Burcu Kuru

20 BEST Scandinavian Songs of 2014

Kein Magazine'i takip eden okuyucular üzerimizde esen iskandinav etkisini hissetmiştir. Ekipçe aşık olarak seyrettiğimiz dizilerin ilk sırasında Bron/Broen (The Bridge) gelir. Birlikte seyrettiğimiz filmlerde Danca, Norveççe, İsveççe konuşuluyorsa arada filmi durdurup birbirimize bakış atarız. İskandinav ülkelerinden biriyle ilgili hepimizin birbirine atacağı "o" bakışı attıracak bir link gruptan herhangi birinin karşısına çıktıysa, o link Facebook'taki gizli gruptan mutlaka paylaşılır. Hepimiz biliriz, kötü bir iş gelmeyecektir kuzeyden.

Bu sevgiyi hisseden diğer insanlar anlayacaktır; O harfinin üzerindeki bir çizgi somut bir güzelliktir. Ancak 'iskandinav'ın verdiği o HİS, tarif edilemez. Sadelikten ölen, gereken şıklığı gerektiği gibi veren, abartısız, damakta etkisini bırakan bir tattır bu. Özellikle dillerindeki keskinlik, sanki buz gibi havanın yansımasıdır. Rüzgar gibidir.

Bu aşk, başkaları için herhangi bir liste olabilecek, Nordic by Nature Berlin tarafından hazırlanan 2014'ün en iyi 20 iskandinav şarkısı listesine kayıtsız kalamamaktır işte. Haydi buyruun, siz de bize eşlik edin.
1 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


20 / Ji Nilsson


Listemize 20. sırada Encore şarkısı ile İsveçli
Ji Nilsson ile başlıyoruz. Nilsson'un bu listede mutlaka olması gerektiğine 'en iyi denizkızı' yarışmasını kazanırdı düşüncesiyle inanmış Nordic by Nature Berlin. Yılın son yarısında iyice farkedilir hale gelen nordik popun prensesi mavi saçlı kızımız Ji, Encore'la listeleri iyice ikna etmişe benziyor.
2 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


19 / Alice Boman - Be Mine 


Listeye 19. sıradan tozlu ve fakat hayali melodileri yumuşak bir ses tonuyla birleştiren Alice Boman giriyor. Be Mine, pek ala, İsveç dağlarının arasında giden eski bir trene zar zor yetişen birini anlatan soluk renkli bir filmin soundtracki olabilirdi. 
3 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


18 / Call Me - Disclosed


İskandinav havasını, 18. sıradan listeye giren Call Me'nin solistinin yüzünde görebilirsiniz. Kendisi İskandinavyanın temsilcisi olacak dese kimse karşı durmazdı. Her ne kadar dünyanın her işleri en düzgün giden ülkeleri olsalar da kuzeyin soğuğundan olsa gerek depresif havalar, soluk renkler şarkıların da üzerine yapışmış. Disclosed bunu kanıtlar nitelikte. 
4 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


17 / Adna- Living

'Meltemle esen bir rüzgarda saçlarınıza sinen çam ağacı kokusu gibi' diye tanımlanmış Adna'nın Living adlı, listeye 17. numaradan giriş yapan şarkısı. Adna'yı dinlerken urnunuza çam ağacı kokusu gelir mi bilmiyorum ama sigaranızdan bir fırt daha çekip bilgisayarın sesini birkaç tık artıracağınız kesin.
5 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


16 / Sea Change - Bridges

Norveçli Sea Change grubu, pop ile elektronik arasına nasıl bir köprü kurulabileceğine çok iyi bir örnek. 16. numarayla derinden hissedeceğiniz nordik havasına yavaş yavaş yakşalıyoruz. Tıpkı bu şarkıyı da tarif edebileceğimiz gibi, kesik kesik ama akışta. 
6 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


15 / Iberia - Tomorrow Forever

Iberia, bu listede 2 şarkısı bulunan tek grup. Tomorrow Forever ise Iberia'nın ilk albümü Iberia'nın 7. şarkısı. Ve Tomorrow Forever, 7. şarkıya gelene kadar dinlediğiniz tüm şarkıların yarattığı müzikten, hayattan ve aşk duygularından soyutlama görevini üstlenmiş gibi. 
7 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


