satarak hızlı bir kazanç sağlamaya çalışan bir girişimcidir. Hafiften Donnie Darko’nun sosyopatik karakterini andıran Bloom, gözlemciyle katılımcı arasındaki ilişkiyi bulandırarak kendi hikayesinin yıldızı olmaya çalışmaktadır. Nightcrawler, işinizde iyi olabilmek için ne kadar ileri gidilebileceğini sorgulatacak.
1 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


A SPELL TO WARD OF THE DARKNESS


12 Eylül 2014
IMDB: 6,2
Benzer: Into The Wild

Finlandiya'nın çöllerinden Estonya'nın küçük bir adasına, oradan da Norveç'te bir konsere giden bir adamın 3 bölümden oluşan yolculuğunu anlatıyor A Spell To Ward Of The Darkness. Ben Rivers ve Ben Russell'ın birlikte yönetmenliğini yaptığı Estonya - Fransa ortak yapımı film, yönetmenlerin deyişiyle yüzyıllardır süregelen bir spiritüelliğin denemesini yapmaya çalışıyor. Böyle görsel bir maceranın mümkün olup olmadığını keşfetmek için siz de filmin tek oyuncusu olan Robert Aiki Aubrew Lowe ile bu yolculuğa çıkabilirsiniz.
2 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


A MOST WANTED MAN


5 Eylül 2014
IMDB: 7
Benzer: Zero Dark Thirty

John le Carre'nin aynı adlı romanından alıntılanan, Philip Seymour Hoffman'ın son filmi olma özelliğini de taşıyan kaliteli bir aksiyon filmi. Yönetmen koltuğunda Anton Corbijn oturuyor. A Most Wanted Man yasadışı yollarla Hamburg'a giden bir göçmenin hikayesini anlatıyor.

3 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


20,000 DAYS ON EARTH


19 Eylül 2014
IMDB: 7,7
Benzer: Coffee and Cigarettes, Slacker

24 saat boyunca Nick Cave olmak nasıl bir şeydir hiç merak ettiniz mi? 33. İstanbul Film Festivali'nde gösterilen bu film Cave'i hayatının 20,000. ve Push The Sky Away'i kaydettiği günde takip ediyor. İlham verici ve alternatif bir belgesel niteliğindeki film sizi hem motive edecek hem de sizi oturduğunuz yerden kaldıracak. 

Bonus: Filmde Kylie Minoque da var.
4 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


I ORIGINS


Ekim 2014, Filmekimi
IMDB: 7,1
Benzer: ContagionThe Number 23  

Michael Pitt (Ian) ve Brit Marling'in (Karen) başrollerini paylaştığı, yönetmeni Mike Cahill'in SUNDANCE'den ödülle döndüğü I Origins filmi İstanbul'da ilk kez Filmekimi'nde gösterildi. Film, gözlerin evrimi üzerine çalışmalar yapan bir biyologun gözlerine bayıldığı bir kızla tanışmasıyla başlıyor. İki biyolog her ne kadar dünyayı sallayacak bir keşif yapsalar da Ian'ın denek Number 11'i takıntı haline getirmesi onu işinden uzaklaştırıyor. 
5 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


MAPS TO THE STARS


26 Eylül 2014
IMDB: 6,4
Benzer: Sunset Blvd.

Türkiye'de 9 Ocak'ta gösterime girecek olsa da Ekim'de gösterimini yapmış bir Holywood filmi Maps To The Stars. Sinirinden iPhone'unu duvara fırlatan, haplar yutan Havana (Julienne Moore), 60larda annesini meşhur eden filmi yeniden yapmak istiyen şöhrete susamış bir oyuncu. Tabi anne Clarice'in (Sarah Gadon) de aşağı kalır yanı yok. Robert Pattinson içeren film Holywood'un geceden de karanlık tarafında kalmış 'diğerlerini' anlatıyor.
6 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


PALO ALTO


17 Ekim 2014
IMDB: 6,3
Benzer: Kids, Beverly Hills 90210

Aslında bu film 2013 yapımı ama dünyanın bazı yerlerinde henüz gösterimi yapıldı. James Franco'ya doğduğu şehrin ismini taşıyan bir filmde oynama şansı tanıyan Palo Alto'da ayrıca American Horror Story'nin fena cadısı Emma Roberts var. Binbir yetenek James Franco'nun yazdığı küçük hikayelerden kesitler taşıyan gençlik filmimiz liseli Teddy, Fred, Mr. B ve bakire April'in hikayelerini anlatıyor. 
7 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