14 / Naomi Pilgrim - It's All Good

İsveçli yeni kan Naomi Pilgrim pop müziği baştan keşfediyor. İçinde R&B ritimleri barındırdığı da söylenebilecek şarkısı It's All Good'dan iyi kotarılmış bir pop şarkısından fazlasını beklemeyin. Yine de dinlemeye değer.
8 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


13 / Dinner - Going out

Hem iskandinav olup hem deneysel olunmaz mı sandınız? Gerek kliplerindeki ucuz gözüken 'photoshop' teknikleri kullanımı olsun, gerekse şarkının 90lardan fırlamış havası; Dinner'ın farkını ortaya koyuyorlar. Bir müzik grubu için seçilmiş ismin Dinner olması her şeyi fazlasıyla açıklıyor zaten. 13. sıradan listeye giren şarkıları Going Out, It's All Good'un kulaklarınızda bıraktığı o bilindik havayı bir güzel temizleyecek.
9 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


12 / Sandra Kolstad - Zero Gravity State Of Mind

Bu renklerin kullanımı, bu styling hatta yapraklar bile... Her şey solukluğun içine parlayan bir tane yıldız koymakta değil mi zaten? Zero Gravity State Of Mind gibi güzel bir ismi olan şarkısıyla şen şakrak kızımız Sandra Kolstad'ı dinlerken kendinizi oturduğunuz yerde sallanırken bulacaksınız.
10 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


11 / Blaue - Blume - In Disco Lights

Long Live Disco! Öyle bir akım ki, neredeyse paralel bir evreni keşfedecek olduğumuz 2000li yılları yaşarken bile etkilerini sürdürüyor. Blaue - Blume, In Disco Light şarkısıyla adete 'disconun iskandinavı nasıl olur'u kanıtlıyor. Sadeliğin içinde parlayan tek bir disco topunun altında çalan ve söyleyen 4 zayıf tip. Yumuşacık şarkılarının içine dalıvermemek mümkün değil.
11 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


10 / Schultz and Forever - Silvia

Listenin 10. sırasında, buraya kadar duyacağınız en güzel şarkıyla karşı karşıyasınız. Schultz and Forever'ın Silvia'sı, hem yenilikçi altyapısı hem de kulaklarınızın pasını siler yumuşak havasıyla playlistinize sokabileceğiniz bir şarkı. 
12 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


9 / Kasper Bjørke & CTM - Sylvia

İşte tüm endamı, iskandinavyaya bayrak yapılsa sırıtmayacak suratıyla 9. sırada karşımıza çıkan, Danimarkalı prodüktör Kasper Bjørke. Gerek güzelliği gerekse uluslararası arenada sağladığı başarısıyla Kasper, son çıkardığı albümü After Forever'da birçok genç sanatçıyla işbirliği yapmış. Slyvia ise bunlardan sadece biri.
13 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


8 / JJ - All White Everyhting

İsimleri JJ, albüm isimleri V olan grubumuzun şarkısının adı da nordiklikten ölmek üzere:
All White Everything. Üstelik All White Everything'in klibinde de all white everything. Böyle bir şarkı yapabilmesini kanıtlar nitelikte iki de albümü bulunuyor JJ'nin. 
14 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


7 / Gidge - I Fell In Love

Piyano ile başlayan şarkı birden nasıl oluyor da su damlaları gibi düşen elektronik sesle bu kadar yumuşak buluşuyor? Bugüne kadar tanışmadıysanız, çok güzel bir şarkıyla tanışacaksınız. Gidge, ilk albümü 'Autumn Bells'i henüz bu yıl çıkardı. Grup tüm isimlerde en iyisini seçtiğinden emin olmuş.
15 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