THE BABADOOK


15 Ağustos 2014
IMDB: 6,9
Benzer: The Conjuring, Monsters, Inc.

Listeye 8 numarada bir gerilim filmi ile devam ediyoruz. Her korku filmi bir çocuk hikayesini yatak ıslattıracak bir gece terörüne dönüştürmede başarılı olamazdı. Amelia'nın yalnız büyüttüğü oğlu Samuel'in bir gün evde bulduğu Mister Babadook isimli kitaptan korkması üzerine kitabı saklamasıyla başlıyor her şey. Ancak Amelia kitabı sakladıkça kitap esrarengiz şekillerde yeniden beliriyor. Yoksa Babadook gerçek mi?
8 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


WHAT WE DO IN THE SHADOWS


21 Kasım 2014
IMDB: 8
Benzer: Only Lovers Left Alive

Önce Bill Murray'la takıldığınızı hayal edin. Tamam şimdi de onun bir vampir olduğunu. Ve tabi sizin de. Her şey ne kadar komik olurdu? Korkunç komedi pek dokunulan bir tarz değil ama bu insan kanıyla beslenmek zorunda olan vampirlerle dolu ev şok edici derecede komik. Jemaine Clement ve Taika Waititi filmin hem yönetmenliğini hem senaristliğini hem de başrolünü paylaşırken onlara Jonathan Brugh, Stuart Rutherford, Ben Fransham gibi isimler eşlik ediyor.
9 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


ST. VINCENT


31 Ekim 2014
IMDB: 7,4
Benzer: Uncle Duck, Dennis The Menace ya da Keira Knightley yerine Bill Murray'in oynadığı bir Laggies

St. Vincent ülkemizde 12 Şubat 2015'te gösterime girecek. Kısa filmleriyle uluslararası film arenasında isim yapmış yönetmen
Theodore Melfi'nin ilk uzun metraj filmi. Filmin başrolünde ise Bill Murray var. Komşunun oğlu Oliver ile yaşlı ve huysuz Vincent'in (Bill Murray) aralarında gelişen komik ve sıradışı dostluğun öyküsü.
10 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


‘71


10 Ekim 2014
IMDB: 7,7
Benzer: Skins ve Apocalypse Now birleşimi

1971 yılında Belfast sokaklarında bir isyan sonrasında, Troubles tepesinde İngiliz asker Gary Hook (Jack O'Connell) kendi birimi tarafından yanlışlıkla terk edilir. Hook daha sonra kendini isyanın tam da ortasında bulacaktır. Yann Demange'nin yönetmenliğini yaptığı gerilim filminde tansiyon bir an bile düşmüyor.
11 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


MEN, WOMEN & CHILDREN


24 Ekim 2014
IMDB: 6,5
Benzer: Noah ve Juno'nun birleşimi

Cinsel engellenmelerle dolu bir hayat düşününüz, bu size Juno'nun yönetmeni Jason Reitman'dan ne çıkacağına dair bir fikir verecektir. Toronto Film Festivali'nde gösterimini yapan film hayatımızın odak noktası haline gelen internetin aileler ve çocuklar üzerindeki etki ve ilişkisini irdeliyor.
12 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


NAS: TIME IS ILLMATIC


24 Ekim 2014
IMDB: 7,3
Benzer: Boyz n The Hood, Twenty Feet from Stardom

Ünlü rapçi Nas'ın hayatını konu alan belgesel filmi. İlk albümü Illmatic'in 20. yılında rapin yüzünü sonsuza dek değiştirmesini ve müziğinin yarattığı kalıcı ruhunu mikroskop altına alan filmin yönetmeni One9. Filmin başrolünde ise Nas'ın kendisi var.
13 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


THE MAZE RUNNER


19 Eylül 2014
IMDB: 7,3
Benzer: Lost'un Lord of The Files ile buluşması

Labirent her gece açılıyor. Ve her gece içerde kalan bir grup insan çıkışı bulmaya çalışıyor. Geçmişlerine dair hiçbir şey hatırlamayan gruba her 30 günde bir de yeni bir üye katılıyor. 'Glade'in içinde mahsur kalan çocukların arasında zamanla hiyerarşik bir düzen oluşmaya başlıyor. Bu heyecanlı macera James Dashner'ın bir romanından sinemaya yönetmen Wes Ball uyarlamış.
14 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


JIMI: ALL IS BY MY SIDE


24 Ekim 2014
IMDB: 5,7
Benzer: Dreamgirls ve Ray'in birleşimi

Bu filmin ülkemizdeki gösterim tarihi henüz belli değil.