6 / Seinabo Sey - Younger

14 şarkıyı geride bıraktığımız bu noktada geri dönüp sayfaları bir de yeşil kullanımının çokluğuna dikkat ederek çevirmenizi tavsiye ederim size. Birazdan beyaz bir ekrana baktığınızda yeşil görmeniz mümkün olacak. Yeşilin onları simgeleyeceğine dair gizli bir anlaşmaları var gibi. Evet, bu şarkı bu listeye 6. sıradan girmiş olabilir. Ancak Younger'ı dinlediğinizde hepsinden daha çok 'ben bu şarkıyı daha önce duymuştum' hissine kapılacaksınız. Sıcak ve güçlü sesiyle İsveç'in yükselen yıldızlarından Seinabo şarkısıyla daha birçok listeye girecek gibi duruyor.
16 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


5- Iceage - On My Fingers

Evet, son 5'e adım attığımız şu saniye yeni favori punk bandinizle tanışmak üzeresiniz. Umarım hazırsınızdır. Karşınızda Iceage. Bu çocuklar kuzeyli olmasalardı başka hiçbir yerli olamayacaklar için uzay boşluğunda süzülürlerdi sanki. Onları yeni favori punk grubunuz ilan ettiğinizde şarkıları On My Fingers kulağınıza olduğundan da anlamlı gelecek. 
17 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


4 / Beatrice Eli - Moment Of Clarity

4. sıraya geldiğimizde bu dillere pelesenk olacak şarkı Moment Of Clarity ile tanışıyoruz. Yerinde durabilene aşkolsun. İlk albümleri Die Another Day'in giriş parçası olan bu şarkıyla Beatrice Eli'nin ismini daha çok duyacakmışız gibi. Kendisi de en az şarkıları kadar güzel ve cool olan Beatrice sizi dance like nobodies watching gecelerine davet ediyor.
18 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


3 / Iberia - Glide

Listede 2 kez yer alan tek kişi olma özelliğini taşıyor Iberia. Tomorrow Forever ile aynı albümden Glide ile 3. sıraya girmeyi bu yeni tarzla başardıklarını düşünüyorlar. Tüm albümleriyle yapmaya çalıştıkları şey de zaten bu: hip hop ve tekno gibi sesleri birleştirerek kendilerine ait tarzı oluşturmak.
19 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


2 / The Radio Dept. - Death To Fascism

Muhteşemler. Listenin bir numaradan bu kadar hoşlanmasam belki bu şarkıyla bu listenin ilk sırasında Death To Fascism olmalıydı diyebilirdim ama 1. numaranın yeri ayrı. O yüzden en az birinci sıra kadar fantastik 2. sırada yer alıyor muhteşem şarkı ismi, muhteşem grup üyeleri, muhteşem şarkılarıyla The Radio Dept.
20 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


1 / MØ & Elliphant - One More

Ve işte karşınızda 1 numara. Tabi ki . İsmini bilmeden dinleseniz kaç saniyenizi alırdı, bu şarkının MØ'ya ait olduğunu anlamanız bilmiyorum. Bir kere dinlediyseniz bir daha kaçamayacaksınız bu şarkıdan. Yenilikçi, son yılların en heyecan verici isimlerinden, yıldızı 2013'te parlayan MØ ve yıldızını bu sene henüz parlatan Elliphant, yanyana durup böyle poz verdiğinde 'ya arkadaşım napıyosunuz siz?' dedirtmeyecek gibi değil. Bir sonraki sayfada listedeki tüm şarkıları dinleyebileceğinizi hatırlatıyor, One More ile iyi eğlenceler diliyoruz.
21 / 23

20 BEST Scandinavian Songs of 2014


22 / 23
20 BEST Scandinavian Songs of 2014

Burcu Kuru
Other Posts
Conversations
BLK SKN
Hanna Rédling - BÓBITA
Minval - Çağla Çağlar
Destino by Salvador Dali & Walt Disney
Murat Palta
23 / 23
keinmag@gmail.com
Kullanım Koşulları:

www.keinmag.com tarafından üretilmiş fotoğraf, resim, video ve benzerleri kullanım ve içerik hakları saklıdır. Site içerisinde kulanılan, herhangi birine ait içeriğin hakları sahiplerine aittir.Terms of Use


All online content of www.keinmag.com (including all images, videos and other visuals) of the website cannot be used without the permission of the authors, artists and photographers noted.