Londra'ya gitmek üzere New York'tan taşınmasıyla Jimi Hendrix'in kariyerinin yükselişini anlatan biyografik film All Is By My Side'in yönetmenliğini ve senaristliğini John Ridley yapmıştır. Şöhret olmadan, ilk albümü olan You Are Exprienced'i yaptığı İngiltere'ye taşındığı zamanlarının anlatıldığı Jimi Hendrix, Great Gatsby ve 8 Mile gibi filmlerden tanıdığımız isim André Benjamin tarafından canlandırılmıştır. 
15 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


WISH I WAS HERE


1 Ağustos 2014
IMDB: 6,8
Benzer: This Boys Life, Big Fish

Garden State fanları müjde. 10 yıl sürdü ama en sonunda Zach Braff bir ağlatıp bir güldüren çok samimi, naif ve sıcak bir filmle geri döndü. Aidan Bloom (Zach Braff) 35 yaşında kendini ailesini, kariyerini ve yaşamını gözden geçirmesini gerektirecek büyük yol ayrımlarında buluyor. Filmin soundtrackleri ve stylingi de filmin kendisi kadar güzel. The Shins, Gerry Jules, Cat Power & Coldplay gibi isimlerin şarkıları olan filmin müzikleri Rob Simonsen'a emanet edilmiş. Filmin sinematografisini Lawrence Sher, kostüm tasarımını ise Betsy Heimann yapmış.

16 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


THE RIOT CLUB


Eylül 2014
IMDB: 6,5
Benzer: The Social Network ve Kill Your Darlings'in buluşması

Her şey Oxford'da okuyan elit bir grup İngiliz gencin ismi pek duyulmamış bir kulübe, The Riot Club'a üye olmasıyla başlıyor. Üyeleri, üniversite öğrencileri bu çocuklar lk defa güçle tanışıyorlar, birdenbire her şey bu kulüple ilgili olmaya başlıyor. One Day, An Education gibi filmlerin yönetmeni Lone Scherfig'in yönettiği filmde Sam Clafflin, Max Irons gibi isimler başrolü paylaşıyor.
17 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


FURY


24 Ekim 2014
IMDB: 8
Benzer: The Expendables, Jarhead

Furry şu her şeye karşı olan filmlerden biri ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya geçiyor. Wardaddy (Brad Pitt) ve onun tank mürettebatının paylaştığı başrollerine ek olarak doğal kokusuyla Shia LaBeouf da var. "İnsanlar onun gerçekten kokup kokmadığını soruyorlar, dürüst olmam gerekirse, evet, kokuyor." diyormuş filmin diğer oyuncularından Logan Lerman. "Kokacak tabi. Üç yıl boyunca savaşta olan bir askeri canlandırıyor. O yüzden mantıklı" diye de ekliyormuş.
18 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


CHARLIE COUNTRYMAN


31 Ekim 2014
IMDB: 6,4
Benzer: The Double

Türkiye'de gösterim tarihi henüz belirsiz olan filmin başrolünde bir önceki sayfada nasıl koktuğundan bahsettiğimiz Shia LaBeouf'u görüyoruz. Kendisine yakışıklılığıyla Nymphomaniac'ten hayranlık duyduğumuz oyuncunun şimdilerde "I AM NOT FAMOUS" diye bir internet projesi de var. Araştırmanızı öneririz.
Filme gelince, karşılıksız bir aşka kapılıyor Charlie Countryman. Heyecanlı ve aşık bir LaBeouf'a kim hayır diyebilir ki? Üstelik filmde şişeyi kırıp LaBeouf'un boğazına dayayan muhteşem karizma, süper insan, en yetenekli yamyam Mads Mikkelsen de varken... Ve dahası bu iki adam birbirine düşmanken... Fredrik Bond'un yönettiği Charlie Countryman kesinlikle tavsiye olunur.
19 / 21

20 MUST-SEE AUTUMN FILMS


IDA


26 Ekim 2014
IMDB: 7,5
Benzer: The Sound Of Music

Gösterildiği festivallerden ödülsüz dönmeyen Polonya yapımı bir filmle kapatıyoruz listemizi. Pawel Pawlikowski'nin yönettiği Ida, dini kavramları keşfetmeye başlamasıyla bir rahibe olmaya karar veren Anna'nın hikayesi. Hiç beklemediği bir sırada ailesine ait çok büyük bir sırrı keşfedip bilmediği geçmişiyle yüzyüze kalınca yıllardır hayalini kurduğu rahibelik yeminini edebilecek midir?
Londra Film Festivali En iyi Film, Sundance Film Festivali Official Selection, Toronto Film Festivali Critic's Prize gibi festival ödüllerini toplayan siyah beyaz filmin muhteşem sinematograifisini Ryszard Lenczewski ve Lukasz Zal üstlenmiştir. 
20 / 21
20 MUST-SEE AUTUMN FILMS

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
21 / 21
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.